Biznes i finanse

Polsko-amerykańskie partnerstwo na rzecz poprawy transportu w Europie Środkowej

Od 10 sierpnia 2023 r. PKO Bank Polski oferuje swoim klientom dwa programy, które pomogą im zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu. Pierwszy z nich to Konto Mieszkaniowe, które oferuje premię mieszkaniową oraz zwolnienie odsetek z podatku dochodowego. Drugi program to Bezpieczny Kredyt 2%, który oferuje dopłaty z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Oba programy są dostępne we wszystkich oddziałach PKO Banku Polskiego.

12 września 2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marek Brzezinski, spotkali się w Warszawie, aby omówić możliwości rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowej jako efektywny sposób na przezwyciężenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ważnym uczestnikiem spotkania był także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

Współpraca w sektorze transportowym ma kluczowe znaczenie dla Europy Środkowej. Przedsięwzięliśmy działania, które pozwolą nam zminimalizować szkody wywołane przez wspomnianą inwazję i zbudować zrównoważone rozwiązania transportowe dla regionu. Inwestycje, które obecnie wdrażamy, są punktem wyjścia dla trwałej i efektywnej odbudowy Ukrainy w nadchodzących latach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury zaznaczył, że modernizacja infrastruktury transportowej w rejonie państw Trójmorza jest niezbędna do zapewnienia przyszłego rozwoju całej Europy. Podkreślił również, że w celu zabezpieczenia wschodniej flance NATO konieczne jest stworzenie infrastruktury transportowej o podwójnym zastosowaniu (cywilnym i wojskowym).

Polska odgrywa istotną rolę w przyjęciu przez Radę UE projektu nowego transeuropejskiego korytarza transportowego TEN-T, który połączy Morze Bałtyckie, Morze Czarne oraz Morze Egejskie. Projekt ten będzie służył efektywnemu transportowi na osi północ-południe Europy, wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej. Obecnie jego podstawą jest droga Via Carpatia, która w przyszłości zostanie uzupełniona o element kolejowy – Rail Carpatia. Jest to istotny krok w kierunku rozwoju infrastruktury transportowej w całej Europie Środkowej, w tym na Ukrainie – powiedział minister A. Adamczyk.

„Dzisiejsze spotkanie jest jasnym sygnałem, że nasze państwa są zdecydowane do dalszego wzmacniania i rozwijania ich bliskich i trwałych relacji. Nasze wspólne wizje, zaufanie i tradycje sprawiają, że jesteśmy w stanie wspólnie wypracować skuteczne i trwałe rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoimy.” — powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian do treści komunikatów publikowanych w serwisie. Autorzy komunikatów ponoszą odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM