Nauka i technologie

Nowe możliwości w badaniu napędów rakietowych i satelitarnych – Otwarcie Centrum Laboratoryjnego

24 października 2023 roku, po dwóch latach wytężonej pracy, uroczyście otwarto Centrum Laboratoryjne Napędów Rakietowych i Satelitarnych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Otwarcia dokonali przedstawiciele wielu instytucji, wśród których znaleźli się: prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz – Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa – Paweł Stężycki, kierownik projektu nowego centrum – Leszek Rams, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej – Michał Wierciński oraz zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego – Kamila Kuleska. Centrum to wyznacza nowe standardy w skali europejskiej i światowej.

Ponad 100 decydentów z branży kosmicznej, administracji i wojska z Polski, Europy i USA wzięło udział w ekscytującym wydarzeniu. Europie reprezentowali liczni integratorzy, w tym ArianeGroup, Nammo, Airbus Space & Defence, Thales Alenia Space, The Exploration Company i OHB. Ci wszyscy przybyli, aby zorientować się w możliwościach badawczo-rozwojowych i testowych, oferowanych przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Centrum Laboratoryjne Napędów Rakietowych i Satelitarnych zapewnia najnowocześniejsze technologie i infrastrukturę służącą do testowania, kwalifikacji i rozwijania napędów rakietowych, satelitów oraz innych komponentów technologii kosmicznych. Dofinansowanie tej inwestycji zostało udzielone przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego w latach 2014-2020.

Centrum oferuje możliwość przeprowadzania eksperymentów i testów, w tym: hamowanie silników rakietowych w atmosferze i w próżni, testowanie podsystemów rakietowych, satelitarnych i napędów korekcyjnych, badanie chemiczne i środowiskowe oraz próby kompozytów na powierzchni ponad 1000 m2.

Jesteśmy dumni, że możemy pochwalić się zakończeniem rozbudowy naszego zaplecza laboratoryjnego Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Nasz zespół inżynierski zaprojektował przestrzenie nowych laboratoriów, aby mógł on stanowić punkt kompleksowej obsługi oraz odpowiadać na potrzeby rynku kosmicznego. Dzięki tej inwestycji Polska stała się jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie mogą być przeprowadzane testy i realizowane projekty badawcze z zakresu technologii kosmicznych. Sprawdź nasz oficjalny film, aby dowiedzieć się więcej: https://www.youtube.com/watch?v=ol9BP9OGGl0.

Jest to niewątpliwie wielki sukces dla naszego Instytutu, Sieci Badawczej Łukasiewicz, a także dla branży kosmicznej. Jesteśmy pewni, że ta inwestycja pozwoli nam na budowanie silnego, trwałego i efektywnego rynku kosmicznego w Polsce.

2. Kompleksowe badania i testy statków kosmicznych: Instytut Lotnictwa oferuje pełen zakres usług badawczych i testowych od projektowania, przez wytwarzanie i kwalifikację, po wsparcie techniczne i konsultacje. Instytut jest w stanie w pełni zintegrować działania badawczo-rozwojowe z różnymi rodzajami lotniczych i kosmicznych projektów, takich jak systemy satelitarne, sondy kosmiczne, rakiety, statki kosmiczne.

Nowa infrastruktura badawcza Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa gwarantuje szybszą i skuteczniejszą współpracę w zakresie badań, rozwoju i produkcji, zwłaszcza w dziedzinie ekologicznych napędów rakiet i satelitów. Instytut posiada niezbędne zasoby techniczne i wiedzę, aby opracować i kwalifikować nowe napędy, a także kompleksowo badać i testować statki kosmiczne oraz wspierać technicznie i doradczo różnego rodzaju lotnicze i kosmiczne projekty.

2. Badania nad materiałami pędnymi małosmugowych stałych mają na celu wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie konstrukcji systemów rakietowych.

3. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wspiera rozwój technologii i komponentów, które pozwalają na bezpieczną deorbitację satelitów z orbity.

4. Przeprowadzanie zaawansowanych testów w jednym miejscu: badania silników rakietowych, badania materiałów, badania chemiczne, badania w komorze TVC, badania wibracyjne oraz inne próby środowiskowe pozwolą zwiększyć niezawodność systemów rakietowych i satelitarnych.

5. W ramach otwarcia Centrum Laboratoryjnego Napędów Rakietowych i Satelitarnych odbyło się kontrowersyjne panelowe spotkanie dotyczące „Ekologicznych napędów dla logistyki kosmicznej – wyzwania i możliwości”. Wzięli w nim udział reprezentujący różne instytucje i organizacje eksperci, którzy wspólnie dyskutowali na temat przyszłości zrównoważonych rozwiązań w sektorze kosmicznym. Moderatorem spotkania była dr Milena Ratajczak.

Goście z Polski i Europy zgromadzili się na warsztacie „Making of R&D. Financing Smart and Clean Mobility in Space”, zorganizowanym przez Branżowy Punkt Kontaktowy „Inteligentna i Czysta Mobilność”, koordynowany przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Spotkanie było okazją do dyskusji na temat tworzenia konsorcjów oraz uzyskiwania grantów w sektorze kosmicznym z programu Horyzont Europa, a także okazją do networkingu branży kosmicznej.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM