Polityka i społeczeństwo

Porozumienie Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy: Przyszłość wspólnej sprawy

Ryszard Bartosik, sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wziął udział w spotkaniu ministrów ds. rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej, organizowanym w Znojmie, Republika Czeska. W debacie uczestniczył również Mykoła Solski, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że spotkanie ministrów ds. rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej w Znojmie, Republika Czeska było ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia współpracy między państwami w regionie.

Ministrowie Rolnictwa z Grupą Wyszehradzką – Polska, Republika Czeska, Słowacja i Węgry – spotkali się w dniach 25-26 września 2023 r. aby wspólnie omówić ważne dla nich kwestie przy okazji rocznego przewodnictwa Republiki Czeskiej.

Czasy wyzwań

Ministrowie ds. rolnictwa krajów Grupy Wyszehradzkiej zgodnie zauważyli, że obecna sytuacja wymaga od nich podjęcia szczególnych starań, ponieważ wojna na Ukrainie i imperialistyczne ambicje Federacji Rosyjskiej wiążą się z poważnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa żywnościowego. Dlatego też podkreślili, że wymiana informacji i poszukiwanie wspólnych rozwiązań są niezbędne, aby sprostać obecnym wyzwaniom.

Sytuacja na rynkach rolnych jest trudna.

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik wyraził obawy, że choć obowiązywał unijny zakaz przywozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy, to sytuacja na rynku zbóż w Polsce nie poprawiła się zbytnio.

„Magazyny są nadal częściowo zapełnione jeszcze ubiegłorocznym zbożem, ponieważ rolnicy nie mają gdzie sprzedać swoich plonów” – skomentował minister Bartosik.

Premier wyjaśnił, że w odpowiedzi na polityczną, a nie merytoryczną, decyzję Komisji Europejskiej, 15 września 2023 r. Polska wprowadziła krajowy zakaz przywozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, a także śruty i mąki z tych zbóż z Ukrainy. Tranzyt tych produktów jest jednak nadal dozwolony.

„Zakaz importu okazał się skutecznym narzędziem w realizacji koncepcji korytarzy solidarnościowych, gdyż wywołał wzrost tranzytu przez Polskę – powiedział minister Bartosik.

„Podjęcie działań przez nas wynika z wyjątkowej odpowiedzialności, jaką mamy za sytuację gospodarczą w naszych krajach i los naszych producentów rolnych. Wspólnie dążymy do przywrócenia zachwianej równowagi rynkowej” – wyjaśnił sekretarz stanu.

Środki systemowe do walki z nierówną konkurencją

Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej doszli do wniosku, że konieczne jest wypracowanie skutecznych strategii, które pozwolą zapewnić rolnikom z naszego regionu sprawiedliwe warunki rywalizacji z innymi producentami.

Minister Bartosik podkreślił, że dla Polski priorytetem jest opracowanie skutecznych, wydajnych i trwałych rozwiązań, które umożliwią bezpieczny transport ukraińskich produktów przez terytorium Unii Europejskiej do krajów trzecich.

Republika Czeska wezwała Ukrainę do wycofania skargi złożonej do WTO w celu wyeliminowania konfliktu z Grupa Wyszehradzką, która składa się z Polski, Słowacji i Węgier. Minister ds. rolnictwa wzywa do wypracowania rozwiązań przy udziale dialogu i konsultacji.

Grupa Wyszehradzka wyraża nadzieje, że Ukraina odpowie pozytywnie na wezwanie i wycofa skargę do WTO, by móc szukać rozwiązań wdrożonych w ramach dialogu i konsultacji.

Las i jego zarządzanie są niezbędne do zapewnienia zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszych społeczeństw. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że jest to kluczowa kwestia i powinna być odpowiednio traktowana na szczeblu UE.

Konieczne jest stworzenie jednolitego systemu, który uwzględni różnorodne uwarunkowania w poszczególnych krajach członkowskich. Minister Bartosik zasugerował, że Komisja powinna podjąć szereg konkretnych działań, w tym wspieranie wymiany dobrych praktyk między państwami członkowskimi.

Minister podkreślił również, że polityka UE w zakresie leśnictwa powinna wspierać wieloletni proces zarządzania lasami, tworząc jednolity system, w którym państwa członkowskie będą mogły wyrażać swoje opinie i zgłaszać swoje potrzeby.

Polityka leśna Unii Europejskiej powinna również uwzględniać kwestie społeczne i środowiskowe oraz zapewniać dostęp do usług leśnych dla wszystkich grup społecznych.

Minister wyraził przekonanie, że zarządzanie lasami i gospodarka leśna pozostaną kompetencją narodową.

Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej zgadzili się, że wszystkie działania dotyczące leśnictwa powinny być prowadzone w sposób lokalny, zgodnie z zasadą suwerenności.

UWAGA: serwis PAP dokłada starań, aby informacje opublikowane na jego stronie pozostały w takiej samej formie, w jakiej zostały dostarczone przez nadawcę. PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za zawartość informacji publikowanych na jego stronie, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM