Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Polska zrównoważona energetyka – wizja na szczycie klimatyczno-energetycznym w Madrycie
Polityka i społeczeństwo

Polska zrównoważona energetyka – wizja na szczycie klimatyczno-energetycznym w Madrycie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska z przyjemnością informuje o udziale wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego w międzynarodowym szczycie dotyczącym klimatu i energii. Wydarzenie zostało zorganizowane w Madrycie 2 października 2023 r. z inicjatywy Teresy Ribera Rodriguez, Minister Transformacji Ekologicznej i Wyzwań Demograficznych oraz dr Fatiha Birola, Dyrektora Wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Polska zawsze przywiązywała wagę do zapewnienia skutecznego i sprawiedliwego przeprowadzenia transformacji klimatycznej, która uwzględnia tempo rozwoju gospodarczego wszystkich państw, jednocześnie myśląc o korzyściach społecznych. Ambitne cele klimatyczne na rok 2025 wymagają od nas wielkiego wysiłku, by nie zwiększyć kosztów, które obciążyłyby społeczeństwo. Realizując cele klimatyczne, musimy zapewnić, że jakość życia obywateli nie ucierpi z tego powodu – powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Szczyt wysokiego szczebla miał na celu przygotowanie do COP28 w Dubaju, a także wysłanie jasnego sygnału do liderów z całego świata, że osiągnięcie celu 1,5°C jest możliwe. Spotkanie było również okazją do oceny globalnych postępów w realizacji postanowień Porozumienia paryskiego.

Spotkanie było okazją do tworzenia platformy dialogu, na której uczestnicy mogli wymieniać swoje indywidualne doświadczenia i stanowiska oraz dawać głos sektorowi energetycznemu, aby wdrożyć konkretne działania w sprawie zmian klimatu przed COP28 i w przyszłości.

Aby zrealizować nasze cele dotyczące zerowej emisji i przyjaznego dla środowiska źródła energii, musimy odpowiednio wspierać działania w tym kierunku. Koniecznym elementem jest zapewnienie finansowania oraz przyjaznej i jasnej legislacji, która określi wytyczne do dalszych działań. Zwracamy również uwagę na to, aby realizacja celów odbywała się w sposób przejrzysty i zgodny z założeniami. Przyczyni się to do skutecznego osiągnięcia naszych planów – podkreślił wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Podczas klimatyczno-energetycznego szczytu w Madrycie odbyły się sesje z udziałem ministrów oraz sesja otwarta, w której wzięli udział przedstawiciele rządów, przemysłu i społeczeństwa obywatelskiego. Tematem przewodnim była praca nad sprawiedliwą transformacją energetyczną, która pozwoli na osiągnięcie celu 1,5ºC.

Podczas sesji plenarnych ministrowie omówili tematy związane z intensyfikacją współpracy w zakresie sprawiedliwej transformacji oraz realnymi możliwościami osiągnięcia globalnych celów dotyczących energii odnawialnej. Dyskutowano również nad dalszymi działaniami zmierzającymi do efektywnej polityki energetycznej, uwzględniając kontekst gospodarczy w poszczególnych krajach.

PAP SA zachowuje integralność każdego komunikatu publikowanego w serwisie, publikując je bez wprowadzania zmian w jego treści. Odpowiedzialność za treść komunikatu oraz zgodność z prawem spoczywa na nadawcy, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version