Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Ministerstwo Sprawiedliwości: Wizyta Saksońskiej Minister Sprawiedliwości Demokracji, Europy i Równego Traktowania w Ministerstwie Sprawiedliwości (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

Ministerstwo Sprawiedliwości: Wizyta Saksońskiej Minister Sprawiedliwości Demokracji, Europy i Równego Traktowania w Ministerstwie Sprawiedliwości (komunikat)

– Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że Minister Adam Bodnar spotkał się z Katją Meier – ministrem sprawiedliwości Saksonii, aby podpisać porozumienie o współpracy pomiędzy Krajową Szkołą Sędziów i Prokuratorów a Saksońskim Ministerstwem Sprawiedliwości Demokracji, Europy i Równego Traktowania (25.06.2024 r.). Planuje się zwiększenie efektywności procesu szkolenia sądowego oraz wymianę doświadczeń w procesie kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów.

W towarzystwie Saksońskiej Minister Sprawiedliwości znaleźli się m.in. jej zastępca, Sekretarz Stanu Mathias Weilandt, Martin Uebele – Prokurator Generalny Kraju Związkowego Saksonii, Cornelia Schoenefelder – Wiceprezes Wyższego Sądu Okręgowego w Dreźnie, Susanne Dahlke-Piel – Prezes Wyższego Sądu Administracyjnego Saksonii oraz Claudia Kucklick – Prezes Saksońskiego Państwowego Sądu Społecznego.

Wśród polskich uczestników spotkania znalazł się m.in. prof. Piotr Girdwoyń, Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Podczas rozmów główny nacisk położono na działania Rządu RP, a zwłaszcza Ministra Sprawiedliwości, w celu przywrócenia pełni zasad demokracji. Omawiano przede wszystkim inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości mające na celu przywrócenie praworządności i zaufania do instytucji wymiaru sprawiedliwości.

Minister Adam Bodnar podkreślił konieczność rozliczenia przeszłości i wprowadzenia zmian, aby życie publiczne w Polsce było otwarte, uczciwe i transparentne. Zaznaczył również znaczenie dobrego kształcenia sędziów i prokuratorów jako podstawy dla przyszłości wymiaru sprawiedliwości, dlatego ważne jest wzmacnianie współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

Minister Katja Meier podkreśliła, że w przyszłości kluczową rolę odegra wymiana doświadczeń i współpraca w kształceniu kadr.

Minister Meier zaznaczyła, że problemy demokracji mają charakter uniwersalny i warto będzie dzielić się poglądami na temat budowy odpornego systemu prawego, który nie ulegnie destrukcji i nadużyciom.

Porozumienie o współpracy między Krajową Szkołą Sędziów i Prokuratorów a Saksońskim Ministerstwem Sprawiedliwości Demokracji, Europy i Równego Traktowania zostało oficjalnie podpisane. Piotr Girdwoyń – Dyrektor KSSiP – reprezentował stronę polską, natomiast Matthias WeilandtI – Sekretarz Stanu w Saksońskim Ministerstwie Sprawiedliwości i ds. Demokracji, Europy i Równości – reprezentował stronę saksońską.

Podpisanie porozumienia o współpracy zostało poprzedzone wieloma miesiącami negocjacji. Oficjalne dokumenty zostały podpisane przez Piotra Girdwoyń – Dyrektora KSSiP – oraz Matthiasa WeilandtI – Sekretarza Stanu w Saksońskim Ministerstwie Sprawiedliwości i ds. Demokracji, Europy i Równości.

Porozumienie obejmuje zwiększenie efektywności procesu szkolenia sądowego i wymiany doświadczeń w procesie kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów. Ponadto przewiduje wspólne organizowanie i przeprowadzanie szkoleń w kluczowych obszarach związanych z wymiarem sprawiedliwości oraz organizację konferencji i seminariów.

Informujemy, że komunikaty zamieszczone na serwisie PAP są publikowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian wprowadzonych przez PAP SA. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version