Zdrowie i styl życia

Rozpoznaj swoją wysokość: Czym może być związane wzrost i jakie choroby może on za sobą nieść?

Zarówno osoby o dużym, jak i o niskim wzroście mogą zmierzyć się ze zdrowotnymi minusami, jednak wyciągnięcie jednoznacznych wniosków może być trudne. Mimo to, z badań wynika, że wiele schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca czy nowotwory, może być związanych z wysokością ciała. Dlatego ważne jest, aby zarówno osoby o dużym, jak i małym wzroście prowadziły zdrowy tryb życia, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych chorób.

Badanie przeprowadzone w U.S. Department of Veteran Affairs sugeruje, że wzrost człowieka może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia różnych schorzeń. Dr Sridharan Raghavan zauważył, że wyniki badania wniosły znaczący wkład w rozumienie, w jaki sposób wzrost może być powiązany z różnymi stanami zdrowotnymi. Zespół naukowców przeanalizował dane medyczne i genetyczne ponad 300 tysięcy weteranów i ustalili, że wzrost może być związany z 127 schorzeniami. Mimo to, badanie nie wykazało, czy wyższy, czy niższy wzrost jest korzystniejszy, ponieważ wiele zależy od rodzaju choroby. Wyniki wskazują jedynie na korelacje między wzrostem a schorzeniami, a nie na przyczynę ich powstawania.

Choć wyższy wzrost zazwyczaj wiąże się z niższym ryzykiem chorób układu krążenia, wielu innych schorzeń może zagrażać wyższym osobom. Badania wskazują, że wysokie osoby częściej mają problem z przewodnictwem nerwowym, co może prowadzić do zaburzeń pracy żył i zakrzepów, a także neuropatii obwodowej. Dodatkowo, wyższe kobiety mają większe ryzyko wystąpienia zapalenia tkanki łącznej, deformacji stóp, owrzodzeń skóry i astmy. Z kolei wysocy mężczyźni częściej padają ofiarą migotania przedsionków i zapaleń kości oraz szpiku.

„Myślę, że uzyskane przez nas wyniki stanowią pierwszy krok w kierunku lepszej oceny ryzyka chorób, ponieważ identyfikujemy zaburzenia, dla których wzrost może rzeczywiście być istotnym czynnikiem ryzyka – twierdzi dr Raghavan. – Przyszłe badania będą musiały ocenić, czy uwzględnianie wzrostu w ocenie zagrożenia chorobami może mieć znaczenie dla strategii modyfikowania innych czynników ryzyka dla określonych schorzeń” – dodaje.

1. W najnowszym badaniu wzięto pod lupę dane dotyczące ponad 600 tys. osób, a wyniki wskazały na zależności między wzrostem a ryzykiem wystąpienia wybranych chorób.

2. Przede wszystkim wykazano, że wysokie osoby są bardziej narażone na zaburzenia serca, takie jak niewydolność serca i migotanie przedsionków.

3. Wyniki badania wskazują, że każdy dodatkowy cal wzrostu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia migotania przedsionków o ok. 3%.

4. Kolejnym etapem badań będzie zatem ustalenie mechanizmów stojących za odkrytymi związkami między wzrostem a ryzykiem wystąpienia chorób serca.

„Nasze wyniki sugerują, że korzystne może być uwzględnienie wzrostu w przewidywaniu ryzyka wystąpienia migotania przedsionków – stwierdza główny autor badania, dr Michael Levin. – Podczas gdy obecne wytyczne nie zalecają prowadzenia powszechnych badań w kierunku migotania przedsionków, nasze rezultaty wskazują, że pewna grupa pacjentów, mianowicie bardzo wysokie osoby, mogą odnieść korzyści z takich badań” – podkreśla.

On i jego zespół wykorzystali zaawansowane metody statystyczne do przeprowadzenia analizy genetycznych danych dotyczących 700 tys. uczestników Genetic Investigation of Anthropometric Trials i pół miliona uczestników projektu Atrial Fibrillation Genetics, aby zbadac związki między genami a ryzykiem migotania przedsionków. Ponadto, wiedzę o 7 tys. osób biorących udział w projekcie Penn Medicine Biobank została dodatkowo wykorzystana w badaniu.

Wykorzystując zaawansowane techniki statystyczne, on i jego grupa przeanalizowali genetyczne dane dotyczące 700 tys. uczestników Genetic Investigation of Anthropometric Trials i pół miliona uczestników projektu Atrial Fibrillation Genetics. Efektem była ocena związku między genami a ryzykiem migotania przedsionków. Uzupełnieniem badania były dane zebrane od 7 tys. osób biorących udział w projekcie Penn Medicine Biobank.

Niedawne badania wykazały, że długoterminowa ekspozycja na osoby o wyższym wzroście może mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie. W szczególności, wyżsi ludzie są bardziej narażeni na cukrzycę i nowotwory, ale badania wykazują, że mają one zmniejszoną śmiertelność z powodu chorób układu krążenia. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Tübingen, osoby o wyższym wzroście mają większe ryzyko śmierci z powodu nowotworów.

Najnowsze badania wykazały, że wyższe osoby są bardziej narażone na cukrzycę, nowotwory i choroby układu krążenia. Jak podaje Uniwersytet w Tübingen, wyższe osoby mają zmniejszone ryzyko śmierci z powodu chorób krążeniowych, ale są bardziej narażone na śmiertelne skutki nowotworów. Naukowcy odkryli również, że wyższe osoby są bardziej narażone na powikłania związane z cukrzycą.

„Dane epidemiologiczne wykazują, że na każde dodatkowe 6,5 cm wzrostu, ryzyko śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego maleje o sześć procent, natomiast ryzyko zgonu z powodu nowotworów rośnie o cztery procent” – informuje prof. Matthias B Schulze, autor analizy.

Nowa perspektywa, podkreślana przez niemiecki zespół, wskazuje na możliwe połączenie między dietą a wzrostem i ryzykiem chorób. Wskazują oni, że większy rozmiar ciała i większe ryzyko chorób może być skorelowane z bardziej kaloryczną i bogatą w białka zwierzęce dietą, zażywaną w różnych etapach rozwoju.

Istnieje wiele różnych czynników wpływających na zdrowie, dlatego zalecane są zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia. Jednak wygląda na to, że niski lub średni wzrost jest najbardziej korzystny dla ogólnego stanu zdrowia. Osoby o wzroście poniżej lub powyżej tych wartości powinny starać się przestrzegać zasad zdrowego stylu życia, aby minimalizować ryzyko chorób i przedwczesnej śmierci.

„Nasze badanie sugeruje, że związek między wzrostem dorosłych a ogólną śmiertelnością przypomina kształtem literę >>U<<, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet” – piszą naukowcy.

Mężczyźni w badaniu osiągający wysokość 174 cm zostały 47 proc. mniej narażeni na zgon w porównaniu z najniższymi w badaniu 147 cm. Natomiast kobiety osiągające 158 cm były 33 proc. mniej zagrożone śmiercią niż kobiety mierzące 137 cm.

Na przykład w stosunku do najniższych uwzględnionych w badaniach mężczyzn (o wzroście 147 cm), uczestnicy mierzący wspomniane 174 cm mieli o 47 proc. mniejsze ryzyko zgonu w danym czasie. Kobiety osiągające 158 cm miały o 33 proc. mniejsze ryzyko śmierci niż kobiety o najniższej wysokości (137 cm). 


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM