Ministerstwo Sprawiedliwości pod przewodnictwem Zbigniewa Ziobro dumnie prezentuje dzisiejszą uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Minister Sprawiedliwości wyraził swoją wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji.
Minister Ziobro podkreślił, że dzięki temu, teraz sprawy w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie będą toczyć się w godnych warunkach. Prowadzone tam procesy będą wspierać sprawiedliwość i pomagać w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom.
Ministerstwo Sprawiedliwości zachęca wszystkich do dalszego wsparcia procesu budowy, wierząc, że dzięki temu tak ważne dla Polaków cele zostaną osiągnięte.
Uroczystość była również okazją do przyjęcia przedstawicieli z różnych środowisk, w tym wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, wojewody podkarpackiej Ewy Leniart, prezesów i dyrektorów sądów, a także przedstawicieli służb mundurowych oraz biskupa seniora diecezji rzeszowskiej Kazimierza Górnego.
Siedziba Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Zamek Lubomirskich, przechowuje pamięć o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. W czasach okupacji niemieckiej oraz reżimu komunistycznego Zamek służył jako miejsce kaźni dla Polaków, którzy sprzeciwiali się tyranii. Wśród nich był kapitan Ryszard Kornicki, żołnierz Armii Krajowej i ruchu oporu „Wolność i Niezawisłość”, dziadek ministra Zbigniewa Ziobro. Dziś Zamek Lubomirskich stanowi siedzibę Sądu Okręgowego, upamiętniając tych, którzy poświęcili swoje życie, aby Polska mogła znów odzyskać wolność.
Jako prawdziwi patrioci, zgodnie z testamentem tych, którzy walczyli o naszą wolną Polskę, powinniśmy kształtować naszą rzeczywistość samodzielnie. Dlatego nie możemy pozwolić, by ktokolwiek za nas decydował, jak powinny wyglądać nasze sądy – powiedział Zbigniew Ziobro.
Premier zwrócił uwagę, że politycy niemieccy wykazują niesprawiedliwość zarzucając Polsce nadmierne upolitycznienie sądów, podczas gdy niemieckie przepisy dopuszczają wybór sędziów do Sądu Najwyższego wyłącznie przez polityków.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Podkarpacia, Sąd Okręgowy w Rzeszowie szuka nowych, nowoczesnych rozwiązań w zakresie sprawiedliwości. Starania te skupiają się na modernizacji sal sądowych, poprawie jakości usług prawnych oraz wdrożeniu innowacyjnych technologii umożliwiających sprawną i szybką obsługę spraw.
Nowa koncepcja Sądu Okręgowego w Rzeszowie zakłada zmiany, które umożliwią szybki i skuteczny dostęp do sprawiedliwości, zachowując przy tym zasady rzetelności i procedur. Plan zakłada wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak aplikacje mobilne do monitorowania postępów w sprawach, systemy informatyczne do gromadzenia informacji o sprawach i przesyłania dokumentów oraz narzędzi do współpracy między stronami danej sprawy.
Sąd Okręgowy w Rzeszowie wpisuje się w nowoczesny wymiar sprawiedliwości, który zapewnia wyższą jakość usług i zwiększa komfort pracy sędziów i urzędników. Co ważne, właśnie w tym województwie odbywa się najwięcej zdalnych rozpraw. Marcin Warchoł podkreślił, że to właśnie taka idea stoi za powstaniem Sądu Okręgowego w Rzeszowie.
Ministerstwo Sprawiedliwości wpłynęło na odnowienie jednego z najważniejszych zabytków Rzeszowa i umożliwienie jego otwarcia dla zwiedzających. Co więcej, zmodernizowano także siedzibę Sądu Okręgowego w Rzeszowie, zapewniając komfortowe warunki zarówno wszystkim użytkownikom, jak i osobom niepełnosprawnym.
Nowy gmach sądu będzie miał powierzchnię ponad 13,5 tys. metrów kwadratowych i będzie wyposażony w 27 sal rozpraw, 193 pokoje dla pracowników, 11 pomieszczeń do przechowywania akt oraz archiwa Sądu Okręgowego i Rejonowego. Realizacja inwestycji będzie kosztować ponad 250 milionów złotych. Umożliwiono to dzięki znowelizowaniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości Kodeksu karnego, co wpłynęło na zwiększenie wpływów do budżetu państwa, a także pozwoliło na skuteczniejszą walkę z przestępczością vatowską.
Minister Zbigniew Ziobro wyjaśnił, że dzięki zmianom, jakie wprowadziliśmy, udało się powstrzymać wyprowadzanie z Polski pieniędzy – w porównaniu do 260 miliardów złotych, którymi Polska rocznie traciła w czasach poprzednich rządów, obecnie te wpływy są istotnie zwiększone i przyczyniają się do polepszenia naszych możliwości budżetowych.
Podkarpackie to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. W ciągu ostatnich 5 lat inwestycje województwa wyniosły niemal 3 miliardy złotych. Przemysł, transport i rolnictwo zostały wyposażone w nowoczesne technologie, przez co konkurencyjność w województwie znacząco wzrosła.
Podkarpackie stało się jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów do inwestowania i życia. Ministerstwo Sprawiedliwości wyłożyło miliard złotych na rozwój infrastruktury sądowej i prokuratorskiej, co zapewniło mieszkańcom dostęp do nowoczesnych, bezpiecznych i sprawnych usług prawnych. Również przemysł, transport i rolnictwo zostały wzbogacone o nowe technologie, dzięki czemu województwo zyskało na konkurencyjności.
Podkarpacie dostało wsparcie finansowe z Funduszu Sprawiedliwości, którym zarządza Minister Sprawiedliwości. Środki pozwoliły na modernizację sprzętu szpitalnego i Ochotniczych Straży Pożarnych. Ponadto, ponad 50 gmin otrzymało fundusze na działania prewencyjne mające na celu integrację lokalnych społeczności oraz ochronę miejscowych tradycji.
Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje, że informacje udostępniane na stronie PAP są autentyczne i nie podlegają zmianom. Ministerstwo Sprawiedliwości ponosi pełną odpowiedzialność za treść przekazywanych informacji zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl