Biznes i finanse

Unijni producenci lokalni – korzyści z ochrony przepisów prawa UE

Nowe regulacje UE, które mają wejść w życie w połowie listopada, wzmocnią ochronę własności intelektualnej dla lokalnych wytwórców produktów, które są silnie związane z daną lokalizacją. Według ekspertów, przepisy te pozwolą zapobiegać wykorzystywaniu regionalnych produktów przez osoby trzecie i duże przedsiębiorstwa.

Unijne rozporządzenie 2023/2411 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych produktów rolnych i przemysłowych zostało uchwalone w 2020 roku na poziomie unijnym, a jego celem jest wprowadzenie ogólnounijnego systemu specjalnej ochrony takich oznaczeń. Przepisy zostały przyjęte w październiku 2020 roku i mają zapewnić skuteczną ochronę własności intelektualnej produktów nierolnych.

UE wychodzi naprzeciw ochronie produktów regionalnych, takich jak kamienie naturalne, wyroby drewniane, biżuteria, materiały włókiennicze, koronki, sztućce, szkło, porcelanę, skóry i skórki, a także ceramika z Bolesławca czy szkło Murano. Poprzez spójną i szeroką ochronę tych produktów, konsumenci mogą wybierać wśród regionalnych produktów znajdujących się na terenie UE, jednocześnie wspierając rozwój rzemiosła.

Dzięki nowym unijnym przepisom producenci będą mieli możliwość składania wniosków o rejestrację zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Co więcej, sama procedura rejestracyjna będzie prosta i szybka, a jednocześnie zapewni kontrolę jakości produktów pojawiających się na rynku.

Według Prawo.pl, aby uzyskać oficjalną ochronę nazwy produktu, musi ona spełnić trzy warunki: być związana z konkretnym miejscem, regionem lub krajem; dana jakość, renoma lub inna charakterystyczna cecha produktu musi wynikać z jego geograficznego pochodzenia, a jeden lub więcej etapów produkcji musi odbywać się na tym obszarze.

Proces wdrożenia procedury składać się będzie z dwóch elementów: poziomu krajowego i unijnego. W celu zapewnienia dostępu do informacji na temat produktu, zostanie utworzony jednolity unijny rejestr, dostępny dla wszystkich zainteresowanych konsumentów.

„Po wejściu w życie rozporządzenia konieczna będzie zmiana przepisów obowiązujących w prawie polskim, w tym wyznaczenie właściwego organu do zarządzania krajowym etapem rejestracji i innymi procedurami dotyczącymi oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych, gdyż jak na razie nie wiadomo, kto miałby się tym zająć” – wyjaśnia serwisowi Nina Jankowska, rzecznik patentowy w Kancelarii Patentowej Patpol.

Paragraf 1:

Nowa unijna regulacja w sprawie oznaczeń geograficznych została wprowadzona w celu ułatwienia obrotu handlowego i ochrony znaków towarowych, które są związane z określonymi regionami lub miejscami.

Paragraf 2:

Rozporządzenie wprowadza zmiany w dotychczasowych przepisach, dzięki którym producenci i dostawcy będą mieli łatwiejszy dostęp do oznaczeń geograficznych i lepszy dostęp do rynków UE. Ponadto zapewnia lepszą ochronę znaków towarowych, które są związane z określonymi miejscami i regionami.

Paragraf 1:

Wprowadzenie nowych unijnych przepisów dotyczących oznaczeń geograficznych ma na celu usprawnienie handlu i ochronę praw własności intelektualnej, jakie przysługują producentom i dostawcom produktów związanych z określonymi miejscami lub regionami.

Paragraf 2:

Nowe regulacje umożliwią producentom łatwiejszy dostęp do oznaczeń geograficznych i ułatwią im dostęp do rynków UE. Dodatkowo zapewnią lepszą ochronę znaków towarowych, które są związane z określonymi miejscami i regionami.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM