Prof. Jeffrey Sonnenfeld z Yale School of Management podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu w Polsce wyraził swoje uznanie dla ogromnych inwestycji infrastrukturalnych, jakie zostały zrealizowane w ostatnich latach, co pozwoliło Polsce całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Jest to osiągnięcie, którego inne kraje Europy jeszcze nie potrafią.
„Docenić należy przede wszystkim jego odwagę naukową i ciągłe dążenie do prawdy, często niewygodnej. Profesor opublikował między innymi listę globalnych firm, które wciąż prowadzą interesy w Rosji pomimo swych wcześniejszych deklaracji wycofania się z objętego sankcjami rynku. Otwarcie przyznaje też, że krytykowanie przez Zachód asertywnej postawy Polski wobec projektów uzależniających UE od Rosji, jak Nord Stream, było poważnym błędem” – mówił Marcin Chludziński.
Marcin Chludziński poświęcił również chwilę na wspomnienie wyjątkowej postaci profesora Jeffreya Sonnenfelda, którego wykład stał się jednym z punktów programu spotkania. Przypomniał on, że profesor Sonnenfeld to niezwykła osobowość, która wywarła ogromny wpływ na współczesne myślenie biznesowe.
Podczas wykładu profesor Sonnenfeld omówił proces budowy bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, a także korzyści, jakie przynosi Polsce i całemu regionowi wdrażanie innowacyjnych rozwiązań infrastrukturalnych. Przyznał również, że wprowadzanie zmian w energetyce to trudny proces, ale wymierne korzyści wynikające z jego wdrożenia dają podstawy do dalszych inwestycji w infrastrukturę.
Marcin Chludziński podkreślił wieloletnie starania Lecha Kaczyńskiego o całkowite odejście od rosyjskich surowców, dzięki którym w 2017 roku zostały uruchomione najważniejsze polskie inwestycje infrastrukturalne. W ten sposób Polska i cały region zyskały trwałe zabezpieczenie energetyczne.
„Nasza spółka odpowiada za połączenia pomiędzy poszczególnymi krajami, jak również niezakłócony przesył gazu do Polski m.in. za pomocą Baltic Pipe czy Terminala LNG w Świnoujściu. Ciągle pracujemy nad maksymalną dywersyfikacją dostaw gazu do naszego kraju, czego przykładem jest nasz sztandarowy projekt, czyli terminal pływający FSRU w Zatoce Gdańskiej” – dodał prezes GAZ-SYSTEM.
„Jeszcze dwa lata temu czołowi analitycy energetyczni na Zachodzie mówili, że Polska jest zbyt zaściankowa, zbyt prowincjonalna, że panuje u nich antyrosyjska fobia. Doradzali, by Wasze władze zaufały Putinowi, rezygnując z realizacji ambitnych inwestycji w infrastrukturę gazową. Wykazaliście się jednak daleko posuniętą dalekowzrocznością, a dziś, w przeciwieństwie do chociażby Czech czy Austrii, cieszycie się pełną gazową niezależnością od Kremla” – wyjaśniał prof. Sonnenfeld.
„Putin groził, a ekonomiści, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i zachodnie media nie wierzyły, że Rosja jest w stanie z dnia na dzień zakręcić Europie kurki z gazem i sprzedawać gaz do Indii, czy Chin. Niestety okazało się to prawdą, a kraje europejskie zostały pozbawione dostępu do gazu, z gospodarką uzależnioną od dostaw rosyjskiego surowca. Ta sytuacja zaistniała, ponieważ Europa zachodnia nie dysponuje tym, w co tak intensywnie inwestuje Polska, czyli siecią rurociągów oraz wiarygodnością na arenie międzynarodowej, konieczną do utrzymywania kontaktów biznesowych” – powiedział amerykański badacz.
Gość specjalny nie bał się przedstawiać trudnych tematów oraz formułować wyraźnych opinii podczas swojego wykładu i dialogu z publicznością.
Według naukowca, istotne jest kontynuowanie sankcji nałożonych na Rosję przez demokratyczny świat, ponieważ dają one pozytywne efekty, a gospodarka tego kraju jest mocno zachwiana.
XXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które trwa przez trzy dni, zgromadziło ekspertów, polityków, samorządowców oraz naukowców w celu dyskusji na temat szans i wyzwań przed polską i europejską gospodarką.
Naukowcy i politycy zgadzali się, że wykorzystując wypracowane przez nas technologie, powinniśmy rozwiązać szereg problemów związanych z gospodarką i społeczeństwem.
Gość specjalny mówił o tym, że osiągnięcie dobrobytu jest możliwe tylko poprzez działania, które pomagają zarówno ludziom, jak i planetom.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl