Polityka i społeczeństwo

Do 4 grudnia – czas na prace na Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych

Senat RP zaprasza dziennikarzy polskich i polonijnych do udziału w dorocznym Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu RP, noszącym tytuł „Polki poza Polską”.

Konkurs ma na celu promowanie zasług i osiągnięć polskich kobiet za granicami, które przez wiele stuleci były nieocenionymi strażniczkami polskości. Dzięki nim wykształcono silną więź z krajem ojczystym, przeniesiono z pokolenia na pokolenie wartości, przekazano tradycje, kulturę i język.

Do 4 grudnia br. można nadsyłać prace, które wyrażą szacunek i uznanie dla bohaterstwa i niesamowitego wpływu polskich kobiet za granicami. Stowarzyszenia, tajne konspiracje, wspieranie rodzin, walczenie z bronią w ręku – wszystko to wymaga szacunku i uznania.

Senat chciałby zebrać świadectwa polskich kobiet, które przeżyły doświadczenie emigracji. Z jakimi wyzwaniami i trudnościami się spotkały, jak odniosły sukces zawodowy i osobisty, czy chciały, by ich dzieci mówiły po polsku, czy przekazały dzieciom historię i tradycje kraju pochodzenia, czy ich pochodzenie było pomocne w osiągnięciu sukcesu za granicą, czy też stanowiło przeszkodę? A także – jak radziły sobie Polki, które nigdy nie opuściły Polski, a znalazły się poza granicami na skutek powojennego przesunięcia granic. Jak postrzegają swoją polskość i jak ona wpłynęła na ich przetrwanie i odniesienie sukcesu poza granicami?

Senat chce zachęcić dziennikarzy do poznawania wyjątkowych historii kobiet, które zrobiły wiele dla Polski i pozostawiły po sobie trwałe ślady w naszej wspólnej pamięci. Przywołując ich wspomnienia, Senat zamierza przypomnieć naszym rodakom, jak ważne jest utrzymywanie polskiej tożsamości, nawet poza granicami kraju.

Organizatorzy Konkursu zapraszają do wzięcia udziału wszystkich dziennikarzy, współpracowników i freelancerów z krajowych i polonijnych mediów – gazet, czasopism, stacji radiowych, telewizyjnych i portalach internetowych. Aby móc wziąć udział w Konkursie, wystarczy opublikować lub wyemitowac materiał dziennikarski – tzw. „pracę konkursową” – w terminie od 1 stycznia 2023 r. do 30 listopada 2023 r., a następnie przesłać kopię tego materiału drogą elektroniczną do 4 grudnia 2023 r. za pośrednictwem formularza dostępnego pod adresem https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdRrXrcUBG_b1LqF6onpGaz3uNU6nxZu_rsyRuSP_x0KD_b4A/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0.

Konkurs oferuje nagrody w wysokości: I miejsce – 15000 zł, II miejsce – 9000 zł, III miejsce – 7000 zł oraz 3 wyróżnienia po 4000 zł.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej Senatu, w zakładce „Dla mediów”.

Wszystkie komunikaty publikowane są w serwisie PAP, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Autor komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego zawartość, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM