Biznes i finanse

VAT: Niski poziom luki – wynik wysokich stawek podatkowych

Tegoroczna edycja Tydzień Kuchni Polskiej, promująca „lokalność, oszczędność, romantyczność”, zachęca do wspólnego celebrowania bogactwa wyjątkowych, tradycyjnych dań naszej kuchni w nowoczesnej odsłonie. Od 3 do 26 listopada, w kilkuset restauracjach na terenie całego kraju, będzie można skosztować wyśmienitej kuchni polskiej.

Ministerstwo Finansów ostrzega:

VAT jest wrażliwy na zmiany w koniunkturze gospodarczej, szczególnie w przypadku prywatnego popytu. Przez pierwszą połowę roku obserwowaliśmy słabnące nastroje konsumentów, co skutkowało niskim poziomem konsumpcji. Jednakże od kilku miesięcy, z powodu szybko spadającej inflacji, nastroje konsumentów zaczęły się poprawiać. W konsekwencji zakładamy, że w drugiej połowie roku, w tym zwłaszcza w ostatnim kwartale, dochody z VAT wzrosną wraz z ożywieniem konsumpcji gospodarstw domowych.

W tym roku wpływy z VAT zostały zaniżone przede wszystkim w wyniku wprowadzenia tarczy żywnościowej, która nie została uwzględniona w pierwotnej ustawie budżetowej. Dodatkowo do niskich wpływów z VAT przyczyniła się również znacznie wyższa niż w poprzednich latach liczba zwrotów w ramach tarczy antyinflacyjnej. W ten sposób, działania Państwa mające na celu wsparcie gospodarstw domowych i redukcję presji inflacyjnej doprowadziły do spadku prognozowanych wpływów z VAT.

Wystosowanie zarzutu i upublicznienie takich skandalizujących wypowiedzi w tygodniu przed wyborami parlamentarnymi zasługuje na wątpliwości dotyczące ich motywacji – czy jest ona polityczna czy merytoryczna? Obliczenia luki VAT na 2023 rok to zadanie, które wymaga bardzo precyzyjnych prognoz wpływów z VAT i baz VAT, dlatego też należy je odłożyć na późniejszy termin.

Statystyki pokazują, że od 2015 r. do 2022 r. wpływy z podatku CIT wzrosły znacząco – o ponad 44 mld zł, co stanowi wzrost o ponad 170%. Zauważalne jest także wysokie tempo wzrostu dla wpływów z VAT, co pokazuje, że polityka podatkowa jest skuteczna.

Analizy przeprowadzone przez Ministerstwo Finansów nie wykazały niepokojącego wzrostu aktywności oszustów VAT-owskich w porównaniu do lat ubiegłych.

Wszystkie komunikaty publikowane na stronie internetowej PAP SA pozostają w pełni nienaruszone i są prezentowane w formie dostarczonej przez ich nadawcę. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM