Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Polsko-amerykańskie Rozmowy na Temat Transportu w Europie Środkowej – Przegląd Stanu Obecnego
Polityka i społeczeństwo

Polsko-amerykańskie Rozmowy na Temat Transportu w Europie Środkowej – Przegląd Stanu Obecnego

Minister Andrzej Adamczyk zaproponował podczas spotkania, aby w ciągu najbliższych trzech lat zbudować sieć dróg, która połączyłaby Polskę, Czechy, Słowację, Węgry i Ukrainę. Takie połączenie pomogłoby w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa na Ukrainie.

Ambasador Marek Brzezinski wyraził zgodę na propozycję Ministerstwa Infrastruktury i zadeklarował wsparcie Stanów Zjednoczonych dla projektu budowy sieci dróg w Europie Środkowej. Zadeklarował, że Stanom Zjednoczonym zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa na Ukrainie, a także na zwiększeniu wymiany handlowej między Europą Środkową a innymi krajami.

Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z ambasadorem Stanów Zjednoczonych rozpoczęło prace nad projektem budowy sieci połączeń dróg w Europie Środkowej. Minister Andrzej Adamczyk zadeklarował, że do końca 2023 r. zostaną podpisane wszystkie umowy, które zapewnią finansowanie i wsparcie techniczne dla realizacji tego przedsięwzięcia.

12 września 2023 r. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce, Markiem Brzezinskim, w Warszawie. Omawiano możliwości rozwoju infrastruktury transportowej jako efektywnego sposobu na przezwyciężenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W spotkaniu uczestniczył także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

Minister Andrzej Adamczyk zaproponował, aby w ciągu najbliższych trzech lat zbudować sieć dróg, która połączyłaby Polskę, Czechy, Słowację, Węgry i Ukrainę. Takie połączenie pomogłoby w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa na Ukrainie. Ambasador Marek Brzezinski przychylnie odniósł się do tej propozycji i zadeklarował wsparcie Stanów Zjednoczonych dla projektu budowy sieci dróg w Europie Środkowej.

Ministerstwo Infrastruktury wraz z ambasadorem zaczęło prace nad projektem budowy sieci połączeń dróg w Europie Środkowej. Minister Andrzej Adamczyk wyraził przekonanie, że do końca 2023 r. zostaną podpisane wszystkie umowy, które zapewnią finansowanie i wsparcie techniczne dla realizacji tego przedsięwzięcia.

Współpraca w sektorze transportowym w Europie Środkowej stała się kluczowym elementem. Dlatego też podejmujemy działania, aby zniwelować negatywne konsekwencje tej inwazji i zbudować systemy transportowe, które będą odporne na zakłócenia w przyszłości. Inwestycje, których dokonujemy, przyczyniają się do budowy trwałych, odpornych na zakłócenia łańcuchów logistycznych, a także do skutecznego ożywienia gospodarki Ukrainy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury zwrócił uwagę na doniosłą rolę rozwoju infrastruktury transportowej w rejonie państw Trójmorza, która stanowi klucz do przyszłości całej Europy. Podkreślił jednocześnie konieczność budowy infrastruktury transportowej podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) na wschodniej flance NATO, a także jej wpływ na bezpieczeństwo całej Europy.

Polska odgrywa kluczową rolę w tworzeniu europejskiego korytarza transportowego TEN-T, który ma połączyć Morze Bałtyckie, Morze Czarne i Morze Egejskie, a tym samym zapewnić efektywny transport na osi północ-południe Europy, wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej. Droga Via Carpatia stanowi już pierwszy krok w kierunku realizacji tego projektu, a planowany element kolejowy – Rail Carpatia – jest wyraźnym sygnałem dla całej Europy Środkowej, w tym Ukrainy – mówi minister A. Adamczyk.

Andrzej Bittel wyraził swoje przekonanie, że dzisiejsze spotkanie między naszymi państwami będzie kamieniem milowym w kierunku dalszego wzmacniania relacji opartych na wieloletniej tradycji, wzajemnym zaufaniu i wspólnych celach. Jestem przekonany, że wspólnie znajdziemy odpowiedzi na wyzwania, przed jakimi stoimy.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Jednocześnie nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version