Polityka i społeczeństwo

Walka z korupcją w Ukrainie: Kodeks postępowania dla organizacji działających na rzecz transparentności

Fundacja World For Ukraine, amerykańska organizacja humanitarna Ukraine Focus oraz waszyngtońskie Center for Strategic and International Studies (CSIS) wspólnie inicjują „Kodeks Postępowania dla Organizacji Działających w Ukrainie (Code of Conduct)”. Jego celem jest zapewnienie skutecznego wykorzystywania funduszy pomocowych dla Ukrainy poprzez zapobieganie korupcji oraz wspieranie transparentności działań. Organizacje pozarządowe są zaproszone do podpisania tego kodeksu.

Organizacje pozarządowe mają wielkie serce i niezmierne oddanie, aby zapewnić pomoc Ukrainie, dotkniętej rosyjską inwazją, trwającą od niemal półtora roku. Pomoc ta obejmuje produkty pierwszej pomocy, wyroby medyczne, pomoc psychologiczną oraz schronienie dla ofiar wojny. Te wysiłki byłyby niemożliwe bez wsparcia rządowych i prywatnych instytucji. Same Stany Zjednoczone zadeklarowały do lutego 2022 roku dotacje w wysokości 73 mld euro.

Aby zapewnić wsparcie dla ludności Ukrainy, konieczne jest utworzenie i przestrzeganie nowych standardów, które będą chronić interesy międzynarodowych interesariuszy oraz zapobiegać niepożądanym praktykom, takim jak korupcja i łapówkarstwo. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie długoterminowej odbudowy szkół, szpitali, fabryk oraz obszarów mieszkalnych.

„Międzynarodowe postrzeganie korupcji w organizacjach pozarządowych grozi zmniejszeniem hojności darczyńców, których środki są pilnie potrzebne w zbliżającej się fazie odbudowy – piszą Brock Bierman (Ukraine Focus), Daniel Runde (CSIS) i John Hewko (Rotary International) w niedawnym artykule w The Chicago Tribune. – Aby wykorzenić skorumpowane organizacje i zapewnić opinię publiczną, że darowizny są wykorzystywane skutecznie i wydajnie, organizacje pozarządowe działające na Ukrainie powinny zgodzić się na wspólny kodeks postępowania”.

Kodeks postępowania proponowany przez nas, zobowiązuje sygnatariuszy do pełnej transparentności w odniesieniu do członków zarządu i wszystkich osób zaangażowanych w organizację, w tym do walki z jakąkolwiek formą korupcji. Ponadto, w celu zagwarantowania skuteczności działań, zostały zaproponowane regularne konsultacje, które mają na celu ustalenie możliwie najlepszych form pomocy i monitorowanie ich wpływu na dłuższą perspektywę czasową. Wspierające nas organizacje, takie jak Rotary International, Razom Ukraine, Future for Ukraine, Project Nadiya i Let’s Do It Ukraine, są dowodem na to, że ten kodeks ma duże szanse na powodzenie.

Dbając o przestrzeganie zasad kodeksu, zarówno organizacje jak i ich członkowie zobowiązują się do przeciwdziałania wszelkim przejawom nieuczciwych działań, a także do udzielania wsparcia w obszarach: edukacji, zdrowia, infrastruktury i rozwoju gospodarczego. Regularne konsultacje zapewniają, że wszelkie działania będą służyć długoterminowym celom i osiągną wymierne efekty.

„Odbudowa Ukrainy to jedno z największych wspólnych wyzwań dla Europy w nadchodzących latach – mówi Rafał Dutkiewicz, prezes Konfederacji Pracodawców RP. – By mu sprostać, niezbędne jest zaangażowanie wielu podmiotów oraz ścisła współpraca z ukraińskimi władzami na wszystkich szczeblach, w tym także na szczeblu lokalnym. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę uregulowania zasad prowadzenia tych działań, gdyż pomoże to zbudować większe zaufanie i jeszcze bardziej przybliżyć Ukrainę do Europy – także w kontekście europejskich standardów prowadzenia działalności, do których nasze firmy przywiązują ogromną wagę”.

Uczestnicy „World For Ukraine Summit 2023. The Road to Freedom and Recovery” są zaproszeni do podpisania „Kodeksu postępowania organizacji działających w Ukrainie”. Jest to ważny krok w kierunku wsparcia działań pomocowych na Ukrainie. Inicjatorzy sygnatariusze wspólnie omówią ten temat podczas panelu dyskusyjnego, który odbędzie się w dniach 28-29 września w G2A Arenie w Rzeszowie/Jasionce. Wszyscy uczestnicy są zachęcani do podpisania kodeksu i wsparcia działań pomocowych na Ukrainie.

W ramach tegorocznego szczytu W4UA zaplanowano szereg paneli dyskusyjnych, sesji networkingowych, warsztatów i prezentacji. Uczestnicy będą mieli okazję zdobyć wiedzę z zakresu integracji społecznej, kultury, edukacji, tworzenia dobrych praktyk biznesowych, ochrony środowiska, rozwoju technologicznego oraz wielu innych tematów związanych z Ukrainą.

Nowe wersje paragrafów:

W dniach 28-29.09.2023 r. odbędzie się druga edycja szczytu World For Ukraine (W4UA) w G2A Arena w Rzeszowie-Jasionce. Celem szczytu jest integracja interesariuszy, którzy wspierają Ukrainę, a pierwsza edycja była uczestniczona przez 1500 osób z ponad 100 organizacji pozarządowych z całego świata oraz przedstawicieli władz, samorządów i biznesu.

W programie szczytu W4UA zaplanowano m.in. panele dyskusyjne, sesje networkingowe, warsztaty i prezentacje. Uczestnicy będą mieć okazję zdobyć wiedzę na tematy takie jak: integracja społeczna, kultura, edukacja, tworzenie dobrych praktyk biznesowych, ochrona środowiska, rozwój technologiczny oraz wiele innych tematów związanych z Ukrainą.

W4UA Summit to wyjątkowe wydarzenie, które wyróżnia się dostępnością i międzynarodowym charakterem. Uczestnictwo w szczycie jest bezpłatne, a organizatorzy serdecznie zachęcają do wzięcia udziału wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji o W4UA można znaleźć na stronie: https://w4ua.com/.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM