Uczestnicy dwudniowego szczytu World for Ukraine, który rozpoczął się 28 września br. w G2A Arenie w Rzeszowie-Jasionce, skupili się na problemie złożonych konsekwencji humanitarnych, politycznych i gospodarczych, jakie przyniosła Rosja swoją agresją na Ukrainę.
W 2020 roku, Szczyt W4UA ma na celu celebrowanie postępów, jakie dokonały się w Ukrainie w ostatnich latach. Przedstawiciele rządów i samorządów, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy wszystkich krajów zbiorą się, aby wspierać Ukrainę w jej wyzwaniach i planować jej dalszą drogę do wolności i odbudowy. Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to The Roadmap to Freedom and Recovery, a tematy, które zostaną omówione, zawierają m.in. kwestie gospodarcze dotyczące wsparcia uchodźców, budownictwa, kryzysu energetycznego oraz zrównoważonego rozwoju.
W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ponad 10 milionów Ukraińców – mężczyzn, kobiet i dzieci – zostało wypędzonych z kraju, szukając schronienia w innych częściach świata. Z czasem wielu z nich wróciło do swojej ojczyzny, jednak wielu pozostało za granicą. Wciąż przemieszczają się między swoimi rodzinami a krajami oferującymi pracę, zmieniając swój status jako uchodźcy i redefiniując przyszłość diaspory. Kwestia ta zostanie szczegółowo omówiona na panelu „Wzmocnienie pozycji społeczności uchodźców – wykorzystanie potencjału gospodarczego i promowanie integracji”.
„Od początku wojny na Ukrainie polski biznes zrobił bardzo dużo dla wsparcia tego kraju, a przede wszystkim jego mieszkańców. Daje nam to potężny kapitał społeczny oraz zaufanie mieszkańców tego kraju, na to wszystko nakłada się bliskość kulturowa i językowa. Nasze zaangażowanie umożliwia nam odegranie ważnej roli w odbudowie Ukrainy, ale musimy je zacząć planować już dzisiaj. Poprzez współpracę i aktywne zaangażowanie różnorodnych podmiotów możemy stworzyć potężną siłę. Zgromadzenie tak wielu aktorów w jednym miejscu, w Jasionce na szczycie W4UA daje nadzieję, że to się uda” – powiedział Rafał Brzoska, prezes InPost.
2023 rok przyniesie konferencję World for Ukraine, której tematem przewodnim będzie kryzys energetyczny oraz odporność infrastruktury ukraińskiej. Anastasyia Shapochkina, szefowa Eastern Circles – think tanku, który wspiera decyzje polityczne, biznesowe, a także akademickie, przewodniczyć będzie panelowi dotyczącemu tego zagadnienia. Dyskusja na temat przyszłości bezpieczeństwa energetycznego wzbogaci się o przedstawicieli Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, DiXi Group, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz PJSC Lvivoblenergo.
Od niemal półtora roku nieustanna agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do potrzeby wsparcia dla tysięcy organizacji pozarządowych, które nieustannie zabiegają o dostarczenie produktów pierwszej pomocy, produktów medycznych, pomocy psychologicznej i schronienia dla ofiar wojny. Bez ciągłego wsparcia finansowego ze strony instytucji rządowych oraz środków prywatnych, ich wysiłki nie byłyby możliwe.
„Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała jeden z największych kryzysów humanitarnych naszych czasów. Jest to moment, w którym wszyscy, niezależnie od narodowości, powinniśmy jednoczyć się i działać, aby wesprzeć ludzi cierpiących w wyniku tego konfliktu. Światowa społeczność biznesowa może odegrać znaczącą rolę we wspieraniu Ukrainy w tym trudnym okresie. Nasza organizacja od drugiego dnia wojny jest obecna w Ukrainie, dlatego wiemy, że działając wspólnie, możemy nie tylko pozyskać niezbędne środki, ale także wykorzystać nasze zasoby i ekspertyzy, aby wesprzeć Ukrainę na jej drodze do odbudowy. Jedność biznesu i organizacji pozarządowych może przynieść realną zmianę – widzimy to na co dzień, m.in. w Turcji, Maroko i Libii, gdzie obecnie aktywnie wspieramy społeczność lokalną” – powiedział Michael Capponi, założyciel i prezes Global Empowerment Mission, amerykańskiej organizacji charytatywnej niosącej pomoc osobom poszkodowanym w wyniku katastrof naturalnych i kryzysów humanitarnych.
Uczestnicy konferencji będą zachęcani do podpisania Kodeksu postępowania organizacji działających w Ukrainie, który stanowi gwarancję przestrzegania określonych zasad w zakresie wsparcia humanitarnego. Zgodnie z kodeksem, wszystkie organizacje będą zobowiązane do przestrzegania zasad transparentności względem członków zarządu oraz wszystkich osób zaangażowanych w projekt, jak również do powstrzymania się od jakichkolwiek działań naruszających zasady etyczne.
„Kodeks postępowania to narzędzie, które przynosi wiele korzyści. Może pomóc w budowaniu reputacji organizacji charytatywnej i pokazać darczyńcom, że wyznajesz te same wartości, co oni – mówi Olena Nikolaienko z fundacji Future for Ukraine. – Musimy zwiększyć świadomość znaczenia takiego dokumentu – kodeks wyznacza naszą ścieżkę działania, jednocześnie podkreślając, że każda podejmowana przez nas aktywność odzwierciedla niezachwianą uczciwość naszej misji”.
Uczestnicy wydarzenia zostaną zapoznani z rolą i znaczeniem zasad środowiskowych, społecznych oraz zarządzania (ESG) w powstawaniu nowoczesnej, odpornej, zrównoważonej i silnej gospodarczo Ukrainy. Przedstawiciele biznesu, eksperci prawa międzynarodowego oraz członkowie izb handlowych przedstawią innowacyjne pomysły i strategie, w jaki sposób globalni interesariusze mogą współpracować i pomóc Ukrainie w odnowieniu i odrodzeniu. Panel pt. „Zrównoważona odbudowa – strategie ESG i rozwiązania biznesowe” zaprezentuje dyskusję na temat tego, w jaki sposób zasady ESG mogą być wykorzystywane do odbudowy Ukrainy.
Udostępniamy dziś użytkownikom online dostęp do konferencji. Aby ją obejrzeć, wystarczy kliknąć w poniższy link: https://www.youtube.com/live/V0CCmOdUECs?si=MrVW4_CKk_YjKYF1. Zapraszamy do oglądania!
P: W4UA to wydarzenie, które ma na celu integrację interesariuszy odgrywających ważną rolę we wsparciu Ukrainy. Poprzednia edycja szczytu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – uczestniczyło w niej ponad 1500 osób, reprezentujących ponad 100 organizacji pozarządowych z całego świata, a także władz, samorządów i biznesu z Ukrainy, Polski oraz innych państw.
W nadchodzącej edycji szczytu W4UA, która odbędzie się 28-29.09.2023 r. w G2A Arena w Rzeszowie-Jasionce, organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w dyskusjach i wymianie doświadczeń wokół tematyki integracji i wsparcia Ukrainy.
Jeśli szukasz wyjątkowej okazji do nawiązania współpracy z przedstawicielami świata biznesu, polityki i technologii, to W4UA Summit jest właśnie dla Ciebie. Dostęp do szczytu jest bezpłatny, a udział w nim umożliwi Ci zdobycie wiedzy, kontaktów i nowych perspektyw. Więcej informacji na temat W4UA można znaleźć na stronie: https://w4ua.com/.
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl