Ludzie i kultura

Pałac w Brwinowie zdobywa kolejne wyróżnienie

Dnia 27 września w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w 27. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Spośród 531 nominowanych obiektów budowlanych w konkursie, do finału trafiło 91 najbardziej wyjątkowych z nich. W tej prestiżowej grupie znalazł się Pałac Kultury w Brwinowie, który zgłoszono pod nazwą Rewitalizacja zabytkowego pałacu Wierusz-Kowalskich w parku miejskim w Brwinowie.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” jest promowanie najlepszych modernizacji i budowy. Obiekty i budynki, które były wybudowane lub zmodernizowane do końca I kwartału 2023 r., mogły być zgłaszane do konkursu.

Pałac w Brwinowie jest znany już od początku XX wieku. Jego pierwszy właściciel, Tadeusz Wierusz-Kowalski, aktywnie włączył się w wiele lokalnych inicjatyw, w tym wsparcie Ochotniczej Straży Ogniowej oraz budowę Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie.

Rodzina Wierusz-Kowalskich była właścicielem pałacu w okresie międzywojennym, jednak we wrześniu 1939 r. pałac stał się szpitalem polowym dla żołnierzy Wojska Polskiego. Po wojnie miejsce to przejęła SGGW, która prowadziła tu działalność dydaktyczną. W 1981 r. pałac został wpisany do rejestru zabytków, jednak po zakończeniu działalności SGGW w 2001 r. zaczął podupadać. Gmina Brwinów przez wiele lat starannie planowała odnowę budynku, aż w końcu w 2015 r. udało się jej kupić pałac wraz z otaczającym go terenem o powierzchni 7,77 ha. Po trwającym cztery lata remoncie, w czerwcu 2022 r. Brwinowski Pałac Kultury stał się miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Pałac w Brwinowie został w pełni odnowiony i funkcjonalnie zaadaptowany, aby służyć jako siedziba Gminnego Ośrodka Kultury. Świadczą o tym jego nowoczesne udogodnienia, które w połączeniu z zabytkowym charakterem tworzą idealne miejsce do organizacji wydarzeń i działań artystycznych.

Odkryj ukryte skarby naszego pałacu bez wychodzenia z domu! Sprawdź link, który Cię zaprowadzi do wirtualnej wycieczki po pałacu i przeniesie Cię w magię naszych pięknych wnętrz: https://my.matterport.com/show/?m=mTCT9Jum5jW&fbclid=IwAR3AUI5oxMye019hd68k3i-2T6rRzFcnTW3tm0GSQpGl8njn0-AX_vGFo0w


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM