Polityka i społeczeństwo

UE wspiera zrównoważony rozwój: Raport o postępach w realizacji celów zrównoważonego rozwoju

Unia Europejska odnotowała znaczne postępy w ciągu ostatnich pięciu lat w zakresie promowania wzrostu gospodarczego, godnej pracy, zmniejszania ubóstwa oraz zapewniania równouprawnienia płci i ograniczenia nierówności – wynika ze sprawozdania Eurostatu. Oczekuje się także bardziej zdecydowanych działań w walce ze zmianami klimatu.

W maju Eurostat opublikował raport „Zrównoważony rozwój w Unii Europejskiej – sprawozdanie monitorujące postępy w realizacji celów zrównoważonego rozwoju w kontekście UE – wydanie z 2023 r. Raport porusza temat krótkoterminowych skutków pandemii, wojny Rosji przeciwko Ukrainie oraz wstrząsów wtórnych, a także przeanalizowano konsekwencje konsumpcji w UE dla pozostałych części świata.

Raport wykazał, że w ciągu ostatnich pięciu lat UE wykonała znaczny krok naprzód w osiąganiu wyznaczonych sobie celów, zgodnie z priorytetami Komisji w ważnych obszarach takich jak Europejski Zielony Ład, 8. unijny program działań w zakresie środowiska i Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych. Dane wskazują, że UE uzyskała znaczne postępy w realizacji wielu celów społeczno-gospodarczych, jednak w dziedzinie środowiska spodziewane są dalsze sukcesy w miarę wdrażania przez państwa członkowskie ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki, podkreślił, że gospodarka europejska wykazała niezwykłą odporność po kryzysie, którego doświadczyliśmy w ciągu ostatnich trzech lat, wskazując na sprawozdanie.

„Musimy jednak nadal stawiać czoła wyzwaniom strukturalnym i jednocześnie utrzymać nasze zaangażowanie na rzecz transformacji ekologicznej i cyfrowej. Cele zrównoważonego rozwoju pozostaną naszym drogowskazem, jeśli chodzi o te wspólne wysiłki. Sprawozdanie to dostarcza nam wiarygodnych danych na temat postępów, które mogliśmy dotychczas poczynić w realizacji naszych średniookresowych celów” – zaznaczył komisarz.

1. Wzrost poziomu bezpieczeństwa żywnościowego w UE w ciągu ostatnich pięciu lat był istotny. Znaczący wzrost produkcji rolnej pozwolił zaspokoić potrzeby żywnościowe wymagane przez wzrastającą populację.

2. UE udało się osiągnąć znaczne postępy w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Środki zaplanowane w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza i wody, w tym zastosowanie technik ochrony środowiska, przyczyniły się do poprawy jakości życia w UE.

3. UE osiągnęła znaczny postęp w zakresie innowacji. Prace nad nowymi technologiami i usługami oraz wprowadzenie nowych produktów i usług skutkowały wzrostem produktywności i innowacyjności w UE.

1. W ciągu ostatnich pięciu lat UE znacząco zwiększyła swoje zdolności do zaspokajania potrzeb żywnościowych wynikających z rosnącej populacji. Wzrost produkcji rolnej pozwolił na zapewnienie społeczeństwu bezpieczeństwa żywnościowego.

2. UE poczyniła znaczne postępy w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Wytyczone cele dotyczące redukcji zanieczyszczenia powietrza i wody, a także wprowadzenie nowych technik ochrony środowiska, wpłynęły na poprawę jakości życia w UE.

3. UE osiągnęła istotne postępy w zakresie innowacji. Wykorzystanie nowych technologii, usług, produktów i usług przyczyniło się do zwiększenia produktywności i innowacyjności w UE.

UE osiągnęła znaczne postępy w promowaniu godnej pracy i wzrostu gospodarczego (cel 8). W 2022 roku wskaźnik zatrudnienia w UE osiągnął rekordowo wysoki poziom 74,6%, a stopa bezrobocia długotrwałego spadła do najniższego w historii poziomu.

Od 2015 roku zaobserwowano znaczny postęp w sferze ograniczania ubóstwa (cel 1) oraz równości płci (cel 5). Wydatki na mieszkanie zmniejszyły się, a wynagrodzenie za godzinę pracy jest teraz takie same zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

W ciągu ostatnich lat UE zrobiła duży krok w kierunku ograniczenia nierówności i zapewnienia wysokiej jakości edukacji, a także w zapewnianiu pokoju i bezpieczeństwa. Wprowadzone zmiany sprawiły, że różnice w dochodach między biedniejszymi i bogatszymi grupami znacznie się zmniejszyły, a UE jest w trakcie realizacji celu, który zakłada zwiększenie do 45 proc. odsetka osób z wykształceniem wyższym. W związku z tym, że liczba zgonów w wyniku przestępstw, zabójstw lub napadów znacznie się zmniejszyła, bezpieczeństwo w Europie jest lepsze niż kiedykolwiek. Co więcej, pomimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19, UE dokonała ważnych postępów w realizacji celów dotyczących zdrowia i dobrostanu oraz innowacji i infrastruktury.

Pomimo istniejących postępów w dziedzinach takich jak odpowiedzialna konsumpcja i produkcja (cel 12), zrównoważone miasta i społeczności (cel 11), życie pod wodą (cel 14), eliminacja głodu (cel 2), dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych (cel 6) oraz dostępnej cenowo i czystej energii (cel 7), wciąż wymagane są istotne zmiany, aby osiągnąć oczekiwane cele.

Realizacja zamierzonych celów w sferze klimatu (cel 13), życia na lądzie (cel 15) i partnerstwa globalnego (cel 17) wymagać będzie wysiłków na wyższym poziomie niż dotychczas. UE stanęła na wysokości zadania i wyznaczyła ambitne i bezprecedensowe cele klimatyczne na 2030 r., które wymagają zwiększenia wysiłków, aby zostały osiągnięte.

UE podjęła szereg kroków, aby osiągnąć swoje cele dotyczące emisji. Pakiet „Fit for 55” umożliwił przegląd unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) oraz zaproponowano rozporządzenie w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego, które ustanowiło państwom członkowskim wiążące limity emisyjne. Ambitniejsze cele na 2030 r. w dziedzinie energii dodatkowo wspierają te wysiłki. Aby zrealizować te cele, UE wkrótce powinna przejawiać znaczne postępy w zakresie efektywności energetycznej i energii ze źródeł odnawialnych.

Aby ochronić nasze ekosystemy lądowe, UE musi podjąć działania w ramach swoich strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, leśnej UE 2030 oraz ochrony gleb. W ten sposób, zamierza się odtworzyć zdegradowane grunty i gleby oraz zapobiec pustynnieniu do 2030 r. Co więcej, UE wciąż odnotowuje zmniejszanie się populacji pospolitych gatunków ptaków i motyli łąkowych. Dlatego też należy wzmocnić nasze wysiłki, aby zapobiec dalszej degradacji. Partnerstwa w realizacji celu 17 mają kluczowe znaczenie w tych działaniach, jednakże na skutek pandemii COVID-19 wzrost długu publicznego może stać na drodze ich realizacji.

UE w pełni zobowiązała się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju zawartych w Agendzie 2030 ONZ, która została przyjęta przez Organizację Narodów Zjednoczonych we wrześniu 2015 r. W tym celu Komisja Ursuli von der Leyen przedstawiła „Europejski Zielony Ład”, dokument roboczy, który zawiera szczegółowy plan wdrożenia założeń Agenda 2030 w Unii Europejskiej. Obecnie celami zrównoważonego rozwoju są silnie zakorzenione w traktatach europejskich i uwzględniane w kluczowych projektach, politykach i inicjatywach sektorowych Komisji.

„Realizacja celów zrównoważonego rozwoju ONZ – podejście kompleksowe”.

Siódme sprawozdanie Eurostatu jest częścią serii corocznych raportów monitorujących, które mają na celu ocenę postępów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju w UE. Zestaw wskaźników UE, opracowanych w celu monitorowania postępów w osiąganiu tych celów, stanowi podstawę sprawozdania. Badanie obejmuje okres pięciu i 15 lat wstecz, aby móc dokładnie określić, czy postęp w realizacji celów zrównoważonego rozwoju został osiągnięty w UE.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM