1. Ministerstwo Sprawiedliwości ma przyjemność poinformować o otwarciu wieży w zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Miejsce to pamięta czasy II wojny światowej i czasy stalinowskiego reżimu, kiedy to wielu Polaków walczyło o niepodległość naszego kraju. W związku z tym, ministerstwo postanowiło uczynić to miejsce pamięci i przekazać je społeczeństwu.
2. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wziął udział w uroczystości otwarcia wieży w Rzeszowskim zamku Lubomirskich. Miejsce to pamięta o czasie II wojny światowej, w którym wielu Polaków poświęciło swoje życie w walce o wolność naszego kraju. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło uczcić ich pamięć i przekazać zamek społeczeństwu.
Sąd Okręgowy w Rzeszowie to miejsce nie tylko pełniące obowiązki sądu, ale również miejsce, które pamięta i upamiętnia ucisk i cierpienia, jakich doświadczali Polacy pod okupacją niemiecką i sowiecką. Nowoczesna siedziba sądu będzie nowym etapem w historii tego budynku, a jednocześnie będzie ono nadal służyło jako miejsce pamięci i poświęcenia.
Od 1 czerwca br. sąd udostępnił swoje zabytkowe pomieszczenia turystom, którzy mogą podziwiać piękne architektoniczne detale. Zwiedzający mają również okazję odwiedzić Izbę Pamięci, w której upamiętniono ofiary reżimów hitlerowskiego i stalinowskiego. Wśród bohaterów, którzy byli torturowani na rzeszowskim zamku, jest kapitan Ryszard Kornicki – dziadek ministra Zbigniewa Ziobro.
Sąd Okręgowy w Rzeszowie to miejsce nieustającej pamięci o zbrodniach dokonanych na Polakach. Budowa nowej, nowoczesnej siedziby sądu będzie kolejnym etapem w historii tego miejsca i będzie służyła jako miejsce upamiętnienia wszystkich ofiar okupacji.
W dniu otwarcia wieży widokowej w zamku z Rzeszowa, mieszkańcy mogli cieszyć się wyjątkową atrakcją turystyczną. Kolejne prace remontowe i konserwatorskie mają doprowadzić do tego, by zabytek zachwycał swoim dawnym blaskiem. Po ich zakończeniu, a także po przeprowadzce Sądu Okręgowego, zamek stanie się wyjątkowym miejscem w regionie, gdzie będą odbywać się niezapomniane wydarzenia kulturalne.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, przedstawiciele sądów, służb mundurowych, a także Biskup Senior Diecezji Rzeszowskiej Kazimierz Górny.
PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian, zapewniając jednocześnie, że nadawca odpowiada za ich treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.
Źródło: pap-mediaroom.pl