Nauka i technologie

Krynica: Pracownicy Bankowi – Nadal kluczowi dla świadczenia usług finansowych

Sztuczna inteligencja i chat boty zyskują coraz większe znaczenie w kontakcie klienta z bankiem, ale pracownicy banku wciąż odgrywają ważną rolę w dostarczaniu informacji oraz wsparciu w podejmowaniu decyzji – zgodnie z opiniami ekspertów z debaty na temat wykorzystania AI w bankowości.

Chatboty stały się częścią skutecznego wykorzystywania sztucznej inteligencji w bankowości. Maciej Brzozowski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, podkreśla, że chatboty są szczególnie przydatne do wykonywania prostych i powtarzalnych operacji, pozwalając zaoszczędzić czas klientom, przy jednoczesnej poprawie efektywności komunikacyjnej banku.

„Rozwój technologii w bankowości jest konieczny i już powszechny. Świadczy o tym choćby fakt, że aplikacja bankowa na smartfony IKO została aktywowana przez klientów PKO Banku Polskiego już ponad 7,6 mln razy” – zaznaczył Brzozowski.

Zdaniem eksperta, czat boty i sztuczna inteligencja będą w przyszłości coraz powszechniej stosowane przy komunikacji klientów z bankiem, jednakże to nie oznacza, że personel zbanku zniknie.

Jego zdaniem, wykorzystanie technologii AI w bankowości pozwoli na szybszą i bardziej efektywną obsługę klientów.

Według eksperta, technologia AI w bankowości umożliwi szybszą i bardziej skuteczną komunikację klientów z bankiem.

„Część klientów będzie chciała mieć kontakt z człowiekiem, który oprócz informacji udzieli również porady, np. w kwestii kredytu hipotecznego” – wyjaśnił.

Nowa wersja:

Według wiceprezesa Brzozowskiego, ludzkie zdolności i wiedza są nadal niezbędne, aby oceniać ryzyko kredytowe, zaś technologia nie jest w stanie tego zastąpić.

Wojciech Werochowski, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej potwierdził te stwierdzenie, mówiąc, że choć technologia ułatwiła w wielu bankach obsługę klientów, to człowiek jest nadal bardzo ważnym elementem rynku bankowego.

Dodatkowo, wiceprezes Brzozowski wyraził opinię, że wyzwaniem dla banków będzie połączenie ludzkiego kapitału z nowoczesnymi technologiami, aby zapewnić efektywną i bezpieczną obsługę klientów.

„Technologia ta używana jest tam, gdzie zwiększa szanse na usuwanie kolejek, pozwala na obniżenie kosztów. Jednak sednem w bankowości wciąż jest człowiek ze swoją empatią” – wyjaśnił bankowiec.

„W bankowości boty służą do maksymalizowania kontaktów z klientem. Jednak klienci nadal chcą przychodzić do okienka, co jest zrozumiałe na poziomie psychologicznym i socjologicznym” – powiedział wiceprezes Werochowski.

Sztuczna inteligencja jest obecnie tematem numer jeden w Polsce. Wiele instytucji finansowych korzysta z jej rozwiązań, aby usprawnić procesy biznesowe i wyeliminować błędy ludzkie.

Tomasz Sudaj wyraził przekonanie, że sztuczna inteligencja jest na tyle rozwinięta, że wkrótce stanie się tak powszechna jak dotychczasowe technologie. W jego opinii, sztuczna inteligencja będzie stanowiła nieodłączny element wszystkich branż i gałęzi gospodarki, w tym sektora bankowego.

Tomasz Sudaj podkreślił, że polski sektor bankowy jest jednym z najbardziej zaawansowanych cyfrowo w Europie. Aby odpowiedzieć na potrzeby klientów, wiele banków wprowadziło już rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, takie jak bota do kontaktu z bankiem. Jednak to człowiek pozostaje kluczowym elementem w procesie podejmowania decyzji.

Obecnie sztuczna inteligencja jest szeroko omawiana, a wiele firm korzysta z jej rozwiązań do usprawnienia swoich procesów biznesowych. Według Tomasza Sudaja, sztuczna inteligencja stanie się wkrótce czymś powszechnym, a stanie się ona niezbędnym elementem wszystkich dziedzin życia, w tym bankowości.

Tomasz Sudaj uważa, że obecnie poziom rozwoju sztucznej inteligencji jest na tyle zaawansowany, że wkrótce stanie się ona czymś oczywistym. Tak jak dotychczasowe technologie, także AI będzie stanowić nieodłączny element naszego życia i działalności gospodarczej.

„Dostępność technologii oczywiście jest większa wśród młodych, ale nie sądzę, że młodzi przestawią się tylko na boty” – ocenił.

Niedawna analiza przeprowadzona przez firmę doradczą Deloitte wskazuje, że wykorzystanie technologii chatbot jest coraz częstsze.

Aby technologia chatboty mogła się rozwinąć, ważna jest projektowanie zgodne z ergonomią i zapewnienie łatwego użytkowania. Zgodnie z opinią prof. Katarzyny Sanak-Kosmowskiej, dyrektorki Programu KSB MBA + Clark, 70% polskich konsumentów miało kontakt z botem i większość z nich była zadowolona, gdy załatwiano proste sprawy. Jednak w przypadku skomplikowanych zadań, odsetek ten był znacznie niższy.

Deloitte w swojej niedawnej analizie wskazuje, że wykorzystanie chatbotów cieszy się coraz większą popularnością.

Aby technologia chatbotów w dalszym ciągu się rozwijała, konieczne jest tworzenie rozwiązań projektowanych z myślą o użytkowniku. Tworzenie prostej i intuicyjnej obsługi zapewni zadowolenie z ich użytkowania.

Ponadto, większe wykorzystanie techniki sztucznej inteligencji pozwoli na precyzyjne dostosowanie interakcji i zwiększenie skuteczności rozwiązań.

„Jesteśmy też w połowie drogi do akceptacji AI. Do momentu, kiedy nie skupimy się edukacji, kontakty ze sztuczną inteligencją będziemy traktować jako nakładkę, a nie docelowe i efektywne narzędzie” – oceniła.

Zdecydowanie popieramy tendencję do wykorzystywania technologii cyfrowych do ułatwienia życia, jednak wciąż musimy mieć na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa danych i zapobiegania ich nieuprawnionemu wykorzystywaniu.

Szybki rozwój technologii cyfrowych i przetwarzania danych oznacza, że zmierzamy w kierunku zupełnie nowych rozwiązań. Prof. Sanak-Kosmowska podkreśla, że sztuczna inteligencja będzie w stanie realizować zadania, w których człowiek odgrywał dotychczas znaczącą rolę.

Ponieważ sztuczna inteligencja będzie coraz bardziej zaawansowana, edukacja i system prawny muszą się dostosować do tego wyzwania. Przyjrzyjmy się jednak, jak wykorzystać technologię cyfrową do wyeliminowania ryzyka nieuprawnionego wykorzystywania danych.

Technologie cyfrowe mogą być wykorzystywane do wygodnego ułatwiania życia. Jednak musimy również zdawać sobie sprawę z potrzeby zachowania bezpieczeństwa danych i zapobiegania ich nieuprawnionemu wykorzystywaniu.

Dzięki postępowi w dziedzinie technologii cyfrowych i przetwarzania danych, możemy wprowadzać nowe rozwiązania, które wykonają zadania, które dotychczas wykonywali ludzie. To oznacza, że sztuczna inteligencja będzie coraz bardziej zaawansowana, co wymaga odpowiedniego przygotowania systemu edukacji i prawa.

Maciej Grela, specjalista ds. optymalizacji narzędzi i procesów bankowych w Krakowskim Banku Spółdzielczym, zwraca uwagę, że wdrażanie AI jest dla firm ekonomicznie korzystne, ponieważ przynosi oszczędność czasu i pieniędzy.

„W moim odczuciu jest jeszcze spora nieufność do tej technologii, ale podobnie było z wprowadzonymi przed laty kartami płatniczymi. AI jest nową technologią na rynku, która nie zakorzeniła się jeszcze w świadomości klientów” – ocenił.

„Inna część będzie chciała nadal mieć kontakt z człowiekiem w okienku bankowym i my, jako biznes, nie możemy im tego odmówić” – powiedział Grela.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM