Nauka i technologie

Sztuka Żywiołów Ziemi – nowy wideomapping IGF PAN w Wilanowie

Serdecznie zapraszamy na wyjątkową inaugurację mappingu „Żywioły Ziemi”, która odbędzie się 21 października na fasadzie Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. Wyjątkowości uroczystości doda wykład prof. dra hab. Pawła Rowińskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki PAN i hydrologa.

O godzinie 17.00 prof. Rowiński otworzy wykład pt. „Żywioł wody okiem naukowców” w Oranżerii Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. Jego tematem będzie ogromne zagrożenie, jakie stanowią dla nas powodzie i susze. Zmiany klimatyczne w Polsce przejawiają się w zwiększonej amplitudzie nagłych zjawisk hydrologicznych, zarówno w postaci zalewów, jak i okresów suszy.

Prof. Rowiński jest wyróżnionym członkiem Polskiej Akademii Nauk, a także szanowanym członkiem wielu polskich i międzynarodowych organizacji naukowych. Był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet PAN, a także pracował i wykładał w kilku światowych centrach badawczych, w tym jako stypendysta Fundacji Batorego w State University of New York w Stony Brook. Jest również prezesem zarządu europejskiego oddziału International Association for Hydro-Environment Engineering and Research (IAHR) oraz członkiem zarządu europejskiej federacji akademii nauk ALLEA.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć pokaz wideomappingu „Żywioły Ziemi”, prezentujący różne rodzaje katastrof naturalnych, w tym trzęsienia ziemi, powodzie, susze i huragany. Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, obchodzący w tym roku 70-lecie swojego istnienia, jest zaangażowany w badania nad przyczynami tych zjawisk i opracowywanie prognoz ich występowania. To wydarzenie będzie doskonałą okazją, aby bliżej poznać procesy, jakie zachodzą wokół nas.

Realizacja widowiska została wykonana przez firmę MediaCraft, która w 2019 roku zaprezentowała największy wideomapping na świecie wyświetlony na 40 drapaczach chmur w Shenzhen w Chinach. Firma ta współpracowała również przy pokazach na fasadach obiektów użyteczności publicznej w Warszawie, w tym Politechniki Warszawskiej i Królikarni.

Goście Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie są zaproszeni do odwiedzenia pokazu Mappingu „Żywioły Ziemi”, który będzie dostępny w piątki, soboty i niedziele w październiku i listopadzie. O godzinie 18.30 w październiku, a o 18.00 w listopadzie, będzie można obejrzeć pokaz. Więcej informacji na temat planu pokazów można znaleźć na stronie Muzeum: https://www.wilanow-palac.pl/mappingi.html.

Udział w wydarzeniu 21 października jest całkowicie bezpłatny! Aby się zapisać, wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się pod adresem https://forms.gle/Zxw7g6VFyUKTxVRJ9.

Realizacja projektu „Fascynująca Ziemia” otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach Programu Ministra Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa”. W projekcie ujęto dwa elementy: Mapping „Żywioły Ziemi” oraz wykład „Żywioł wody w badaniach naukowców”.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM