Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Uważaj na suplementy zawierające żelazo – Nie sugeruj się samemu!
Zdrowie i styl życia

Uważaj na suplementy zawierające żelazo – Nie sugeruj się samemu!

Żelazo jest składnikiem odżywczym, który może być bardzo niebezpieczny w przypadku jego nadmiaru. Nadmiar żelaza może uszkodzić wątrobę i powodować inne niebezpieczne skutki. Nadmiar żelaza może wystąpić w wyniku częstych transfuzji krwi, ale także w przypadku nadużywania preparatów zawierających żelazo. Próby samodzielnego leczenia niedokrwistości mogą także skutkować pogorszeniem stanu zdrowia i opóźnić postawienie diagnozy. Dlatego też ważne jest, aby przyjmować żelazo zgodnie z zaleceniami lekarza.

Chociaż większość ludzi wie o anemii, czyli niedoborze żelaza, niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar żelaza w organizmie może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów. Objawy tego typu powikłań, takich jak problemy z sercem, stawami, trzustką czy wątrobą, mogą być widoczne dopiero po kilku latach. Nadmiar żelaza może również zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy lub marskości wątroby. Niestety, organizm nie potrafi samodzielnie pozbyć się nadmiaru żelaza.

„Wieloletnie przetaczania krwi stosowane m.in. w hemofilii, małopłytkowości czy niedokrwistości wiążą się dla pacjenta, szczególnie w przypadku koncentratu płytek krwi, z ryzykiem zakażeń, a także z odkładaniem żelaza, co zagraża zdrowiu i życiu chorych. Przy częstych przetoczeniach może na przykład dojść do „przeładowania” żelazem różnych narządów, np. wątroby, serca czy tarczycy” – mówi prof. Iwona Hus, jego prezes i kierownik Oddziału Chorób Układu Chłonnego Kliniki Hematologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.

„O ile krew jest bezpieczna, to już ciągłe jej przetaczanie, a więc ciągłe wlewanie w człowieka elektrocytów innej osoby – już nie. U części osób może prowadzić do kumulacji żelaza w organizmie, ale też obciąża układ immunologiczny i doprowadzić do produkcji przeciwciał, bo to przecież są białka pochodzące z innej osoby. Tak więc z umiarem – jest ok, ale zbyt często może zrobić się niebezpieczne. Dlatego tak walczymy o refundację leków, które zmniejszają to obciążenie” – tłumaczy prof. Emilian Snarski, hematolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Krew daje człowiekowi wiele korzyści, ale nadmiar żelaza w organizmie może być groźny. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować, że w naszym organizmie gromadzi się nadmierna ilość tego pierwiastka. Jednym z nich jest wrodzona hemochromatoza.

Nadmiar żelaza wywołuje u ludzi wiele schorzeń, w tym miażdżycę, zaburzenia w pracy serca i wątroby, a także zwiększa ryzyko cukrzycy. Aby zapobiec temu typowi zatrucia, ważne jest, aby regularnie monitorować poziom żelaza we krwi.

Nie można lekceważyć zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmiar żelaza w organizmie. U osób, które biorą suplementy związane z żelazem, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia hemochromatozy. Ważne jest, aby regularnie monitorować poziom żelaza we krwi, aby zapobiec zatruciu.

Żelazo jest niezbędnym elementem w ludzkim organizmie, ale jego nadmiar może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Aby uniknąć nadmiaru żelaza, ważne jest, aby zachować umiar w spożyciu produktów bogatych w ten pierwiastek oraz regularnie sprawdzać poziom żelaza we krwi.

„Nie polecam brać żelaza tak po prostu, bo >>nam się wydaje<<. Jeśli ktoś czuje się osłabiony, jest nienaturalnie blady, obficie miesiączkuje, powinien najpierw zrobić proste badanie krwi i sprawdzić, skąd się bierze ta niedokrwistość. Szczególnie, że niedobór krwinek czerwonych, niedobór żelaza (szczególnie w 5.-6. dekadzie życia) może też być związany z występowaniem choroby nowotworowej. Samodzielne suplementowanie żelaza może zamaskować objawy poważnej choroby i opóźnić diagnozę” – ostrzega specjalista.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version