Polityka i społeczeństwo

Celebrowanie Zdrowego Życia: Uczczenie Światowego Dnia Jabłka

W ramach obchodów Światowego Dnia Jabłka Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało wyjątkową konferencję prasową, której gospodarzem był sekretarz stanu Rafał Romanowski. Wydarzenie odbyło się w sadzie Andrzeja Jarosiewicza w Nowych Olszynach i zgromadziło wybitnych przedstawicieli branży rolniczej, w tym wicedyrektor KOWR Małgorzatę Gośniowską-Kolę oraz eksperta z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach dr Dorotę Kruczyńską.

Świętowanie zaczęło się od wystąpienia sekretarza stanu, który podkreślił doniosłe znaczenie jabłka dla rolnictwa oraz jego wpływ na polskie społeczeństwo.

Tego dnia zgromadzeni goście mieli okazję nie tylko wysłuchać interesujących wystąpień, ale także spróbować najlepszych odmian jabłek z sadu Andrzeja Jarosiewicza oraz poznać różne metody uprawy tego wyjątkowego owocu.

Polska jest jednym z największych producentów jabłek na świecie, ponieważ 35 procent całej unijnej produkcji jabłek przypada właśnie na nasz kraj. Światowy rynek jabłek jest kształtowany przez Chiny, Stany Zjednoczone Ameryki oraz Turcję.

Światowy Dzień Jabłka jest okazją do dumy z polskiego jabłka, które stanowi 80 procent produkowanych w Polsce owoców. Produkcja jabłek w Polsce wynosi około 4 mln ton, a powierzchnia sadów wynosi około 150 tysięcy hektarów.

Minister Rafał Romanowski powiedział, że Polska ma potencjał, aby stać się jednym z największych producentów jabłek na świecie. Wiceminister podkreślił, że w Polsce uprawia się wyśmienite jabłka, które są znane na całym świecie.

Światowy Dzień Jabłka to doskonała okazja do promowania polskich jabłek na międzynarodowym rynku. Polska może być w tym bardzo skuteczna, biorąc pod uwagę jej pozycję jako jednego z największych producentów jabłek w Unii Europejskiej.

Rafał Romanowski podkreślił walory smakowe i zdrowotne polskich jabłek, namawiając do zwiększenia ich spożywania w naszej codziennej diecie.

Rząd przygotował pomoc dla sadowników w wysokości 225 mln zł.

Na hektar drzew owocowych wypłacone zostanie 5 tysięcy złotych, a na hektar krzewów owocowych i truskawek – 2,5 tysiąca złotych – powiedział wiceminister.

Jak dodał, jest to rekordowa kwota wsparcia dla sadowników.

Rolnicy, dotknięci stratami w wyniku huraganu, gradu lub przymrozków, mogą skorzystać z pomocy od 5 do 10 października 2023 r. Środki zostaną wypłacone jeszcze w tym roku.

Sadownicy zachęcani do samozbiorów

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wzywa sadowników do włączania się do akcji samozbiorów oraz konsumentów do odwiedzania sadów, gdzie zbieranie owoców będzie wspaniałą przygodą dla całych rodzin. Dzięki samodzielnym zbiorom, owoce będą smakować zdecydowanie lepiej – zauważyła Małgorzata Gośniowska-Kola, podkreślając zalety tego rodzaju aktywności.

Akcja samozbiorów potrwa do końca października 2023 roku.

Aby dołączyć do akcji samozbiorów, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie internetowej: https://www.kupujswiadomie.gov.pl/samozbiory-jablek/. Lista gospodarstw sadowniczych biorących udział w akcji jest również dostępna na tej stronie.

Program dla szkół – skuteczna promocja zdrowych nawyków żywieniowych

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zrealizował „Program dla szkół”, dzięki któremu uczniowie szkół podstawowych mogą korzystać z bezpłatnych dostaw owoców, warzyw i produktów mlecznych. Jest to skuteczna metoda, aby wpajać dzieciom i młodzieży zdrowe nawyki żywieniowe. Obecnie w programie bierze udział blisko 12 tys. placówek, a KOWR współpracuje z 80 dostawcami owoców i warzyw, aby zapewnić dostarczenie wszystkich potrzebnych produktów.

Jabłka – królowie sadów

Ludzie przez stulecia hodowali różne odmiany jabłek, tworząc szeroką ofertę smaków i kształtów. Do najbardziej popularnych i najczęściej uprawianych należą Golden Delicious, Fuji i Delicious. Ostatnio na szczycie listy znajduje się również Gala, która jest doskonałym przykładem na to jak zmieniają się trendy w uprawie jabłek – mówi dr Dorota Kruczyńska, ekspertka Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.

Polska oferuje szeroki wybór odmian jabłek, w tym Idared, Jonagold, Szampion, Ligol, Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Gloster, Lob oraz Cortland, które są uważane za najpopularniejsze.

PAP SA zapewnia, że ​​publikowane komunikaty są objęte ochroną i nie są w żaden sposób zmieniane przez PAP. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM