Badania nad meteorytem wskazują, że izotop, który miał istotny wpływ na powstanie wszechświata, miał nierównomierne rozmieszczenie w Układzie Słonecznym. Wyniki tych analiz, które wykonano na meteorycie liczącym 4,6 miliarda lat, wywierają ogromny wpływ na nasze dotychczasowe pojmowanie pochodzenia świata.
Badania opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications” przez Evgenii Krestianinov wraz ze współpracownikami z Australian National University, wykazały, że jeden z najstarszych znanych meteorytów – Erg Chech 002 ma wiek około 4,566 miliarda lat. Poprzez porównanie tego odkrycia z istniejącymi już informacjami i innymi, bardzo starymi meteorytami, naukowcy doszli do wniosku, że rozmieszczenie izotopu glin-26Al w Układzie Słonecznym, najprawdopodobniej było związane z opadaniem pyłu kosmicznego i nowo zsyntetyzowanymi radionuklidami (izotopami).
Niedawna analiza Erg Chech 002 przez Evgenii Krestianinov i jego zespół z Australian National University, wykazała, że meteoryt ma około 4,566 miliarda lat. Poprzez zestawienie z istniejącymi już danymi i analizę innych bardzo starych meteorytów, stwierdzono, że obecność izotopu glin-26Al w Układzie Słonecznym była nierównomierna, co może być spowodowane opadaniem pyłu kosmicznego i pojawieniem się nowych radionuklidów (izotopów). Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”.
Glin-26 (aluminium-26, 26Al) był kluczowym źródłem energii w tworzeniu pierwotnych planet. Jego obecność pozwoliła na rozgrzanie planety na tyle, że materiały na jej powierzchni zaczęły się stopić i dzielić na warstwy złożone z kamieni, krzemu, tlenu, żelaza, magnezu i rozmrożonej wody. Większość planet ma również jądro składające się z żelaza, niklu i innych pierwiastków.
Nowe odkrycie może zmienić nasze dotychczasowe pojmowanie tego, w jaki sposób powstał świat. Przeprowadzone badanie dostarcza nowych informacji i wyzwala nowe pytania dotyczące m.in. wczesnych etapów ewolucji wszechświata. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury artykułu na stronie naukawpolsce.pl.
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl