Ludzie i kultura

Wyścigowe Zawody w Warszawie: Spotkanie dla Fanów Motoryzacji

1 października będzie szczególnym dniem dla miłośników koni na terenie Warszawy. 78. edycja Wielkiej Warszawskiej, historycznej gonitwy, odbędzie się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. To wyjątkowe wydarzenie ma długą tradycję, bo sięga 1895 roku, i wciąż jest ważnym elementem warszawskiej tożsamości.

Gonitwa, wymyślona w 1895 roku przez ówczesnego prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim, hrabiego Augusta Potockiego, stanowiła inspirację dla również dzisiaj obecnej Grand Prix de Paris. W 2023 roku odbędzie się setna edycja najważniejszej warszawskiej gonitwy, a Tor Służewiec przygotowuje się już na jej 78. rozgrywkę.

Działalność Wielkiej Warszawskiej była w wielu momentach historycznych utrudniona przez geopolityczne czynniki. Na początku XX wieku, w czasach zaborów, carskie restrykcje utrudniały jej organizację. Również podczas obu wojen światowych gonitwa nie miała miejsca. W latach międzywojennych Wielka Warszawska odbywała się na torze w Polu Mokotowskim. Jednak z przyczyn związanych z dynamicznym rozwojem stolicy, zaistniała potrzeba poszukiwania nowej lokalizacji. Ostatecznie, po wielu analizach, Służewiec stał się miejscem, w którym rozgrywano Wielką Warszawską.

Tor Wyścigów Konnych Służewiec został udostępniony w czerwcu 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Po wojnie, aby nawiązać do tradycji Wielkiej Warszawskiej, Wielka Nagroda Lubelska została rozegrana w Lublinie. W 1946 roku Wielka Warszawska powróciła na stałe na Tor Służewiec.

„Ten rok jest szczególny dla Wielkiej Warszawskiej i na stałe wpisze się w historię tej gonitwy. To właśnie 28 lutego 2023 r. słynny stołeczny wyścig otrzymał, po rekomendacji Europejskiego Komitetu Gonitw Pattern, międzynarodowy >>znak jakości<< Listed. Uzyskanie statusu Listed to niezwykle prestiżowe wyróżnienie, które wprowadza Wielką Warszawską do grona najbardziej cenionych na świecie gonitw dla koni pełnej krwi angielskiej” – mówi Dominik Nowacki, dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec.

Każdego roku Wielka Warszawska dostarcza zupełnie odmiennych wrażeń. W 2021 roku służewieckie wyścigi nabierają jeszcze większego wyjątkowego charakteru. Zamiast tradycyjnych powozów, można zobaczyć pokaz kawalerii, a zamiast muzyki na żywo usłyszeć dźwięki symfonii. Wielka Warszawska to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które zachęca do wspólnego świętowania i doświadczania wyjątkowego ducha wyścigów konnych. 1 października Warszawa znowu przygotowuje się na wyścigowe święto.

1 października 2021 roku wybuchnie iskra wyścigowej magii na Torze Służewiec. Wielka Warszawska po raz kolejny zaprosi nie tylko miłośników wyścigów konnych, ale także wszystkich, którzy chcą doświadczyć niezapomnianych wrażeń. Święto będzie przepełnione atrakcjami: szeroki wybór konkursów, koncerty, pokazy kawalerii i zabytkowych powozów. Nie zabraknie również strefy zabaw dla dzieci i wspaniałych emocji.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM