Biznes i finanse

Realizacja obwodnicy Wschowy w zasięgu ręki – Komunikat

Zarząd KGHM wyraził swoje zadowolenie z uzyskanego porozumienia z związkami zawodowymi w sprawie kwoty zaliczki dla załogi na poczet dodatkowej nagrody za I półrocze 2023 roku oraz dodatkowej jednorazowej nagrody za ten okres. Dialog i współpraca okazały się tu kluczowe, aby uzyskać najlepszy możliwy wynik dla wszystkich stron.

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że decyzja środowiskowa dla obwodnicy Wschowy w ciągu drogi krajowej nr 12 zostanie uzyskana do września 2023 r. To ważny krok w kierunku realizacji inwestycji, która jest częścią Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Prace przygotowawcze są już w toku, a na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj planowane jest przetargi w 2024 r. Obecnie w województwie lubuskim prowadzone są prace budowlane na obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22 oraz postępowanie przetargowe na realizację obwodnicy Krosna Odrzańskiego w ciągu DK29.

Inwestycja w Obwodnicę Wschowy to ważny krok w celu poprawy infrastruktury i bezpieczeństwa na drogach w województwie lubuskim. Dzięki niej mieszkańcy będą mieli lepszy dostęp do innych miast i powiatów, a wygodny i szybki przejazd pozbawiony będzie tłoku samochodów tranzytowych. Program obwodnicowy daje Polsce szansę dalszego rozwoju, a rząd zadeklarował, że będzie dążył do poprawy warunków transportu w całym kraju – podsumował Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Realizacja budowy obwodnicy Wschowy ma na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa i płynności ruchu na drodze krajowej nr 12. Będzie ona stanowić połączenie drogi ekspresowej S3 i S5 w województwach dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim, a także wpisze się w szereg zadań planowanych na drodze krajowej nr 12, w tym budowę obwodnicy Głogowa.

Realizacja inwestycji może być kluczowym czynnikiem w poprawie bezpieczeństwa mieszkańców Wschowy, odciążeniu układu komunikacyjnego miasta oraz zwiększeniu przepustowości drogi krajowej nr 12 między Lesznem i Głogowem.

Przewidywana realizacja inwestycji zakłada rozpoczęcie w 2025 r. i zakończenie w 2028 r. Dokładny przebieg nowej trasy zostanie wytyczony w decyzji środowiskowej.

Zakończenie programu budowy 100 obwodnic

Kierowcy już mogą korzystać z 18 obwodnic, których łączna długość wynosi blisko 118 km i których wartość szacuje się na 2,3 miliarda złotych. Przetargi na cztery zadania są w trakcie, a pozostałe 78 zadania znajdują się w stanie przygotowawczym do realizacji. Smolajn na drodze krajowej nr 51, o długości 1,7 km oraz Brzezia na drodze krajowej nr 25, o długości 4,5 km, to jedne z dwóch obwodnic, które są już w użyciu.

Realizacja Programu budowy 100 obwodnic w woj. lubuskim doprowadzi do powstania łącznie sześciu obwodnic, z czego cztery z nich są w fazie przygotowań:

• Krosna Odrzańskiego w ciągu DK29 – przetarg na wybór wykonawcy,

• Kostrzyna nad Odrą w ciągu DK31 – prace przygotowawcze,

• Dobiegniewa w ciągu DK22 – prace przygotowawcze,

• Przytocznej w ciągu DK24 – prace przygotowawcze.

Ponadto w Wschowie w ciągu DK12 trwają prace przygotowawcze, a w Strzelcach Krajeńskich w ciągu DK22 trwają już prowadzone prace budowlane, zakończenie planowane jest na IV kwartał 2024 roku.

Wszelkie informacje dotyczące projektu można znaleźć w serwisie PAP, gdzie publikowane są komunikaty bez wprowadzania zmian w ich treści. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM