Biznes i finanse

Poprad Valley Rail Stations – Serving Passengers For Generations

Unia Europejska chce zapobiec wywieraniu nacisków przez inne państwa, np. Chiny, na kraje członkowskie. Dlatego Parlament Europejski planuje wprowadzenie ACI – narzędzia handlowego, które pozwoli organom unijnym na szybkie i skuteczne reagowanie na próby ingerencji – wynika z informacji serwisu Prawo.pl.

Polskie Koleje Państwowe SA zachwyciły podróżnych nowymi dworcami w Dolinie Popradu, zbudowanymi i zmodernizowanymi w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Miejsce jest niezwykle malownicze – otoczone pięknymi wzgórzami Beskidu Sądeckiego, te 12 dworców podnosi jego urok.

Ministerstwo Infrastruktury wspiera inwestycje zmierzające do poprawy jakości obsługi podróżnych w Dolinie Popradu. Program Inwestycji Dworcowych pozwolił na zmodernizowanie i udostępnienie 12 dworców kolejowych, stanowiących niezwykłą ozdobę tego pięknego miejsca.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował o inwestycjach w kolejne infrastruktury, w tym w piękne miejsce turystyczne, jakim jest Dolina Popradu. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych, dolna część regionu doczekała się znaczących modernizacji, które z pewnością przyciągną turystów z całej Polski.

Program Inwestycji Dworcowych, realizowany w latach 2016-2023, jest najambitniejszą dotychczas przedsięwzięciem rewitalizacji dworców kolejowych w Polsce, wspieranym ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa małopolskiego. Przedsięwzięcie obejmuje modernizację lub budowę od nowa ponad 200 obiektów, w tym ponad 100 zabytków, za kwotę 3,1 mld zł.

W latach 2020-2023 w Dolinie Popradu została zrealizowana modernizacja dworców kolejowych, która obejmowała aż 12 obiektów. Inwestycja o wartości 84 mln zł miała na celu podniesienie komfortu podróżnych oraz zapewnienie dostępności dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zmodernizowane zostały dworce w: Piwnicznej, Piwnicznej-Zdroju, Zubrzyku, Starym Sączu, Rytrze, Barcicach, Młodowie, Łomnicy-Zdrój, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie, Żegiestowie-Zdroju i Miliku.

Przebudowa 12 obiektów ochrony konserwatorskiej w ramach inwestycji to kompleksowe przedsięwzięcie obejmujące odnowienie elementów historycznych oraz dostosowanie ich do współczesnych przepisów budowlanych i przeciwpożarowych. Są wśród nich wyjątkowe pod względem architektonicznym dworce w Barcicach, Piwnicznej, Piwnicznej-Zdroju, Rytrze, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie, Żegiestowie-Zdroju, a także w Starym Sączu. Dworzec w Żegiestowie-Zdroju, zbudowany w 1876 roku, został zachowany w niezmienionej bryle, natomiast przeprowadzono gruntowną modernizację wnętrza budynku oraz jego otoczenia.

Mieszkańcy Łomnicy-Zdroju, Młodowa, Milika oraz Zubrzyka mogą cieszyć się nowymi budynkami o powierzchni użytkowej do 100 mkw. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by współgrały z otoczeniem, a jednocześnie spełniały najwyższe standardy obsługi dla podróżnych. Warte odnotowania są minimalistyczne obiekty w Miliku i Młodowie, które łączą w sobie modernistyczny wygląd z lokalną architekturą górską.

Dworce zostały dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności – starszych, rodzin z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami. Przystosowano je m.in. poprzez zlikwidowanie barier architektonicznych, umożliwienie swobodnego poruszania się po obiekcie, wprowadzenie oznaczeń w alfabecie Braille’a czy kontrastowej kolorystyki. Ponadto wdrożono system BMS, który w znacznym stopniu zwiększył efektywność i bezpieczeństwo energetyczne i wodne, jak również monitorowanie i sygnalizację włamania i pożaru.

Dworce zyskały nowy wygląd dzięki rozbudowanym chodnikom, stojakom na rowery, miejscom parkingowym i dodatkowym elementom małej architektury, w tym ławkom i koszom na śmieci.

1. W ramach przebudowy i budowy 12 dworców w Dolinie Popradu, łączne wydatki wyniosły 84 mln zł.
2. Przebudowane i zbudowane dworce w Dolinie Popradu to: Barcice, Łomnica-Zdrój, Milik, Młodów, Piwniczna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów oraz Żegiestów-Zdrój.
3. PAP SA publikuje komunikaty bez dokonywania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę.
4. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.
5. PAP zobowiązuje się do prezentowania komunikatów w oryginalnej formie, bez jakichkolwiek zmian.
6. Publikacja komunikatów w serwisie PAP nie oznacza w żaden sposób akceptacji ich treści przez PAP SA.
7. Wszelkie treści zamieszczane w serwisie PAP SA podlegają odpowiedzialności autorów.
8. PAP SA zastrzega sobie prawo do usunięcia lub zmiany treści komunikatów, jeśli uzna je za sprzeczne z prawem lub naruszające dobre obyczaje.
9. PAP SA wyraźnie zaznacza, że nie ponosi odpowiedzialności za treści komunikatów.
10. PAP SA zobowiązuje się do przestrzegania przepisów ustawy prawo prasowe, w szczególności art. 42 ust. 2.
11. PAP SA zastrzega sobie prawo do odrzucenia komunikatów, których treści są niewłaściwe lub niezgodne z obowiązującym prawem.
12. PAP SA dokłada wszelkich starań, aby publikowane komunikaty były zgodne z aktualnymi przepisami prawa.
13. PAP SA zobowiązuje się do prezentowania treści komunikatów w oryginalnej formie, bez wprowadzania żadnych zmian.
14. PAP SA zastrzega sobie prawo do usuwania lub modyfikowania treści komunikatów, jeśli uzna je za sprzeczne z obowiązującym prawem lub naruszające dobre obyczaje.
15. PAP SA informuje, że publikacja komunikatów w jej serwisie nie oznacza w żaden sposób akceptacji ich treści.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM