Wiadomości Polska Biznes i finanse Transformacja energetyczna: Inwestycje Polski i UE – Czy są wystarczające?
Biznes i finanse

Transformacja energetyczna: Inwestycje Polski i UE – Czy są wystarczające?

Ponad 44% respondentów w badaniu przeprowadzonym przez agencję Yotta na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej uważa, że transformacja energetyczna jest kluczowa dla utrzymania niskich cen energii oraz zapewnienia stabilności dostaw w przyszłości.

Transformacja energetyczna w Polsce to konieczna, a jednocześnie kosztowna inwestycja, na którą trzeba znaleźć fundusze. Wyniki badań pokazują, że Polska i Unia Europejska powinny wspólnie wspierać tę transformację, aby zrealizować cel osiągnięcia neutralności klimatycznej. Według szacunków EY, do 2030 r. potrzebna będzie kwota nawet 135 mld EUR (600 mld PLN), aby zrealizować założenia przemiany energetycznej. Polscy przedsiębiorcy z branży energetycznej potrzebują dodatkowego wsparcia, aby móc dokonać tej transformacji, dlatego ważne jest, aby połączyć siły i stworzyć sprawny system wsparcia dla tych firm. Wspólne działania Polski i Unii Europejskiej pomogą zapełnić lukę inwestycyjną i umożliwią osiągnięcie zamierzonych celów.

Polacy wyraźnie dostrzegają znaczenie pełnego uniezależnienia się od zagranicznych kopalń i tańszych dostaw energii, jednak tylko jedna trzecia ankietowanych uważa, że obecne tempo transformacji energetycznej jest wystarczające. W związku z wojną na Ukrainie i embargiem na rosyjskie surowce, Polacy domagają się szybszego przyspieszenia tempa zmian.

„Transformacja polskiej energetyki to jedyny sposób trwałego powstrzymania wzrostu kosztów wytwarzania energii poprzez uniezależnienie od kosztów surowców energetycznych i cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. To warunek utrzymania akceptowalnych cen energii dla polskich rodzin i zachowania konkurencyjności polskiej gospodarki. Polska Grupa Energetyczna zainwestuje do 2030 r. ponad 75 mld PLN w same tylko farmy fotowoltaiczne i wiatrowe na lądzie oraz na morzu, a także w wymianę źródeł energii cieplnej”.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version