Nauka i technologie

Makroplastik ze zdjęciem: ochrona rzek w naszych rękach

Spraw, aby Twoje działania przyczyniły się do tworzenia map zanieczyszczenia makroplastikiem w górskich rzekach! Dr Maciej Liro z IOP PAN jest inicjatorem akcji, w której każdy chętny może włączyć się i współtworzyć tę mapę – wystarczy przygotować zdjęcie plastiku zebranego nad rzeką oraz fotografię okolicznej roślinności.

„Zanieczyszczenie makroplastikiem zagraża zasobom wodnym, różnorodności biologicznej i walorom rekreacyjnym górskich rzek” – mówi dr Maciej Liro z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie w rozmowie z serwisem Nauka w Polsce, który już wcześniej, wraz z naukowcami z instytutu, opisywał problem zanieczyszczenia rzek makroplastikiem.

„Wykorzystanie nauki obywatelskiej, czyli podejścia angażującego do współpracy naukowej wolontariuszy niebędących specjalistami – np. nauczycieli i uczniów lub inne chętne osoby, daje szanse zgromadzenia informacji o tym problemie w różnych skalach przestrzennych, np. gminy lub zlewni rzeki” – mówi dr Liro.

Aby skutecznie zwalczyć problem zanieczyszczenia makroplastikiem, ważne jest, aby najpierw ustalić miejsca w rzece, w których gromadzi się najwięcej odpadów.

Naukowcy wpadli na pomysł, by w tym celu zaangażować ludzi. Mają oni sfotografować makroplastik w rzece i w ten sposób pomóc w identyfikacji miejsc, w których zanieczyszczenia są największe.

Dzięki takiemu działaniu ludzie bardziej zaangażują się w problem zanieczyszczeń, a tym samym zyskają lepszą świadomość istoty tego zagadnienia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat akcji „Selfie z śmieciami” odwiedź stronę: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98275%2Cselfie-ze-smieciami-sfotografuj-makroplastik-w-rzece.html.

Aby ograniczyć zanieczyszczenia makroplastikiem, konieczne jest ustalenie obszarów w rzece, w których jest on najbardziej obecny.

Naukowcy zdecydowali się zaangażować społeczeństwo do przyłączenia się do tej akcji, poprzez zachęcanie ludzi do sfotografowania makroplastiku w rzece.

Takie działanie pozwoli ludziom bardziej zrozumieć istotę tego problemu i związane z nim zagrożenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat akcji „Selfie z śmieciami” odwiedź stronę: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98275%2Cselfie-ze-smieciami-sfotografuj-makroplastik-w-rzece.html.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM