Ludzie i kultura

Uta Goebl-Streicher – współczesny przekaz tradycji muzycznej Chopina

Muzeum Historii Polski jest miejscem, w którym możemy dyskutować o naszej historii i współpracować z innymi ludźmi z zewnątrz. Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Łukasz Kamiński, podkreślił, że to miejsce ma być platformą, na której ludzie z całego świata będą mogli lepiej zrozumieć Polskę.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Utą Goebl-Streicher, praprawnuczką Friederike Müller – głównej bohaterki jej książki „Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845. Nauczanie i otoczenie Fryderyka Chopina w świetle korespondencji jego ulubionej uczennicy”. Uta Goebl-Streicher to muzykolożka, która przybliży nam życie Fryderyka Chopina w zupełnie nowym świetle.

9 października 2023 roku (poniedziałek) zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina (ul. Okólnik 1, Warszawa). O godzinie 17:30 będzie miało miejsce otwarte spotkanie z Utą Goebl-Streicher, która opowie o swoich wspomnieniach skupionych wokół Fryderyka Chopina i jego uczennicy Friederike Müller. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Uta Goebl-Streicher zgromadziła listy i korespondencję, które świadczą o wyjątkowym stylu nauczania Chopina, pozwalając nam poznać jego charakter i podejście do uczniów. Niezwykle ważne są także informacje na temat artystycznego życia Paryża lat 40. XIX wieku, które możemy wyczytać z listów pianistki. Zapraszamy zatem do wysłuchania opowieści Uti Goebl-Streicher na żywo!

Podczas spotkania będziemy mieli okazję zgłębić zarówno życie prywatne Chopina, jego relacje z uczniami, jak i świat sztuki paryskiej w jego czasach. Dodatkowo, będziemy mogli zastanowić się nad metodami stosowanymi w pedagogice muzycznej XIX wieku oraz sytuacją społeczną kobiet tego okresu.

Będziecie mogli wysłuchać wyjątkowego recitalu fortepianowego Aleksandry Świgut oraz poznać słowa zawarte w listach w interpretacji Anny Cieślak. W związku z wydarzeniem, w Muzeum Chopina będzie można nabyć książkę w specjalnej cenie -30%.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM