Biznes i finanse

Korzyści z miesiąca darmowego prądu dla gospodarstw domowych

Rząd wprowadził inicjatywę, mającą na celu obniżenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Wszystkie domy, które wykonają jedną z opcjonalnych czynności, takich jak np. wyrażenie zgody na otrzymywanie elektronicznych rachunków lub potwierdzenie poprawności swoich danych u sprzedawcy energii, zostaną nagrodzone jednorazowym upustem w wysokości 120 zł.

Rodziny, które zużywają przeciętną ilość energii elektrycznej, mogą skorzystać z nowej inicjatywy Ministerstwa Klimatu, która pozwoli im zaoszczędzić nawet 125 zł na miesięcznych rachunkach. Aby uzyskać tę korzyść, wystarczy, że spełnią jeden z sześciu określonych warunków.

Ponadto, zgadzam się na otrzymywanie informacji o oferowanych produktach i usługach oraz faktur VAT drogą elektroniczną. Potwierdzam również poprawność swoich danych u sprzedawcy energii. Obecnie zobowiązuję się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 5 proc. w okresie trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r. a wrześniem 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022. Posiadam również prosumencką instalację OZE, która będzie wykorzystywana do celów energii odnawialnych. W zależności od moich danych osobowych, mogę skorzystać z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością lub rolników).

„W związku z zablokowaniem przez opozycyjny Senat ustawy, która zakładała 5% obniżkę cen za energię elektryczną zużytą w 2023 roku, rząd postanowił wprowadzić alternatywne rozwiązanie polegające na wprowadzeniu obowiązku przyznania gospodarstwom domowym przez sprzedawców energii upustu w wysokości ponad 120 zł. My dotrzymujemy słowa i chronimy Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego i wzrostem cen energii elektrycznej” – mówi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Klienci, którzy spełnią jeden z warunków wymienionych w nowym rozporządzeniu, już wkrótce będą mogli cieszyć się obniżonymi opłatami za energię elektryczną. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 7 dni od jego ogłoszenia, a sprzedawcy energii będą zobowiązani do rozliczenia przysługujących rabatów do końca bieżącego roku.

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje Tarcza Solidarnościowa, która, dzięki zamrożeniu cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r., zapewnia gospodarstwom domowym oszczędności w wysokości od ok. 3000 do nawet 4000 zł rocznie. Nadal jednak energia zużyta przez odbiorców indywidualnych poniżej przysługującego im limitu będzie kosztować 41 gr za kWh netto – tak samo jak w ubiegłym roku. Dzięki tej inicjatywie użytkownicy mogą zauważyć znaczne zmniejszenie kosztów energii.

Aby zapewnić ochronę przed wzrostem cen energii, rząd wprowadził obniżkę ceny energii dla samorządów, odbiorców wrażliwych oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Od października wszyscy ci odbiorcy będą korzystać z cen energii w wysokości 69 gr za kWh, co oznacza obniżkę w stosunku do ceny z ok. 78 gr za kWh.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM