Polityka i społeczeństwo

Zbigniew Ziobro odwiedził pomnik Katyński w Otwocku – gest szacunku i pamięci

Ministerstwo Sprawiedliwości udziela następującego oświadczenia:

Jesteśmy zobligowani do ochrony żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej przed wszelkimi formami nienawiści i obrażeniami, które są wyrażane przez Agnieszkę Holland i innych. Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, wyraził to w swoim przemówieniu z okazji 84. rocznicy zdradzieckiego ataku Armii Czerwonej na Polskę.

Podczas konferencji, która odbyła się przed pomnikiem katyńskim w Otwocku, minister Zbigniew Ziobro zaapelował do zgromadzonych o szacunek dla poległych obrońców polskich granic, którzy stracili życie w wyniku niemieckiej lub sowieckiej napaści we wrześniu 1939 r., jak i tych, którzy obecnie służą na granicy.

Ten szczególny moment poświęcony został 35 ofiarom z powiatu otwockiego, które zamordowane zostały wiosną 1940 r. w Katyniu. Pomnik upamiętnia ich poświęcenie i poświadcza, że cena za wolność jest wysoka.

Minister Zbigniew Ziobro ocenił, że Agnieszka Holland posługuje się językiem nazistowskiej i sowieckiej propagandy, która jest skierowana przeciwko żołnierzom Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszom Straży Granicznej. Zauważył on, że oba totalitaryzmy – hitlerowski w Niemczech i komunistyczny w Rosji – wywodzą się z tego samego źródła, a ich mechanizmy propagandy są do siebie bardzo zbliżone i mają na celu odczłowieczenie przeciwników.

Agnieszka Holland wywołała oburzenie wśród polskich żołnierzy i Straży Granicznej, porównując ich do niemieckich nazistów – przypomniał poseł Dariusz Olszewski. W odpowiedzi na jej słowa, otwocki parlamentarzysta zaapelował o szacunek dla naszych strażników granic. Podczas konferencji prasowej poseł przedstawił portret ojca reżyserki – Henryka Hollanda w mundurze Armii Czerwonej. Henryk Holland dobrowolnie wstąpił w 1941 roku do Armii Czerwonej, która 17 września 1939r. zdradziecko napadła na Polskę. Według Dariusza Olszewskiego, ojciec Agnieszki Holland nazywał zbrodnię katyńską hecą.

Poseł Dariusz Olszewski przypomniał również o patriotycznej postawie naszych żołnierzy i Straży Granicznej, która chroni Polskę i jej granice. Przedstawił portret ojca Agnieszki Hollanda w mundurze Armii Czerwonej, która w 1939r. zdradziecko napadła na nasz kraj. Henryk Holland dobrowolnie wstąpił w 1941 roku do tej armii. Zgodnie z relacją parlamentarzysty, ojciec reżyserki nazywał zbrodnię katyńską hecą.

Minister Zbigniew Ziobro wyraził jasne stanowisko wobec zachowań Agnieszki Holland i jednocześnie podkreślił, że nie powinno się przypisywać jej winy za zachowania jej ojca. Przyznał, że w języku pani Holland słychać echo języka, jakim sowiecka i nazistowska propaganda definiowała polskie społeczeństwo i obrońców polskich granic.

Serwis PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści – zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca zobowiązany jest do odpowiedzialności za treść swojego komunikatu, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM