Polityka i społeczeństwo

Rolnictwo w Europie: Odbudowa jedności – Nowa przyszłość

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, uczestniczył ostatnio w spotkaniu z sekretarzem generalnym Copa Cogeca, Pekką Pesonenem, podczas którego nadmienił, że potrzebna jest jedność środowiska rolniczego w Europie.

Minister Telus wyraża nadzieję, że dzięki wypracowaniu zgody między rolnikami w Europie, uda się osiągnąć trwały wzrost produkcji rolniczej i zapewnić jak najlepsze warunki dla producentów.

Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny, przybył do Polski zaproszony przez Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.

W spotkaniu wzięła udział również Anna Gembicka, Sekretarz Stanu.

Minister rolnictwa skupił się na znaczeniu, jakie ma Copa Cogeca w europejskiej współpracy, szczególnie w obecnym okresie niestabilności rynkowej.

– Decyzja Komisji Europejskiej o nieuwzględnieniu zakazu importu zboża z Ukrainy do państw przygranicznych była decyzją polityczną, którą mogliby podjąć ministrowie rolnictwa państw UE – wyjaśnił rozmówcy z Polski.

Minister przedstawił również własne oceny dotyczące wyników tejże decyzji.

Na zakończenie spotkania, Sekretarz Generalny i Sekretarz Stanu podziękowali za zaproszenie na spotkanie i serdecznie pożegnali się z gospodarzami.

Minister Robert Telus podkreślił, że decyzja Polski o przedłużeniu zakazu importu zboża z Ukrainy ma na celu wyłącznie dobro UE, Ukrainy i polskiego rolnictwa. W ten sposób budujemy silną i zintegrowaną przyszłość Unii Europejskiej.

Aby w przyszłości uniknąć problemów, ważne jest, abyśmy dzisiaj wykorzystali okazję, by wybudować skuteczne korytarze solidarności, dostosowane do wymogów UE. Minister Robert Telus przypomniał, że każdy kraj wstępujący do UE musiał spełnić odpowiednie wymagania i miał wyznaczoną ścieżkę wejścia.

Budowa mechanizmów

Polski minister stwierdził, że nasza mądrość, nas rolników, to budowanie mechanizmów już dziś, aby europejskie rolnictwo zachowało swoją pozycję na rynku.

Tranzyt

Minister Robert Telus podkreślił, że mechanizm, który został wprowadzony w Polsce w kwestii zakazu i tranzytu, okazał się skuteczny. Poinformował, że po wprowadzeniu zakazu występuje zdecydowane zwiększenie tranzytu, a zboże trafia tam, gdzie powinno, czyli do tych, którzy tego potrzebują.

Destabilizacja

Szef polskiego resortu rolnictwa zauważył, że Putin wykorzystuje produkty rolne jako broń i ma na celu destabilizację europejskich rynków. Jego zdaniem chce doprowadzić do głodu w krajach, do których miało trafić zboże z Ukrainy.

Ochrona przyszłości

Minister Robert Telus powiedział swojemu gościowi, że na wczorajszym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa poruszono temat ochrony środowiska. Zaznaczył, że należy przekazać następnym pokoleniom środowisko w lepszym stanie niż to, które otrzymaliśmy my sami.

Minister Telus zwracał uwagę na potencjalne zagrożenia, jakie niesie ze sobą forsowanie rozwiązań przez środowisko rolnicze.

– Nie możemy pozwolić sobie na ugorowanie 4 proc. ziemi rolnej, ani na kolejne 4 proc. zalewanych terenów – stwierdził.

– To może doprowadzić do destabilizacji bezpieczeństwa żywnościowego – dodał.

Minister wyraził swoje życzenie, aby całe środowisko rolnicze w Europie działało w jednym kierunku.

– Jestem zachwycony, że pan to podkreślił – stwierdził sekretarz Generalny Copa Cogeca Pekka Pesonen.

Ocena sekretarza Generalnego Copa Cogeca

– Polska jest wyjątkowa – podkreślił sekretarz. – Bardzo wysoko cenię ich wszystkie wysiłki w czasie wojny w Ukrainie. Liczba Ukraińców, których przyjęli do Polski jest imponująca, w porównaniu do pozostałych państw Unii Europejskiej.

Gość ministra podkreślił dzisiaj, że kraje Europy zachodniej przestrzegały przed możliwymi zagrożeniami ze strony Rosji, jednak ich ostrzeżenia nie zostały wzięte pod uwagę, a teraz wszyscy odczuwają skutki tej nieodpowiedzialnej postawy.

Pekka Pesonen oświadczył, że celem korytarzy jest dostarczanie zboża do miejsc, w których jest ono potrzebne, czyli poza Unię Europejską. Dodatkowo wskazał, że w przypadku niedoborów zboża w Hiszpanii, Portugali czy we Włoszech, powinno ono być dostarczane ze Wschodu, a nie z Ameryki Południowej.

Sekretarz podkreślił, że jest to jedyny sposób, aby zapewnić odpowiednie zaopatrzenie w zboże krajom Unii Europejskiej.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cpgeca, zapytał, dlaczego nie wypełnilibyśmy brakującego zboża z krajów sąsiednich, takich jak Polska, Rumunia, Bułgaria, Węgry czy Słowacja. Podkreślił również, że to Unia Europejska powinna znaleźć rozwiązania wspierające państwa sąsiadujące z Ukrainą.

Oznacza to, że UE musi stworzyć wsparcie finansowe dla tych narodów, aby zapewnić im bezpieczeństwo i stabilność. Aby to osiągnąć, UE powinna zawrzeć porozumienia z Ukrainą w celu wspólnego ustalenia polityki rozwoju, która uwzględnia potrzeby obu stron.

PAP SA zastrzega, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM