22. Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni to wyjątkowe wydarzenie w kraju, skupiające przedstawicieli biznesu, ekspertów, samorządów terytorialnych oraz środowisk naukowych, którzy wspólnie dyskutują o możliwościach rozwoju branży. Rejestracja na to wyjątkowe wydarzenie już otwarta od 31 sierpnia – zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych!
Od lat specjaliści związani z branżą morską w Polsce mają okazję spotkać się jesienią w Gdyni, by zaprezentować swoje wizje na temat wyzwań stojących przed sektorem w odniesieniu do bieżącej sytuacji geopolitycznej. W tym roku eksperci z pięciu paneli tematycznych poświęconych tematom, takim jak porty morskie, przemysł okrętowy, logistyka morska, energia odnawialna i biznes w żeglarstwie, spotkają się 13 października w Parku Naukowo-Technologicznym, by wspólnie z uczestnikami wydarzenia wypracować innowacyjne rozwiązania.
„Zapraszam osoby związane z gospodarką morską oraz wszystkich, dla których sektor morski jest ważny, na największe w kraju wydarzenie skupiające ludzi z branży. To w Gdyni co roku praktycy zbierają się by omówić istotne kwestie związane z przyszłością i rozwojem morskiego biznesu. Takie wydarzenia jak Forum Gospodarki Morskiej i Wspólna Kaczka integrują środowisko oraz pozwalają wymienić doświadczenia i określić obszary współpracy. Jesteśmy dumni, że Gdynia od lat jest miejscem, gdzie spotkania ludzi morza są z sukcesem kontynuowane” – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
Forum tegorocznego roku poświęcone jest określeniu przyszłych możliwości i wyzwań dla branży morskiej w obecnej sytuacji geopolitycznej. Naszym gościom zostaną zaprezentowane dokonania z minionego roku, ale także będą oni mieli okazję wyrazić swoje opinie na temat celów i wyzwań jakie będą przed nami w najbliższej przyszłości.
„Określając tematykę każdego z paneli konsultujemy się z naszymi uczestnikami – mówi Sławomir Kalicki, lider Forum Gospodarki Morskiej. – Chcemy, aby program debat był odpowiedzią na to, przed jakimi wyzwaniami stoją firmy z danego sektora wynikającymi m.in. ze skutków kolejnego już roku trwającej wojny za naszą wschodnią granicą. W tym roku przyjrzymy się kondycji branży, specjaliści opowiedzą jak ich przedsiębiorstwa radzą sobie w obliczu zagrożeń ale i szans, które niesie z sobą obecna sytuacja geopolityczna. Będą z nami przedstawiciele firm odpowiedzialnych za prowadzenie projektu >>Miecznik<<, więc poznamy najnowszy status projektu. Prezesi największych polskich portów podzielą się swoimi planami w zakresie kierunków dalszego rozwoju i pozyskania pewnych źródeł dochodów. Bardzo dużo dzieje się ostatnio w obszarze energetyki odnawialnej na Bałtyku, więc osobiście z niecierpliwością czekam na ten panel. Bardzo ciekawym wątkiem będzie także kwestia wymagań związanych z cyberbezpieczeństwem. Program jak widać jest bardzo urozmaicony. Serdecznie zapraszam na Forum”.
Uroczystości otwarcia tegorocznego Forum będą miały zaszczyt gościć dwoje wyjątkowych gości: ambasador Wielkiej Brytanii – Annę Clunes oraz dyrektora Krajowego Biura Przemysłu Okrętowego w Wielkiej Brytanii – Rexa Coxa. Ponadto, na specjalne zaproszenie, wystąpią Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych, członkini Rady Programowej Inicjatywy Citisense, która podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat najnowszych trendów w urbanistyce, a także Piotr Czarnecki, który przybliży stan polskiej i światowej gospodarki w obliczu ostatnich zmian.
Podczas panelu poświęconego portom morskim, uczestnicy omówią najlepsze możliwe działania zmierzające do innowacyjnego wykorzystania nowych regulacji prawnych dla rozwoju polskich portów. Eksperci biorący udział w panelu zastanowią się, jak czerpać korzyści z istniejących zakłóceń w łańcuchach dostaw i nadal korzystać z nich w najlepszy możliwy sposób. Panel dyskutować będzie także o skutkach strategii cenowych i inwestycyjnych dla operatorów żeglugowych i sektora TSL oraz handlu.
Morska energetyka wiatrowa to niezwykle ciekawa tematyka, która wzbudza coraz większe zainteresowanie. Unia Europejska uznaje konieczność wykorzystania tego źródła energii odnawialnej jako jeden z priorytetów w celu osiągnięcia zrównoważonej transformacji energetycznej. Podczas dyskusji panelowej przedstawiciele inwestorów, którym udało się uzyskać pozwolenie lokalizacyjne na budowę, opowiedzą o doświadczeniach związanych z tymi wyjątkowymi projektami.
Żeglarstwo jest ważnym tematem podczas Forum, a panel biznes w tym sektorze cieszy się wielkim zainteresowaniem słuchaczy. Wyznaczenie jachtów i łodzi jako priorytetowej branży polskiej gospodarki daje szansę na wykorzystanie wyjątkowych rozwiązań i technologii dla stworzenia gospodarki zeroemisyjnej. Przemawiający na panelu przedstawiciele firm produkujących jachty i łodzie motorowe zaprezentują wykorzystanie nowoczesnych, praktycznych rozwiązań w swoich jednostkach.
Na tegorocznym Forum poświęconym bezpieczeństwu w gospodarce morskiej, odbędzie się seminarium na temat cyberbezpieczeństwa. Specjaliści z branży bezpieczeństwa cybernetycznego, którzy wspierają organizacje morskie, a także firmy zajmujące się infrastrukturą krytyczną opowiedzą uczestnikom jak można skutecznie zapewnić bezpieczeństwo w przedsiębiorstwach tego typu.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl