Polityka i społeczeństwo

Stabilizacja polskiego rynku rolnego: MRiRW kładzie nacisk na potrzebę wzmocnienia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło dzisiaj wizytę premiera Mateusza Morawieckiego na przejściu granicznym w Dołhobyczowie oraz podkreśliło zobowiązanie do ochrony interesów polskich rolników. Premier Morawiecki wyraził swoje stanowcze stanowisko w odniesieniu do bezpieczeństwa naszych rolników, a minister Robert Telus zaznaczył, że resort rolnictwa podejmuje działania w tej sprawie od kwietnia 2023 r.

Rząd jest zdecydowany w działaniu na rzecz ochrony interesu polskich rolników. Polska wciąż utrzymuje zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy, pomimo ewentualnej decyzji Komisji Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił to podczas swojego wystąpienia na przejściu granicznym w Dołhobyczowie.

Rząd zapewnia polskim rolnikom najwyższy poziom ochrony interesów, aby zapewnić im jak największą swobodę i zabezpieczenie w prowadzeniu swojej działalności. Dalsze zdecydowane działania będą podjęte w celu zapewnienia trwałego i stabilnego rozwoju sektora rolnego.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska jako pierwsza podjęła działania, by zabezpieczyć swoje granice przed niekontrolowanym napływem ukraińskiego zboża.

– Nasz krok spowodował, że Komisja Europejska szybko podjęła działania, aby wdrożyć rozporządzenie ogólnoeuropejskie – powiedział premier.

– Każdy zdaje sobie sprawę, że nasza decyzja była bardzo trudna i wywołała wiele kontrowersji, ale pokazaliśmy, że interesy polskich rolników i polskiej gospodarki są dla nas najważniejsze – dodał minister Robert Telus.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Robert Telus potwierdzili, że bez względu na decyzję Komisji Europejskiej, Polska nie zamierza wprowadzić zmian w zakresie otwarcia rynków rolnych po 15 września br. Minister Telus wyjaśnił również, że kraj wciąż będzie wspierał proces przejściowy.

Embargo narzucone przez Unię Europejską na tranzyt ukraińskich produktów wywołało tymczasowy spadek wielkości tranzytu. Jednak, zgodnie z wypowiedzią Ministra Telusa, w ciągu kilku tygodni wielkość ta powróciła do poziomu ok. 3-3,4 mln ton. W ciągu ostatnich 6 miesięcy Polska wyeksportowała ponad 7 mln ton zboża, co potwierdza skuteczność embarga.

Minister Telus był zdziwiony i zasmucony postawą europosłów opozycji, którzy nie wzięli udziału w debacie dotyczącej przedłużenia embarga po 15 września 31 sierpnia 2023 roku.

Jego zdaniem, takie działanie oznaczało brak zaangażowania w ważne wydarzenie dla społeczności europejskiej.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że parę tygodni temu senatorowie opozycji usiłowali pozbawić polskich rolników 6,5 mld z 10 mld zł pomocy zbożowej, nawozowej, paliwowej i silosowej.

– Zawsze będziemy działać w interesie polskich rolników i polskiej gospodarki. To jest dla nas najważniejsze – zakończył swoją wypowiedź szef resortu rolnictwa.

Serwis PAP publikuje komunikaty w ich oryginalnej postaci, bez ingerencji w treść. Osoba lub podmiot, który dostarcza komunikaty, ponosi wszelką odpowiedzialność za ich zawartość, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM