Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Pielęgnacja urody w czasie walcząc z kobiecym nowotworem
Zdrowie i styl życia

Pielęgnacja urody w czasie walcząc z kobiecym nowotworem

Dbanie o wygląd to ważny aspekt w przypadku osób chorych na nowotwory, szczególnie gdy wypadają włosy i rzęsy po agresywnym, choć koniecznym leczeniu. Pielęgnacja ciała i wyglądu może pomóc w osiąganiu większego komfortu w trudnych chwilach. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Piękniejsze Życie i SW Research, ponad 75% kobiet po diagnozie odczuwało samotność. Dlatego ważne jest, aby pacjenci nie byli sami w swojej chorobie i mogli liczyć na wsparcie najbliższych.

Monika Wysocka: Jakie są najważniejsze działania Fundacji?

Blanka Chmurzyńska: Fundacja Piękniejsze Życie wspiera kobiety w trakcie leczenia onkologicznego, zapewniając im profesjonalną opiekę kosmetyczną oraz wsparcie psychologiczne. W ramach wolontariatu oferujemy dziewczynom warsztaty kosmetyczne na temat pielęgnacji i makijażu, a także szkolenia z zakresu wiedzy na temat leczenia onkologicznego. Oprócz tego Fundacja organizuje specjalne spotkania z psychologiem i dietetykiem, a także praktyczne zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne. Wszystkie te działania mają na celu poprawę samopoczucia kobiet i pomoc w radzeniu sobie z następstwami leczenia onkologicznego.

P1: Nasza firma przeprowadza badania, których celem jest zbadanie wpływu wyglądu na poczucie własnej wartości.

P2: Uczestnicy naszych badań zauważyli, że nawet takie detale jak malowanie ust szminką mogą mieć bardzo duży wpływ na ich poczucie własnej wartości.

Naszym celem jest udzielenie wsparcia kobietom, które doświadczają skutków leczenia onkologicznego, takich jak wysuszona, wrażliwa skóra. Organizujemy warsztaty dla ok. 10-osobowych grup pacjentek onkologicznych, podczas których wolontariuszki – makijażystki i kosmetolożki uczą je, jak wykorzystać makijaż do poprawy samopoczucia. Uczestniczki zdobywają wiedzę na temat pielęgnacji skóry oraz przekonują się, jak za pomocą kosmetyków można poprawić jej koloryt. W trakcie warsztatów makijażystki i kosmetolożki wspierają je w nauce odpowiednich technik makijażu, a także w dostępnych produktach do ćwiczeń. Na zakończenie uczestniczki mogą zabrać ze sobą wszystkie produkty, aby w domu wypróbować nowo nabyte umiejętności.

Nasze warsztaty są różne od innych spotkań, gdyż kobiety, które na nie przychodzą, są ostrożne i pełne sprzecznych uczuć. Czasami partner przyprowadza na warsztaty kobietę, a ta niekoniecznie chce przyjść, bo nie czuje się dobrze pozbawiona włosów czy rzęs. Jednak w grupie takich samych osób, przyjmujemy ją z otwartymi ramionami i zachęcamy do dzielenia się swoimi problemami. Nasze specjalistki wykazują się dużym wyczuciem, pokazując, że za pomocą kilku produktów można zdziałać cuda. Po dwóch godzinach warsztatów, kobiety są bardziej radosne i wychodzą nabuzowane pozytywnymi emocjami. Są naszymi najlepszymi ambasadorkami, które dzielą się z innymi swoimi wrażeniami i przekonują, że warto skorzystać z naszych warsztatów.

Od samego początku naszej działalności, trwającej już 17 lat, wiedzieliśmy, że te spotkania ułatwiają kobietom wdrożenie się w nową sytuację. Aby to udowodnić, przygotowaliśmy szczegółowy raport dotyczący pozamedycznych potrzeb pacjentek onkologicznych w Polsce.

MW: Bardzo interesujący projekt.

BC: Dziękuję. W badaniu wzięło udział 428 pacjentek, z czego ponad 1/3 były obecnie w trakcie leczenia. Powierzyliśmy realizację tego badania firmie SW Research. Dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych mogliśmy dotrzeć do jak największej grupy pacjentek. Udało nam się także dotrzeć do pacjentek z wielu regionów Polski, w tym z Dolnego Śląska, Mazowsza i Wielkopolski.

MW: Czy mogę się dowiedzieć więcej o tym badaniu?

BC: Oczywiście. Analiza wyników badania jest obecnie przeprowadzana, a wyniki będą opublikowane wkrótce. W ankiecie zostały zapytane o doświadczenia związane z diagnostyką, leczeniem i życiem po zakończeniu leczenia. Ważnym celem badania jest zbadanie jak polskie kobiety radzą sobie z chorobą nowotworową i w jaki sposób lekarze i organizacje medyczne mogą zapewnić im jeszcze lepszą opiekę.

Badanie ankietowe objęło osoby w różnym wieku; w zdecydowanej większości były to kobiety w przedziale wiekowym 31-50 lat, które stanowiły łącznie 50,4% respondentów. Dzięki zastosowaniu różnych ośrodków badawczych, wyniki są w pełni reprezentatywne.

MW: Więc jakie są wnioski z badania?

BC: Wyniki są jednoznaczne – dbając o siebie, kobiety czują się lepiej. Aż 81 procent uważa, że dbanie o wygląd może wspomóc proces leczenia. Większość badanych (ponad 70 procent) uważa, że pielęgnacja i makijaż są istotne, aby pokonać chorobę. Co więcej, prawie 55 procent zadeklarowało, że chce wiedzieć, jak ukryć oznaki choroby za pomocą makijażu. To zachęca nas do kontynuowania naszej misji, ponieważ nasze warsztaty pomagają kobietom stawać się bardziej odpornymi podczas leczenia. Ponad połowa badanych (53 procent) stwierdziła, że to, jak się czuje po obejrzeniu się w lustrze, wpływa na ich powrót do zdrowia. Ponad 66 procent respondentek ma rytuały, które sprawiają im przyjemność każdego dnia, a aż 67 procent dbają o siebie bardziej niż przed chorobą.

Kobiety, które doświadczają choroby nowotworowej, mają prawo czuć się piękne, dlatego tak ważne jest, aby wspierać je w ich wyglądzie. To nie jest coś, co można zbagatelizować, ponieważ dzisiaj wiemy, że pomaga to walczyć z przeciwnościami losu. Stosowne ubrania i makijaż mogą dać pacjentkom onkologicznym poczucie kobiecości i godności niezależnie od tego, co choroba robi z ich ciałem.

Kobiety, które otrzymały diagnozę onkologiczną, mają szczególnie trudne zadanie, ponieważ poza samym walczeniem z chorobą, często muszą również wspierać swoich najbliższych. Badania wykazały, że najbardziej potrzebne jest im wsparcie emocjonalne, motywowanie w trudnych chwilach oraz pomoc w codziennych obowiązkach.

W jaki sposób można najlepiej wspierać kobiety po diagnozie onkologicznej?

Badanie wykazało, że niezwykle ważne jest wsparcie emocjonalne, czyli wsłuchanie się w uczucia i myśli kobiety oraz wspólne przeżywanie trudnych chwil. Ponadto, często potrzebna jest konkretna pomoc w codziennych obowiązkach, takich jak zakupy czy zawożenie na wizytę lekarską. Motywowanie do walki, wspieranie i okazywanie szacunku to kolejne ważne aspekty wsparcia życzliwych bliskich.

W jaki sposób można zapewnić kobiecie kompleksowe i odpowiedzialne wsparcie?

Bardzo ważne jest, aby wsparcie było kompleksowe i odpowiedzialne. Ważne jest, aby szanować wybory i decyzje kobiety, wspierać ją w trudnych sytuacjach, nawet jeśli wydają się one niezrozumiałe. Ponadto, ważne jest, aby wspierać i zachęcać do wykonywania aktywności fizycznych, rozmawiać o trudnych emocjach i wspólnie szukać rozwiązań.

Rodzina odgrywa kluczową rolę w zaspokojeniu potrzeb emocjonalnych i wizualnych osób zmagających się z nowotworem. Choroba może mieć wpływ na samoocenę pacjenta, a zwłaszcza na obraz siebie. Dlatego kobiety mają szczególne potrzeby dotyczące wyglądu, które należy wziąć pod uwagę podczas procesu zdrowienia. Nasze badania to potwierdzają.

MW: Czy wyciągnęliście wnioski z tego badania?

BC: Badanie wyraźnie pokazało, jak ważne jest dla osób zmagających się z chorobą nowotworową otoczenie, które zrozumie, wesprze i nie zostawi chorego samego. Budowanie poczucia bezpieczeństwa i wsparcie ze strony bliskich jest niezwykle ważne, zwłaszcza w trudnym okresie choroby. Przekazaliśmy to w naszych kampaniach, aby pokazać, że bliskim jest również bardzo ważna rola w procesie leczenia i wsparcia.

MW: A jakieś konkretne działania podejmujecie?

BC: Działania Fundacji są nastawione na edukację i wsparcie. Uczymy, jak wspierać bliskich, którzy chorują na nowotwory i zachęcamy do empatii oraz wzajemnego wsparcia. Ponadto staramy się, aby w naszych programach uczestniczyły nie tylko same osoby chore, ale także ich bliscy. Uważamy, że wspólne działanie pozytywnie wpływa na proces leczenia i powrotu do zdrowia.

Przy diagnozie raka ważna jest obecność bliskich, którzy oferują wsparcie oraz wiedzę, jak wspierać pacjenta. Dzięki temu, według badań, ponad połowa z nich czuje się otoczona opieką, zaś trzy na cztery spotykają się regularnie z bliskimi i/lub przyjaciółmi. Psychoonkolodzy coraz głośniej podkreślają jak ważne jest, aby pacjent miał wsparcie podczas tej trudnej sytuacji.

P: Czy istnieje duża świadomość pomocy oferowanej przez fundacje?

BC: Niestety, nie. Wyniki ankiety wskazują, że respondentki często nie są świadome dostępnych form pomocy. Wśród respondentek aż 45,1 proc. nie korzystało z żadnej formy wsparcia żadnej fundacji. Przyczyną może być brak wiedzy na temat dostępnych usług, a także wewnętrzny opór. Dlatego też nasza działalność ma tak duże znaczenie dla osób zmagających się z chorobą.

P: W jaki sposób staracie się edukować środowisko na temat dostępnych form pomocy?

BC: Staramy się nagłaśniać istnienie różnych form wsparcia oferowanych przez fundacje i organizacje pozarządowe. Kładziemy nacisk na kształtowanie świadomej postawy w zakresie korzystania z dostępnych usług. Chcemy, by osoby zmagające się z chorobą wiedziały, gdzie szukać wsparcia i rozumiały, że mają do niego dostęp. Pomagamy również w tworzeniu miejsc, w których osoby chorujące będą mogły wzajemnie dzielić się swoimi doświadczeniami i wymieniać informacje.

MW: Czy Fundacja miała jakieś konkretne rezultaty?

BC: Tak, są bardzo zadowalające. Od czasu rozpoczęcia naszej działalności w 2014 roku udało nam się dotrzeć do ponad tysiąca pacjentek. Większość z nich bardzo pozytywnie odbiera naszą pracę, dzięki czemu widzimy, że nasze działania są pożyteczne. Ponadto, chcemy zebrać wystarczającą ilość danych, aby wyciągnąć konkluzje dotyczące wpływu makijażu na psychikę osób zmagających się z chorobą nowotworową. Pragniemy też udowodnić skuteczność metod psychoonkologicznych, aby zostały one uznane przez samą służbę zdrowia.

MW: Jakie są następne kroki Fundacji?

BC: Naszym głównym celem jest edukacja personelu medycznego, zwłaszcza lekarzy i pielęgniarek, na temat tego, jak ważny jest wsparcie psychologiczne w przypadku pacjentów z nowotworami. Chcemy, aby medycy zaczęli traktować psychoonkologię jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia. Z tego powodu staramy się wzmacniać współpracę z placówkami medycznymi, aby wspólnie wykorzystać nasze wyniki badań i zrozumieć, jak makijaż może zwiększyć jakość życia naszych pacjentów.

MW: Jakie są najważniejsze wyzwania, z jakimi Fundacja się spotyka?

BC: Największym wyzwaniem, z jakim mierzymy się na co dzień, jest zdobycie środków na przeprowadzenie naszych badań i działań edukacyjnych. Mimo, że wielu partnerów biznesowych wspiera nas finansowo, to jednak zawsze brakuje nam środków na wszystkie działania, które chcemy realizować. Kolejnym wyzwaniem jest edukacja personelu medycznego. Niektóre osoby nadal mają niepewne stanowisko względem psychoonkologii. Mimo iż wiele szpitali już wykorzystuje tę metodę, to jednak wciąż jest wiele do zrobienia, aby wszyscy byli świadomi jej skuteczności.

Nasze badania wykazały, że wiek nie ma wpływu na to, jak ważny jest dla kobiet ich wygląd. Kobiety w wieku 40 lat i powyżej wciąż chcą zachować poczucie kobiecości i pokazać, że choroba nie jest w stanie ich złamać. Wszystkie pacjentki potrzebują wsparcia i energii do działania, aby wytrwać w walce z biurokracją i systemem opieki zdrowotnej. Pamiętajmy, że w zdrowiu ważny jest nie tylko fizyczny stan, ale i samopoczucie – jeśli potrafimy się czuć silne, to jesteśmy w stanie pokonać wiele trudności.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version