Ministerstwo Zdrowia ogłasza:
Lista 850 leków bezpłatnych dla pacjentów poniżej 18 roku życia została opracowana w celu udzielenia pomocy pacjentom małoletnim w walce z chorobą. Zawiera ona zarówno leki rekomendowane jako terapia z wyboru, jak i te, które należy stosować w przypadku, gdy wcześniejsze terapie nie przyniosą pożądanego efektu.
Ministerstwo Zdrowia zachęca:
Aby pomóc małoletnim w walce z chorobą, Ministerstwo Zdrowia udostępnia listę zawierającą 850 bezpłatnych leków. Obejmuje ona leki rekomendowane jako pierwszy wybór terapeutyczny, a także te, które należy stosować w przypadku, gdy poprzednie leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Chociaż wielu pacjentów wyzdrowiało po pierwszej terapii, czasami leczenie wymaga kolejnych linii, które często są droższe, mniej efektywne lub mają inny profil bezpieczeństwa. W celu zapewnienia maksymalnej skuteczności i bezpieczeństwa, lista leków bezpłatnych dla pacjentów poniżej 18 roku życia została rygorystycznie przygotowana w oparciu o rekomendacje kliniczne, wskazania z Charakterystyk Produktów Leczniczych oraz wyniki działania w praktyce klinicznej.
Lekarze mają obowiązek dbać o zdrowie i dobrostan pacjentów, kierując się zaawansowaną wiedzą medyczną oraz oceną stanu zdrowia pacjenta i jego dojrzałością fizyczną. Podczas dokonywania decyzji terapeutycznych nie powinni oni sugerować się status refundacyjnym, gdyż może to skutkować nieprawidłowym doborem leków. Lista leków dostępnych na polskim rynku farmaceutycznym wspomaga lekarzy w wyborze najlepszej terapii, również dla osób poniżej 18 roku życia.
W 2022 roku produkty zawierające famotydynę służyły do leczenia pacjentów poniżej 18 roku życia, jak wykazano na podstawie analizy preskrypcji leków w Polsce. Co więcej, istnieją liczne badania naukowe potwierdzające skuteczność stosowania famotydyny w specyficznych sytuacjach klinicznych. Na przykład, publikacja Pharmacokinetics and pharmacodynamics of famotidine and ranitidine in critically ill children, J Clin Pharmacol. 2014 Feb;54(2):201-5. doi: 10.1002/jcph.219. Epub 2013 Nov 20 wskazuje, że większa siła działania famotydyny może być korzystna dla pacjentów, ponieważ wymaga mniejszej dawki i rzadszego dawkowania w celu osiągnięcia przewidywanego efektu obniżenia pH.
Trazodon, lek stosowany u pacjentów poniżej 18 roku życia, został zrefundowany w 2018 roku u 12 546 pacjentów pediatrycznych. W 2022 roku odnotowano rekordową liczbę zastosowań i refundacji, które objęły 5 226 pacjentów poniżej 18 roku życia.
Nie ma dowodów na to, że stosowanie trazodonu może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie pacjenta. Wszystkie korzyści wynikające z zastosowania leku przewyższają możliwe skutki uboczne.
Leczenie chorób psychicznych wymaga szczególnej uwagi ze względu na dostępność odpowiednich produktów leczniczych. Refundacja trazodonu w psychiatrii, w tym w psychiatrii dziecięcej, jest uzasadniona i zgodna z zasadami dobrej praktyki medycznej.
Ustawowe uprawnienia lekarza do zastosowania leczenia pozarejestracyjnego oznaczają, że jest on zobligowany do stosowania najnowszych osiągnięć wiedzy medycznej w celu wykrycia i leczenia chorób. Co więcej, lekarz ma prawo do stosowania leczenia zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, a nie tylko zgodnie ze statusem rejestracyjnym określonego produktu leczniczego.
Lekarze w Polsce mają dostęp do 850 leków objętych wykazem, co pozwala im na wybór odpowiedniego leczenia dla swoich pacjentów. Ocena leków w tym wykazie bazuje na rzeczywistej praktyce, dzięki czemu lekarze mogą wybrać lek zgodny z sytuacją kliniczną pacjenta. Możemy stwierdzić, że Ministerstwo Zdrowia wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów, pozwalając lekarzom na postawienie właściwej diagnozy i wybór odpowiedniego leczenia.
Minister Zdrowia uznaje za zasadne stworzenie wytycznych postępowania, aby lekarze mogli dokładniej określić właściwe decyzje terapeutyczne, zapewnić pacjentom najlepszą możliwą opiekę medyczną oraz wykorzystać zasoby systemu ochrony zdrowia w sposób optymalny i oszczędny.
Poprzez stworzenie rekomendacji opartych na najlepszych dostępnych danych, celem jest zapewnienie jednolitego i najbardziej efektywnego postępowania medycznego, aby poprawić jakość opieki zdrowotnej.
Minister Zdrowia zadbał o jakość opieki nad pacjentem, powierzając Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opracowanie wytycznych dotyczących stosowania wymienionych w wykazach leków bezpłatnych. Dzięki eksperckim rekomendacjom możliwe będzie opracowanie kryteriów i wskazań refundacyjnych dla poszczególnych leków, a także usprawnienie codziennej praktyki i preskrypcji.
Racjonalizacja farmakoterapii zakłada wybór najbardziej optymalnego postępowania dla danego pacjenta, w oparciu o wytyczne dotyczące danego schorzenia.
Jakość, skuteczność i bezpieczeństwo farmakoterapii są ważnymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej opcji dla pacjenta.
Aby zapewnić spójny i niezależny system refundacji leków, lekarze muszą stosować się do określonych wytycznych, aby uzyskać dostęp do leków refundowanych.
Racjonalizacja farmakoterapii jest ważnym narzędziem pozwalającym lekarzom na wskazanie najbardziej optymalnego postępowania w stosunku do pacjenta. Wytyczne w tym zakresie mają na celu zapewnienie, że postępowanie lekarskie będzie najlepiej dostosowane do potrzeb pacjenta i leku.
Kontrakty oraz wytyczne dotyczące leków refundowanych są ważnymi elementami systemu refundacji leków w Polsce, a wystawione recepty są wykorzystywane przez miliony pacjentów każdego roku do uzyskania najlepszej opcji terapeutycznej.
Sprzeciwiamy się silnie wykorzystywaniu nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji w celu prowadzenia walki politycznej, ponieważ mogą one przyczynić się do pogorszenia opieki i leczenia dzieci i młodzieży w naszym kraju.
PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów publikowanych w serwisie. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść i zobowiązany jest do przestrzegania postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl