Biznes i finanse

Nowe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w Krakowie – Przegląd aktualnych środków

Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, podczas krynickiego panelu „Narodowa Rada Rozwoju jako forum debaty o charakterze konsultacyjno-doradczym przy Prezydencie RP”, wskazał na ustawę o drogach samorządowych jako przykład pożytecznej funkcji Narodowej Rady Rozwoju. Nowe prawo jest skutecznym narzędziem umożliwiającym pozyskiwanie środków na remonty dróg.

Ministerstwo Infrastruktury z radością informuje, że zakończono prace budowlane na zbiornikach Malinówka 1, Malinówka 2 oraz Serafa 2. Rejon doliny rzeki Serafy w Krakowie zyskał nowe urządzenia przeciwpowodziowe, takie jak zapory boczne, zaporę czołową, czaszę zbiornika i urządzenia przelewowo-upustowe. Wszystkie trzy zbiorniki wraz z zbiornikiem Bieżanów są w stanie pomieścić 336 tys. m sześc. wody, a koszt ich budowy wyniósł prawie 30 mln zł.

Zbiorniki przeciwpowodziowe w rejonie Bieżanowa, które zostały wybudowane w ostatnich latach, mają na celu zapewnienie mieszkańcom Krakowa bezpieczeństwa podczas intensywnych opadów deszczu. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że w dolinie rzeki Serafy w Krakowie dopinamy system zabezpieczenia przeciwpowodziowego, aby chronić od zalewów mieszkańców tej części miasta.

Realizacja projektu „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w dolinie rzeki Serafy” dobiegła końca, a w jego skład wchodziły m.in. trzy nowe zbiorniki przeciwpowodziowe Malinówka 1 i Malinówka 2 oraz Serafa 2. Inwestycja ta ma na celu zmniejszenie zagrożenia powodziowego w pobliżu Wieliczki, a szczególnie ochronę osiedla Stary Bieżanów. Ten rejon, ze względu na wypłycenie i gęstą zabudowę, jest narażony na częste podtopienia i lokalne zalanie terenu.

17 maja br. wieczorem nastała burza, która spowodowała nadmierne opady deszczu. W efekcie tego wody wystąpiły z koryta, lecz nie zagrażały Zbiornikom Malinówka 1 oraz Serafa 2, ponieważ ilości wody mieściły się w przekrojach upustów dennych. Jedynym zbiornikiem, który doznał piętrzenia wód był Malinówka 2, gdzie część wody została zatrzymana na kilka godzin w czaszy.

Realizowany obecnie „Projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły” otrzymał wsparcie finansowe od trzech międzynarodowych instytucji: Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu państwa.

PAP SA publikuje komunikaty w swoim serwisie bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM