Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Przetwarzaj, Nie Wyrzucaj: Jak Przyczynić się do Ochrony Środowiska Przy Międzynarodowym Dniu Bez Elektrośmieci
Polityka i społeczeństwo

Przetwarzaj, Nie Wyrzucaj: Jak Przyczynić się do Ochrony Środowiska Przy Międzynarodowym Dniu Bez Elektrośmieci

13 października to data szczególnie ważna dla Polaków, bowiem po raz szósty obchodzony jest tu Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. W związku z tym organizacja ElektroEko przygotowała w Centrum Prasowym PAP raport na temat wiedzy i postaw Polaków dotyczących elektroodpadów.

Nasza tegoroczna edycja wydarzenia skupia się na zwróceniu uwagi na składowanie elektrośmieci – „niewidzialnych” przedmiotów elektronicznych, które nie są przekazywane do recyklingu. Przykładowo, do tej grupy odpadów zaliczamy produkty do pielęgnacji ciała, elektroniczne zabawki, słuchawki, myszki, e-papierosy, czujniki dymu, rowery i hulajnogi elektryczne, piloty, powerbanki, pendrive’y oraz zasilacze i ładowarki. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką” i ma na celu upowszechnienie idei odpowiedzialnego składowania elektrośmieci.

„Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to dzień, w którym mówimy o temacie niezwykle ważnym z punktu widzenia naszej krajowej gospodarki, ale też z perspektywy skali globalnej. Procent odzysku elektrośmieci jest bardzo niski, powoduje to ogromne zanieczyszczenie środowiska i uderza w zdrowie ludzi, którzy w nieodpowiedni sposób się tymi odpadami zajmują. Trzeba to zmienić” – podkreślała Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa (ośrodek afiliowany przy United Nations Environment Programme, UNEP [Program ONZ ds. Środowiska]).

Według ONZ, w 2023 roku średnie wytwarzanie elektrośmieci na jedną osobę na całym świecie wyniesie 8 kg. Oznacza to, że globalnie zostanie stworzonych ok. 61 milionów ton elektrośmieci. Niestety, tylko 18 procent z tych odpadów zostanie właściwie zgromadzonych, przetworzonych i poddanych recyklingowi. 

Według danych ONZ, w 2023 r. stale wzrastająca ilość elektrośmieci na świecie będzie wynosić 8 kg na mieszkańca. Całkowite wytwarzanie odpadów elektronicznych na całym globie wyniesie około 61 mln ton. Niestety, tylko 18 procent z tych śmieci zostanie właściwie odzyskanych, przetworzonych i przywróconych do życia poprzez recykling. 

ElektroEko to pierwsza w Polsce organizacja zajmująca się odzyskiwaniem i recyklingiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego działająca wyłącznie w interesie społecznym. Nasza firma zajmuje się organizacją zbiórek, odbiorów, przetwarzania, odzysku i recyklingu zużytych urządzeń. Ponadto, udostępniamy punkty zbierania elektrośmieci oraz bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci z miejsc zamieszkania. Od momentu powstania systemu ZSEE w Polsce, ElektroEko jest bezsprzecznie liderem w zbiórce elektrośmieci.

„Od 2006 roku zebraliśmy już 1,5 miliona ton elektroodpadów, co stanowi ponad 40 proc. sprzętu pozyskanego w Polsce. Przez te wszystkie lata objęliśmy swoimi działaniami edukacyjnymi ponad 10 mln osób. Prowadzimy największy program edukacyjny dla placówek oświatowych, a od 6 lat jesteśmy krajowym koordynatorem Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci” – mówił Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko.

ElektroEko pragnie ułatwić ludziom wprowadzenie gospodarki obiegu zamkniętego. Z tego powodu firma ściśle współpracuje z UNEP/GRID-Warszawa, by wspólnie zrealizować założenia tego modelu gospodarki.
Dzięki współpracy z UNEP/GRID-Warszawa, ElektroEko będzie mogło wykorzystywać surowce powstałe z recyklingu zużytego sprzętu do ponownej produkcji.

„Musimy skutecznie wdrażać zasady obiegu zamkniętego w sektorze elektroodpadowym. Powinniśmy dążyć do współdziałania różnych podmiotów, począwszy od punktów zbiórki po warsztaty naprawcze i organizacje branżowe. Tu dochodzimy też do kwestii zatrzymania tego sprzętu w obiegu, czyli nieoddawania go w momencie, kiedy przestaje być nam potrzebny, ale jeszcze działa. Zawsze możemy go przecież przekazać komuś innemu” – tłumaczyła Maria Andrzejewska.

Raport wykazał, że większość Polaków nie ma świadomości jak ważne jest segregowanie elektrośmieci. Okazało się, że tylko co trzeci respondent właściwie zna zasady recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Podczas spotkania przedstawiciele ElektroEko zachęcali do działania oraz teraz, i w przyszłości. Podkreślili, że zwiększenie świadomości na temat recyklingu elektrośmieci i ich wpływu na środowisko, jest konieczne do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

Badanie przeprowadzone przez GfK Polonia wykazało, że Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat recyklingu elektrośmieci. Tylko co trzeci respondent właściwie zna zasady tego procesu.

Podczas spotkania ElektroEko zachęcało do lepszego zrozumienia wpływu recyklingu elektrośmieci na środowisko. Przedstawiciele organizacji podkreślili, że lepsza edukacja społeczeństwa w tej dziedzinie jest kluczem do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

Podczas głównego wydarzenia, Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci, ElektroEko zaprosiło szerokie grono gości do wspólnego działania na rzecz ochrony środowiska. Przedstawiciele organizacji zachęcali do angażowania się w recykling elektrośmieci oraz do propagowania tej ważnej idei.

„Okazuje się, że 75 proc. respondentów posiada jakąś wiedzę na temat postępowania ze zużytym sprzętem. Kiedy robiliśmy poprzednie badanie w 2019 r., było to zaledwie 40 proc. Te ostatnie cztery lata były więc niezwykle efektywne, jeśli chodzi o rozszerzanie tej wiedzy” – podkreśla Grzegorz Skrzypczak.

„Jeśli chodzi o miejsca zbiórki nasze doświadczenia w tym zakresie są w Polsce różne. Są takie regiony, gdzie nie ma większych przeszkód, żeby takie miejsca organizować, a wręcz robimy to z gminami czy miastami, tutaj sztandarowym przykładem jest Warszawa” – mówił prezes ElektroEko.

Dane pokazują, że obecnie 65% Polaków wie, jak przekazać zużyty sprzęt do recyklingu, w porównaniu do 47% w poprzednim badaniu. Więcej osób decyduje się ponadto na wymianę lub naprawę sprzętu w celu zapobiegania jego zbyt szybkiemu zużywaniu się. Ponadto, okazuje się, że sprzęt, który trafia do zbiórek obecnie jest młodszy i zdecydowanie częściej niż w przeszłości.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, niezwykle ważne jest, abyśmy wszyscy zaczęli dbać o środowisko naturalne. Sprzęt, który wyrzucamy nie powinien trafiać do śmieci, lecz powinien być poddany recyklingowi.

Ponadto, odpowiednie przepisy i programy pomocowe zachęcają do dbania o naszą planetę. Kontrole i inicjatywy edukacyjne są niezwykle ważne, aby umożliwić ludziom dostęp do informacji na temat zasad recyklingu.

„Jeśli ludzie wiedzą, jak się pozbywać zużytego sprzętu, stymuluje to inwestycje w branży elektroodpadów. Na tę skalę inwestycji, jaką obecnie obserwujemy, czekaliśmy przez wiele lat. Widzimy, że w Polsce zaczynają powstać laboratoria, które pracują nad uszlachetnianiem surowców pochodzących z przetwarzania. To dobry kierunek, bo jeszcze do niedawna większość tych przetworzonych surowców wyjeżdżała z naszego kraju” – mówił Grzegorz Skrzypczak.

Robert Chciuk, dyrektor departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zauważył, że współczesny tryb życia wymaga stałego korzystania z urządzeń i sprzętów elektrycznych, co jednak wywołuje skutek uboczny w postaci zanieczyszczenia środowiska.

Komentując wyniki raportu, Robert Chciuk podkreślił, że użycie urządzeń i sprzętów elektrycznych jest niezbędne dla funkcjonowania człowieka, jednak zanieczyszczenie środowiska przez odpady jest nieuniknione.

„Zbiórka używanego i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest niezwykle istotna z punktu widzenia rozwoju sektora gospodarki o obiegu zamkniętym i przyczynia się do zwiększenia ponownego użycia i zapobiegania powstawaniu odpadów, co jest niezwykle istotne w ograniczaniu wydobycia zasobów naturalnych, ale też ograniczenia kosztów eksploatacji złóż” – powiedział Robert Chciuk

„Zaprezentowany raport przedstawia obszary, w których wymagana jest dalsza praca, a także wskazuje rodzaje sprzętu, przy których zmiana postawy może przynieść większy wzrost poziomu zbiórki. W mojej ocenie wyniki badania mogą być przydatne zarówno dla administracji jak i tzw. >>branży sprzętowej<<” – podsumował przedstawiciel ministerstwa. 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version