Polityka i społeczeństwo

Marszałek Senatu RP na zaproszenie Konfederacji Szwajcarskiej: wizyta oficjalna w Szwajcarii

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął 16 sierpnia br. wizytę oficjalną w Konfederacji Szwajcarskiej. Wyjazd był efektem zaproszenia Przewodniczącej Rady Kantonów Brigitte Häberli-Koller, która w marcu br. gościła w Senacie. Wizyta ma trwać dwa dni.

Marszałkowi Senatu RP towarzyszy przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Barbara Zdrojewska, zastępca przewodniczącego Komisji Infrastruktury senator Stanisław Lamczyk, senator Józef Zając oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

16 sierpnia delegacja Senatu odwiedziła Bern, aby spotkać się z Przewodniczącą Rady Kantonów Brigitte Häberli-Koller. Rozmowy dotyczyły relacji obustronnych oraz wsparcia, jakie Unia Europejska i Szwajcaria udzielają Ukrainie w obecnej sytuacji wojennej. Dyskutowano również o długoletniej obecności Polaków w Szwajcarii, zarówno w kontekście historycznym, jak i finansowym ze strony Swiss Contribution. Przywódcy omówili również sytuację polityczną obu krajów, w których niedługo odbędą się wybory parlamentarne. Ponadto poruszono temat uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.

Podczas spotkania z przewodniczącym Rady Narodowej Martinem Candinasem dyskutowano na temat wzajemnych stosunków, w szczególności z uwzględnieniem sytuacji gospodarczej oraz programu Swiss Contribution. Rozmawiano również o konflikcie na Ukrainie oraz możliwościach wsparcia ze strony obu państw dla ludności ukraińskiej.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podzielił się swoimi wrażeniami po zakończonej rozmowie. Ocenił on, że przebieg spotkania był bardzo owocny, otwarty i inspirujący dla obu stron. Dyskutowano na temat wojny w Ukrainie i roli Szwajcarii w tym konflikcie, a także pomocy humanitarnej i finansowej dla obu krajów. Wspomniano również o wyborach w Polsce i Szwajcarii, a także o możliwościach współpracy gospodarczej i naukowej oraz licznych polonicach w Szwajcarii.

Marszałek Senatu RP wyraził swoją wdzięczność ambasador RP w Szwajcarii Iwonie Kozłowskiej za jej wkład w krzewienie polskości w tym kraju, jak również przedstawicielom społeczności polskiej, którzy budują dobre relacje między Polakami a Szwajcarami. Prof. Tomasz Grodzki podkreślił również, że jest to dziedzictwo po wielkich Polakach, którzy są wzorem dla wszystkich. Zwrócił się także do przedstawicieli polonii o kultywowanie polskich tradycji, obyczajów i dumy z bycia częścią jednego wielkiego narodu.

Marszałek wspomniał także o zbliżających się wyborach parlamentarnych, podkreślając zmiany w prawie wyborczym, które mogą sprawić, że głosy Polaków za granicą nie zostaną uwzględnione w wynikach. Senat złożył wniosek o przyjęcie nowych rozwiązań, jednak Sejm nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Prof. Tomasz Grodzki poinformował, że ambasador Kozłowska zapewniła, że w Szwajcarii nie będzie żadnych trudności z głosowaniem.

17 sierpnia, Marszałek wraz z towarzyszącymi mu osobami odwiedzi Bibliotekę Polską w Rapperswilu oraz przyszły gmach Muzeum Polskiego. Następnie, w siedzibie Politechniki Federalnej w Zurychu, uda się na prezentację działalności Instytutu Biologii Molekularnej i Biofizyki oraz Centrum Wdrożeń Badań Naukowych, gdzie pracują polscy naukowcy.

Serwis PAP publikuje bez zmieniania treści komunikaty, które zostały dostarczone przez nadawcę. W związku z tym, nadawca ponosi odpowiedzialność za ich treść, zgodnie z przepisami ustawy prawo prasowe (art. 42 ust. 2).


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM