Polityka i społeczeństwo

Polscy przedsiębiorcy w Ukrainie: Przewodnik po procedurach udzielania zamówień publicznych

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z radością informuje o wydaniu przewodnika „Praktyczny przewodnik po procedurach udzielania zamówień publicznych w Ukrainie”. To sposób na poznanie specyfiki systemu zamówień publicznych naszych wschodnich sąsiadów w sposób zarówno kompleksowy, jak i przystępny dla wszystkich zainteresowanych. Przewodnik adresowany jest przede wszystkim do polskich przedsiębiorców, którzy są gotowi wziąć udział w procesie odbudowy Ukrainy. Podejmując to wyzwanie, polscy przedsiębiorcy nie tylko przyczynią się do odbudowy tego kraju, ale także zyskają cenne doświadczenie oraz istotne korzyści finansowe.

Niniejsza publikacja przybliża czytelnikowi istotę aktualnie obowiązujących ukraińskich regulacji prawnych dotyczących zamówień publicznych. Przedstawiono w niej konstrukcję owego systemu, jego zakres przedmiotowy i podmiotowy, a także organy odpowiedzialne za jego nadzór i kontrolę. Szczególną uwagę zwrócono na proces harmonizacji zamówień publicznych z przepisami unijnymi.

Rozdziały tej publikacji poruszają istotę ukraińskich przepisów dotyczących zamówień publicznych, w tym ich konstrukcję, zakres przedmiotowy i podmiotowy, a także organy odpowiedzialne za nadzorowanie i kontrolowanie procedur zamówień publicznych. Omówiono również trwający obecnie proces harmonizacji z unijnymi przepisami dotyczącymi zamówień publicznych.

System Prozorro to ukraińskie osiągnięcie, które zapewnia efektywne i przejrzyste udzielanie zamówień publicznych, zmniejszając jednocześnie ryzyko korupcji. W rozdziale drugim zostały omówione główne zasady systemu Prozorro, w tym: elektroniczny system, kwalifikacja podmiotowa wykonawców, a także wykorzystywane przez ukraińskich zamawiających procedury udzielania zamówień publicznych.

o „Transparentność w pełni” – System Prozorro zapewnia przejrzystość procedur zamówień publicznych, gwarantując dostęp do wszystkich danych, od momentu zamieszczenia ogłoszenia do wyboru zwycięzcy postępowania;

o „Konkurencja na pierwszym miejscu” – Dzięki Prozorro rynek zamówień publicznych stał się rynkiem konkurencyjnym, otwartym dla szerokiego grona wykonawców z różnych krajów, co przyczynia się do rozwoju uczciwej konkurencji i bardziej efektywnego wydatkowania publicznych funduszy.

Partnerstwo „Złoty trójkąt” zapewnia wszechstronny wgląd w interesy państwa, sektora biznesowego i społeczeństwa obywatelskiego.

Ukraińskie zamówienia publiczne są realizowane za pomocą wielu różnych metod, w tym przetargu otwartego, dialogu konkurencyjnego, przetargu ograniczonego, procedury negocjacyjnej, procedury uproszczonej, market Prozorro i bezpośredniego udzielenia zamówienia.

Rozdział trzeci szczegółowo opisuje proces ubiegania się o zamówienie publiczne na Ukrainie – od momentu publikacji ogłoszenia po zawarcie umowy z zamawiającym. Poradnik odpowiada na pytania dotyczące miejsc poszukiwania ogłoszeń o zamówieniach, dostępu do dokumentacji przetargowej, minimalnych terminów składania ofert i sposobu złożenia oferty. Ponadto, w dalszej części poradnika wykonawcy znajdą informacje na temat kolejnych etapów postępowania o udzielenie zamówienia oraz przysługujących im środków ochrony prawnej.

Rozdział czwarty ukazuje, w jaki sposób możliwe jest udzielanie zamówień publicznych na Ukrainie w czasie trwającego stanu wojennego. Aby zagwarantować zachowanie konkurencyjnego środowiska oraz przestrzeganie naczelnych zasad systemowych, zastosowane zostały dwa podstawowe mechanizmy – przetarg otwarty z odpowiednimi ograniczeniami oraz nabywanie towarów za pośrednictwem e-katalogu. Inne procedury, wymienione w ukraińskiej ustawie o zamówieniach publicznych, w tym postępowania z publikacją ogłoszenia w języku angielskim, obecnie nie są wdrażane na Ukrainie.

Aby ułatwić dostęp do niezbędnych informacji, podręcznik „Zamówienia publiczne w Ukrainie – praktyczny przewodnik” jest dostępny na stronie Urzędu Zamówień Publicznych – Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Osoba lub instytucja publikująca komunikat odpowiada za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prasowej. (PAP).


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM