Według wyroku Sądu Najwyższego, brak kasku dla nieletniej cyklistki poruszającej się wiejską drogą nie jest powodem do obniżenia odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela w przypadku wypadku na rowerze. Oznacza to, że rowerzyści nie muszą obawiać się obniżenia wypłaty z tytułu OC, jeśli nie mają kasku.
W 2022 r. rowerzyści doświadczyli 3685 wypadków, w wyniku których 170 cyklistów straciło życie, a 3356 osób odniosło obrażenia. Większość wypadków miała miejsce na obszarze zabudowanym, jednak poza nim doszło do większej ilości zdarzeń śmiertelnych.
Gdy rowerzysta doznał krzywdy w wyniku wypadku, w którym uczestniczył kierowca samochodu, może on wystąpić do ubezpieczyciela z roszczeniem o odszkodowanie za doznane szkody oraz zwrot kosztów poniesionych w związku z wypadkiem. Natomiast, jeśli zdarzenie wynikało z złego stanu drogi lub braku właściwych zabezpieczeń, to odpowiedzialność za nie ponosi zarządca drogi i wtedy wystąpienie o świadczenia powinno być kierowane do jego ubezpieczyciela.
Ubezpieczyciel posiada prawo do obniżenia wypłacanego odszkodowania, jeśli uzna, że poszkodowany przyczynił się do wystąpienia szkody. W takim przypadku procentowy udział poszkodowanego w powstaniu szkody jest określany indywidualnie. Jeśli chodzi o jazdę bez kasku, to jest to czynnik, który w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty. Z tego względu w niektórych przypadkach ubezpieczyciele mogą pomniejszyć odszkodowanie z powodu braku zabezpieczenia głowy.
Chociaż obecnie nie istnieje obowiązek noszenia kasku czy odzieży ochronnej przez rowerzystów, jest to bez wątpienia wskazane, zwłaszcza w przypadku dzieci. Ubranie odpowiedniego wyposażenia ochronnego może zapobiec poważnym obrażeniom i urazom w wypadku wypadku rowerowego.
Wyrok Sądu Najwyższego z 9 sierpnia 2023 roku dotyczył konsekwencji braku kasku. Chodziło o 14-latkę, która straciła równowagę na rowerze, wpadła do rowu i odniosła poważne obrażenia. SN orzekł, że dziewczyna doprowadziła do wypadku niedostatecznie uważną jazdą, jednak nie można jej winić za brak kasku, ponieważ w Polsce nie ma obowiązku zakładania go przez rowerzystów poniżej 18 lat. Niezależnie od tego, fakt braku kasku nie miał wpływu na wysokość wypłaconego odszkodowania.
Jazda na rowerze bez kasku może prowadzić do tragicznych skutków. Przede wszystkim podnosi to ryzyko poważnych obrażeń głowy, mogących mieć długotrwałe skutki dla zdrowia i jakości życia. W takich sytuacjach wysokość odszkodowania może być znacznie wyższa niż w przypadku urazów odniesionych w innych okolicznościach.
Jazda na rowerze bez zabezpieczenia głowy zwiększa ryzyko odniesienia poważnych, długotrwałych obrażeń. Brak kasku może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i jakości życia, a w takich sytuacjach wysokość odszkodowania może być znacznie większa niż w przypadku innych wypadków.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl