Polityka i społeczeństwo

Hołd ofiarom totalitaryzmów – Minister Sprawiedliwości na Podkarpaciu

Ministerstwo Sprawiedliwości poświęciło dziś tablicę upamiętniającą tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Lubeni w czerwcu 1943 r. Wówczas Niemcy brutalnie pacyfikowali miejscowość oraz sześciu mieszkańców, którzy zginęli, ponieważ wspierali żołnierzy konspiracji. To zdarzenie stało się częścią historii Podkarpacia.

Minister Sprawiedliwości miał możliwość uczestniczenia w uroczystym odsłonięciu tablicy, które miało miejsce w Lubeni. Jest to wyraz szacunku dla tamtych, którzy oddali życie za wolność.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że na 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę mamy do czynienia z niebezpiecznym fałszowaniem historii. Władimir Putin twierdzi, że Związek Sowiecki był tylko wyzwolicielem, nie zaś oprawcą. Jednocześnie, wypaczanie historii jest widoczne również za naszą zachodnią granicą – powiedział wyraźnie Zbigniew Ziobro. Jako przykład wskazał wypowiedź kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który stwierdził, że Niemcy były okupowane przez nazistów.

Minister krytycznie odniósł się do słów reżyserki Agnieszki Holland, która sugerowała, że Polacy podczas okupacji niemieckiej mieli sielankowe życie. Przypomniał w tym kontekście o wydarzeniach z Lubenia, gdzie dokonano pacyfikacji, po której śmierć poniosło kilkaset tysięcy cywilów. – Jak można było przedstawić tak zafałszowaną wersję historii? – komentował minister.

Minister Sprawiedliwości zauważył, że upamiętnianie okrucieństwa, jakiego doświadczyli Polacy podczas totalitaryzmów jest szczególnie ważne. – Chciałbym bardzo podziękować organizatorom tego wydarzenia. Tablice i pomniki, które tu zostały przygotowane, są wyrazem naszej pamięci o przeszłości. Przypominają szerokiemu światu, że Polacy byli ofiarami narodowego socjalizmu – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości zaapelował do narodu o wspieranie żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej. – Nie pozwólmy, by byli oni pomawiani bezkarne. Pamiętajmy też o tych, którzy oddali swoje życie w czerwcu 1943 r., by bronić Polski – podkreślił.

Minister Sprawiedliwości uczcił to miejsce, złożył wieniec przy pomniku w Turzy, który upamiętnia okrutne miejsce zagłady stworzone przez NKWD w 1944 roku. Obóz w Trzebusce służył do przetrzymywania około 2,5 tysiąca osób, które zostały wymordowane w bezimiennych dołach śmierci lub wywiezione do łagrów w Związku Sowieckim.

PAP SA publikuje komunikaty bez modyfikacji ich treści, przekazane przez nadawcę. Autorzy komunikatu są odpowiedzialni za jego zawartość, zgodnie z przepisami art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM