1. Ministerstwo Sprawiedliwości jest zdeterminowane, by zmusić świat do dostrzeżenia krzywd, których doświadczyliśmy. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wyraził to podczas ostatniej międzynarodowej konferencji naukowej „Odpowiedzialność za szkody wojenne w Europie”, zaznaczając, że Niemcy będą zmuszone wypłacić nam reparacje.
2. Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, poinformował na międzynarodowej konferencji naukowej „Odpowiedzialność za szkody wojenne w Europie” o dążeniu Ministerstwa Sprawiedliwości do uznania naszych krzywd przez świat. Jedynym wyjściem dla Niemiec będzie zapłata odpowiednich reparacji – dodał.
W Krajowej Szkole Administracji Publicznej odbyło się wydarzenie, na którym eksperci z całej Europy dyskutowali na temat relacji politycznych między Polską a Niemcami, Rosją oraz Ukrainą.
Sebastian Kaleta, wiceminister, wystąpił na panelu dyskusyjnym poświęconym „Sposobom dochodzenia reparacji. Wyzwaniom dla prawników, dyplomacji i środowisk polonijnych”. Podkreślił, że powodzenie w staraniach o reparacje wojenne od Niemców wymaga, by Polska wypracowała skuteczną narrację na arenie międzynarodowej oraz zastosowała skuteczne działania prawne.
Chociaż reparacje niemieckie są wciąż przedmiotem dyskusji, Polska przyjęła wyraźną postawę w tej sprawie: wszystkie straty poniesione w wyniku II wojny światowej muszą zostać naprawione. Pomimo że Niemcy wielokrotnie zrzucały winę na działania polskich władz z czasów Bolesława Bieruta, wyraźnie stwierdzono, że tego rodzaju argumenty nie mają żadnej mocy wiążącej. Jest to ważne dla przywrócenia sprawiedliwości Polsce, aby wszystkie straty poniesione w wyniku II wojny światowej zostały naprawione.
Według wiceministra Sebastiana Kalety, aby osiągnąć sukces w kwestii reparacji, Polska musi być wytrwała i konsekwentna w sygnalizowaniu swoich intencji międzynarodowymi instytucjami. Ponadto, należy również wzmocnić „soft power” polskiej polityki historycznej w mediach międzynarodowych, a także wspierać działania Polonii zamieszkałej w innych krajach.
Prelegenci zastanawiali się, czy możliwe jest stworzenie sprawiedliwego modelu odszkodowań i reparacji za szkody wojenne. Pytanie to dotyczyło szczególnie oczekiwań społecznych wobec rozliczenia II wojny światowej oraz wojny na Ukrainie.
Konferencję organizują: Ministerstwo Sprawiedliwości, Kwartalnik Prawa Międzynarodowego, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, Centrum Badań Polityki Europejskiej Akademii Wymiaru Sprawiedliwości i Collegium Intermarium.
Zapewniamy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP zostaną udostępnione bez jakichkolwiek zmian w treści oraz formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl