Polityka i społeczeństwo

Mieszkanie za grosz – Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe w Polsce

Niedawno głos w sprawie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych zabrał Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Przedsięwzięcia te, które w porozumieniu z władzami lokalnymi budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem, wspierane są już w co czwartej gminie w całym kraju.

Od 2021 roku start-upy oferujące Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe współpracują z samorządami w celu budowy mieszkań w małych i średnich miejscowościach. Te mieszkania są dostępne do wykupienia na własność, co stanowi atrakcyjną alternatywę dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej. Takie rozwiązanie może pomóc samorządom w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników, takich jak lekarze, nauczyciele czy weterynarze.

„Samorządy nie potrzebują żadnych środków własnych, aby uczestniczyć w tym programie. To jest szczególnie istotne dla małych i średnich miejscowości niedysponujących odpowiednimi środkami w budżetach” – wyjaśnia Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. 

„To umożliwia tworzenie kapitału zakładowego, a dzięki odsetkom spółka może funkcjonować. Takie rozwiązanie gwarantuje też to, że gminy angażują się aktywnie w proces inwestycyjny. To one określają warunki, na jakich przekażą mieszkania użytkownikom” – wyjaśnia prezes Urban. 

Krajowy Związek Nadzoru Mieszkaniowego (KZN) przekazuje lokalnej gminie 3 miliony złotych z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki te zostaną wykorzystane do zakupu udziałów w spółce budującej mieszkania na swoim terenie.

Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje preferencyjne kredyty, w ramach Programu SIM, na finansowanie przedsięwzięć budowlanych. Wysokość pożyczki może wynieść do 80% kosztów inwestycji. Skarb Państwa zapewnia niskie oprocentowanie poprzez wykup odsetek od kredytów.

Dzięki funduszom KZN, lokalna gmina ma możliwość zakupu udziałów w spółce budującej mieszkania na terenie miasta. Środki te zostały przekazane z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 3 milionów złotych.

Dzięki programowi SIM, Bank Gospodarstwa Krajowego umożliwia swoim klientom skorzystanie z kredytu na preferencyjnych warunkach, do wysokości 80% kosztów przedsięwzięcia. Skarb Państwa gwarantuje niskie odsetki i jest w stanie wykupić je za kredytobiorcę.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu to wyjątkowa platforma do wymiany poglądów między liderami z Europy, USA, Azji i Afryki. Tegoroczna XXXII edycja, pod hasłem „Nowe Wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”, przyciągnęła ponad 5 tysięcy uczestników z całego świata. Od ponad 30 lat jest to największa konferencja gospodarczo-polityczna w Europie Środkowej i Wschodniej, w której decydenci pracują razem nad określeniem losów Polski, Europy i Świata.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM