Polityka i społeczeństwo

Świętując żywność, Łącząc Naród: Dożynki Prezydenckie w MRiRW

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza, że Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uroczyście odebrali chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zborów od starostów Doroty Kosowskiej i Jacka Kowalika.

W uznaniu tego wyjątkowego wydarzenia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało specjalną uroczystość, podczas której Starostowie wręczyli chleb Prezydentowi RP i jego małżonce.

Prezydent Andrzej Duda, w trakcie dzisiejszych dożynek, zapewnił, że chleb który jest tu obecnie święcony zostanie podzielony w taki sposób, aby trafił do wszystkich Polaków i nikt nie został pominięty.

W uroczystościach dzisiejszych brali udział wybitni przedstawiciele polskich instytucji związanych z rolnictwem i rozwojem wsi, w tym minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, sekretarz stanu Ryszard Bartosik, komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz szefowie związków i organizacji rolniczych. Była to już 9. edycja dożynek organizowanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

W Polsce zagwarantowane jest bezpieczeństwo żywnościowe oraz samowystarczalność żywnościowa. Jest to wielki sukces, który jest wynikiem ciężkiej pracy rolników, którzy poświęcają się, aby dostarczyć nam jedzenia.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że ich wysiłek jest bardzo ważny i należy go docenić. Uświęca on symboliczny chleb, który jest symbolem bezpieczeństwa żywnościowego w naszym kraju.

Działania polskich rolników okazały się nieocenione w czasach pandemii, gdyż nie zabrakło w Polsce żywności. Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że rząd ma obowiązek ochrony polskich rolników i ich interesów.

Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał również, że Polska jest w stanie udzielić wsparcia Ukrainie, nie tylko w postaci pomocy finansowej i militarno-wojskowej, ale również żywnościowej.

Polska w ostatnim czasie wsparła Ukrainę dostarczając jej zboża i inne produkty rolne, dzięki czemu nasz sąsiad mógł wyjść z trudnego położenia, w którym się znalazł.

– Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy solidarni z naszymi sąsiadami – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent RP wyraził swój szacunek i uznanie dla wszystkich ludzi, którzy wnoszą swój wkład w odrodzenie Ukrainy – ciepłe serca, wyciągnięte dłonie i płynące z nich emocje.

Jednakże, w ocenie Prezydenta, to potężne gospodarstwa i holdingi rolne, a nie sami rolnicy, są głównymi beneficjentami wywozu ziarna z Ukrainy.

Prezydent RP Andrzej Duda zaznaczył, że sytuacja wywołana wojną wymagała zdecydowanego działania polskiego rządu, ponieważ dotyczyła żywotnych interesów polskich rolników oraz bezpieczeństwa całego kraju.

Jego zdaniem, sytuacja ta, choć niepokojąca, nie będzie trwała długo i wymaga odpowiedniego zareagowania zgodnie z interesem społeczeństwa.

Prezydent Andrzej Duda wezwał Polskich Rolników i całe Polskie Społeczeństwo do tego, aby nie obarczali winą za obecną sytuację obywateli Ukrainy, którzy wybrali Polskę jako miejsce schronienia przed wojną, i którzy otrzymują od nas pomoc i wsparcie. Niech wszyscy pamiętają, że są to po prostu zwykli ludzie, którzy wymagają naszej miłości i współczucia.

Miłość rolnika do ziemi jest niezmienna

– Miłość i przywiązanie do ziemi, którą uprawiają, nigdy nie zmienia się wśród rolników – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas prezydenckich dożynek. – Ta miłość okazuje się niezmiernie ważna w chwilach wielkich zagrożeń, w najbardziej dramatycznych momentach w dziejach narodu. Pragnę oddać hołd tym wszystkim, którzy przywiązani są do swojej ziemi i poświęcają jej całe swoje życie.

Dziękczynienie za Miłość i Szacunek

Minister Robert Telus przypomniał, że czas dożynek to czas, w którym powinniśmy okazać wdzięczność rolnikom za ich trud i miłość do naszej wiary.

– Dziękuję rolnikom za ich szacunek. Oni wychodząc w pole, znak krzyża na czoło, wyrażają swoje przywiązanie do wartości, które są dla nas tak ważne. Za miłość i szacunek – dziękujemy – mówił minister Telus.

Dożynki to czas szczególny, który daje nam okazję, by okazać swoją wdzięczność rolnikom za ich trud i oddanie.

Rolnicy są niezbędni do utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza w obliczu wojny na naszych wschodnich granicach. Matka ziemia daje nam plony, które są gwarancją naszego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo żywnościowe jest równie ważne, co bezpieczeństwo militarne czy energetyczne, dlatego ważne jest, aby docenić rolników, którzy pracują, by zapewnić nam te dary – powiedział minister rolnictwa.

Minister rolnictwa podziękował Prezydentowi RP za okazane wsparcie w realizacji działań mających na celu rozwój polskiego rolnictwa.

Szef resortu złożył Głowie Państwa również podziękowanie za przyczynienie się do uświadamiania opinii publicznej o zakazie wwozu zbóż z Ukrainy, który nie ma na celu szkodzenia Ukrainie, Polsce czy Unii Europejskiej, lecz wyłącznie chroni interesy tych państw.

Minister Robert Telus wyjaśnił, że tranzyt zboża z Ukrainy jest konieczny, aby zapobiec głodowi wśród potrzebujących, jednocześnie zabezpieczając polski rynek i polskiego rolnika.

Rząd zapewnił rolnikom wsparcie w postaci 15 mld złotych. Wsparcie to obejmuje pomoc zbożową, paliwową, nawozową, budowę silosów, a także osoby, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wyraził swoje zobowiązanie do pomocy rolnikom w trudnych czasach, podkreślając, że to jeden z obowiązków rządu.

– Przypominamy, że nasze wartości to miłość do ziemi, Boga, tradycji, do naszych korzeni, do Polski. Niech Boże błogosławi polskiej wsi, polskim rolnikom, naszej wolnej niepodległej Rzeczypospolitej – mówił minister.

Rząd przyjął decyzję o wsparciu rolników w piątek, a minister Robert Telus zapewnił, że będzie ono finansowane w wystarczającej wysokości.

– Wiemy, że to nasza odpowiedzialność, aby wesprzeć rolników w trudnych czasach i zapewnić im pomoc – powiedział.

Minister zaznaczył, że rząd będzie nadal wspierał rolników w trudnych sytuacjach i będzie dokładał wszelkich starań, aby zapewnić im bezpieczeństwo i godne życie.

– Boże błogosław polskiej wsi, polskim rolnikom, naszej wolnej niepodległej Rzeczypospolitej – podsumował minister Robert Telus.

Aby przywrócić polskie przetwórstwo, rząd zamierza zainwestować ponad 3 miliardy złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Celem jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego, w którym rolnicy będą decydować o cenie swoich produktów, a nie zagraniczne koncerny.

Minister podkreślił, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby odbudowa polskiego przetwórstwa była skuteczna. Musimy zapewnić, by rolnicy mieli wystarczające narzędzia do odzyskania kontroli nad ceną swoich produktów.

Ministerstwo Rolnictwa będzie wspierać wszelkie inicjatywy, które pomogą w wypracowaniu optymalnych rozwiązań dla polskich rolników, poprawiając jakość i wydajność ich produktów.

Minister Robert Telus zwrócił uwagę, że program Lokalna półka ma zasadnicze znaczenie w procesie, który zmusi koncerny do sprzedawania produktów polskiego pochodzenia. Dodatkowo, otwarcie polskich sieci handlowych jest kluczowe dla wzmocnienia siły polskiego rolnictwa.

– To jest cel ważny dla przyszłości naszej gospodarki – podkreślił minister Telus.

Minister rolnictwa Robert Telus rozpoczął swoje wystąpienie od komentarza na temat decyzji Komisji Europejskiej, która wycofała embarg na ukraińskie zboże.

– 15 kwietnia udało nam się otworzyć polityczne oczy Unii Europejskiej na to, co się działo w branży – mówił minister.

Zaznaczył też, że decyzja o embargu na ukraińskie zboże spotkała się z kontrowersjami, ale tranzyt zboża w ramach Unii Europejskiej wciąż był dostępny.

– 15 września Komisja Europejska podjęła decyzję polityczną, która niestety wprowadziła zakaz importu. Nie pozwolimy jednak, by ukraińskie zboże wpłynęło na rynek polski, ponieważ może to zakłócić nasz rynek. Dlatego wspieramy tranzyt zboża tam, gdzie jest ono potrzebne – powiedział Telus.

Komisja Europejska zapewniła, że będzie wspierać bezpieczny transport zbóż z Ukrainy, aby zapewnić, że handel będzie odbywał się zgodnie z prawem.

Minister rolnictwa podkreślił również, że Ukraina będzie mogła korzystać z polskich portów w celu przewozu zbóż, co przyczyni się do rozwoju gospodarczego obu krajów.

Konkursy o najładniejszy wieniec i dla kół gospodyń wiejskich stały się wspólnym wydarzeniem

Dzień wcześniej Prezydent RP Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkali się z uczestnikami dwóch konkursów.

Pierwszy z nich dotyczył tworzenia wianków z kwiatów. Do konkursu zgłosiły się grupy z czternastu województw, a swoją pracę oceniała komisja pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej.

Nagrodę za najładniejszy wieniec otrzymał Kostomłoty z województwa świętokrzyskiego, której wręczył Prezydent RP.

Natomiast w ramach konkursu dla kół gospodyń wiejskich uczestnicy mieli za zadanie przedstawienie zwyczajów żniwnych i dożynkowych. Rywalizacja zakończyła się w lipcu w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Pierwsze miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolu z województwa pomorskiego, a nagrodę wręczyła Pierwsza Dama.

PAP SA zapewnia, że komunikaty publikowane w serwisie są wyraźnie i dokładnie przekazywane w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca jest jednakże odpowiedzialny za treść komunikatów, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM