Wiadomości Polska Biznes i finanse Przyszłościowe zawody wg Polaków: Raport CVeasy.pl
Biznes i finanse

Przyszłościowe zawody wg Polaków: Raport CVeasy.pl

GPW w Warszawie, we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz firmą consultingową Steward Redqueen, ogłosiła aktualizację dokumentu „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek”. Publikacja ta zawiera wskazówki i porady dla wszystkich firm, które chcą podzielić się swoimi danymi niefinansowymi, co staje się koniecznością, jeśli chcą zbudować zaufanie rynku i potencjalnych inwestorów.

Aby dowiedzieć się, jak Polki i Polacy postrzegają różne stanowiska pracy, autorzy serwisu CVeasy.pl współpracując z agencją Elephate, przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 586 osób z całej Polski.

Według opinii wyrażonych przez połowę ankietowanych, praca w branży IT to najkorzystniejsza opcja zawodowa. Wśród tych najbardziej perspektywicznych zawodów pojawiły się także inżynier, lekarz, twórca internetowy oraz prawnik.

Raporty sugerują, że wiele osób uważa, że wynagrodzenia na rynku pracy nie są odpowiednio wyższe w stosunku do wykonywanych zadań. Szczególnie dotyczy to nauczycieli i pracowników porządkowych, którzy często są niedopłacani.

Zgodnie z danymi statystycznymi, wyznaczającymi stopień równouprawnienia płci w konkretnych branżach, dysproporcja w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn jest szczególnie widoczna w obszarze polityki, policji, informatyki oraz stanowisk kierowniczych i menedżerskich.

Wśród Polaków i Polek postrzeganie różnych ścieżek kariery wygląda następująco – zawód polityka zyskał największą popularność, lekarze doświadczają najwięcej stresu, umowa o pracę zapewnia największy komfort, a szkoły często nie wystarczająco dobrze przygotowują do wejścia na rynek pracy – wynika z najnowszych raportów.

Wyniki badania, jakie opublikowała marka, wskazują na konieczność dostosowania wykonywanej pracy do własnych upodobań i umiejętności, nie bacząc na stereotypy.

Choć branże informatyczne, stomatologiczne, prawnicze i notarialne wciąż zajmują szczyt listy najbardziej atrakcyjnych zawodów, to raport wykazuje, że coraz więcej nowych branż pojawia się w Polsce, oferując szeroką gamę możliwości dla osób zainteresowanych rozwojem zawodowym.

„Szczególnie duży potencjał mają stanowiska związane z technologią informacyjną, rozwojem oprogramowania oraz inżynierią. Obserwujemy także stały dopływ ofert pracy w zakresie obsługi klienta, finansów i HR. Coraz istotniejszą rolę odgrywa też sektor e-commerce” – mówi Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl, serwisie oferującym darmowe szablony CV i listów motywacyjnych.

Nowe badania wskazują, że stereotypowe podziały wciąż występują w kwestii wyboru zawodu. Zawody, które są najczęściej utożsamiane z przedstawicielami płci żeńskiej to m.in. pielęgniarka, kosmetyczka czy nauczycielka, natomiast typowo męskie to górnik, monter czy policjant. Zawody sfeminizowane są głównie związane z tradycyjnie przypisywanymi kobietom obowiązkami, takimi jak opieka zdrowotna, wsparcie społeczne, dbam o urodę czy edukacją.

„Weźmy pod uwagę, że są to słabo opłacane profesje, które wiążą się zwykle z małym prestiżem. Mężczyznom zwyczajnie nie opłaca się zatrudniać jako pielęgniarz lub nauczyciel wychowania przedszkolnego. Gdyby zarobki były wyższe, to z pewnością chętniej decydowaliby się na takie ścieżki kariery” – wyjaśnia dr Anna Jawor-Joniewicz, ekonomistka i socjolożka.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version