Biznes i finanse

Polska na dobre w cywilnej energetyce jądrowej – ORLEN wprowadza modułowe reaktory jądrowe

Polacy mają szansę zyskać dostęp do stabilnej i czystej energii dzięki modułowym reaktorom jądrowym (SMR). Wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy Dawid Jackiewicz podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu powiedział, że budowanie tych małych reaktorów zapewni naszej gospodarce duże korzyści i pozwoli zwiększyć produkcję.

Uczestnicy panelu dotyczącego korzyści płynących z inwestycji w mały atom na Forum Ekonomicznym w Karpaczu byli zgodni co do tego, że budowa elektrowni jądrowych, w tym SMR-ów, jest wielomiliardowym projektem inwestycyjnym, który w długim okresie czasu przyniesie wymierne korzyści dla polskiej gospodarki i samorządów lokalnych.

„Rozwój energetyki jądrowej przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia liczby miejsc pracy. Polska jest liderem, jeśli chodzi o plany dotyczące małych reaktorów jądrowych” – powiedziała Nicole Holmes, dyrektor handlowy firmy GE Hitachi Nuclear Energy.

Opinia amerykańskiej ekspertki została potwierdzona przez Dawida Jackiewicza, wiceprezesa zarządu ORLEN Synthos Green Energy. Według niego, „rozwój technologii jądrowych w Polsce może stać się punktem zwrotnym dla całej naszej gospodarki”.

Z kolei zdaniem profesora Uniwersytetu Warszawskiego, dr. hab. inż. Janusza Młynarskiego, „Polska jest w stanie łączyć w swojej energetyce nowoczesne technologie jądrowe z odnawialnymi źródłami energii”. 

Dr hab. inż. Janusz Młynarski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, uważa, że Polska jest w stanie połączyć nowoczesne technologie jądrowe z odnawialnymi źródłami energii. Według niego, ta mieszanka dostarczy naszej gospodarce znacznych korzyści.

„Mamy ambicję, aby w 2029 roku ruszył pierwszy mały reaktor, z którego popłynie prąd. W kolejnych latach zamierzamy wybudować kilkanaście, a docelowo nawet 30 w technologii SMR. Przeanalizowaliśmy ok. 80 lokalizacji i wytypowaliśmy 7, w których powstaną małe reaktory jądrowe” – przekazał prezes Jackiewicz.

Raport KPMG pt. „Wykorzystanie technologii BWRX-300 w Polsce: analiza korzyści” przedstawia zarówno wyzwania, jak i potencjalne korzyści dla branży energetycznej. Badania wykazały, że wybudowanie jednego reaktora w przypadku gminy może przynieść korzyści do 12 mln zł rocznie.

„Jeżeli mówimy o fazie inwestycyjnej dla budowy na przykład 10 reaktorów, to możemy wygenerować również miliardy złotych przez okres 60 lat ich funkcjonowania” – stwierdził Wojciech Hann z KPMG i dodał, że wymierne korzyści odniosą także samorządy.

Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka oświadczył, że korzyści płynące z nowego przedsięwzięcia to nie tylko dodatki do budżetu miasta w postaci podatku od nieruchomości lub CIT-u. Uważa on także, że ważne jest to, że nowy projekt zapewnia lokalnej społeczności gwarancję bezpieczeństwa energetycznego.

„Inwestycje w mały atom to także nowe miejsca pracy. W okresie inwestycyjnym, a więc przez 6-7 lat, przy jednym reaktorze zatrudnienie znajdzie ok. 2,7 tys. osób” – zapowiedział Dawid Jackiewicz. 

Pierwszy etap budowy będzie się rozpoczął w 2021 roku.

Przewiduje się, że budowa reaktora atomowego zostanie zakończona w 2033 roku.

Ok. 700 pracowników będzie zatrudnionych do obsługi reaktora po jego wybudowaniu.

Koncern ORLEN zamierza wprowadzić stabilne i niedrogie źródło energii, jakim jest atom, dzięki czemu uzyskać można wiele korzyści dla całej gospodarki, szczególnie dla sektora energochłonnego.

Rozpoczęcie pierwszego etapu budowy planowane jest na 2021 rok, a prace zakończone mają być w 2033 roku.

Od tego czasu, do obsługi reaktora, zostanie zatrudnionych ok. 700 osób.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM