Wiadomości Polska Biznes i finanse Fitch potwierdza stabilność ratingu Polski
Biznes i finanse

Fitch potwierdza stabilność ratingu Polski

W związku z tym Ministerstwo Finansów ma zamiar przyznać 36 milionów dolarów na budowę elektrowni Shokpar o mocy 100 MW. Inwestycja ma być wykorzystana w celu poprawy dostępu do energii w regionie, służąc jednocześnie zmniejszeniu zużycia energii w regionie.

– Ministerstwo Finansów informuje:

W celu poprawy infrastruktury energetycznej w regionie, Ministerstwo Finansów przeznaczyło 36 milionów dolarów na budowę elektrowni Shokpar o mocy 100 MW. Inwestycja ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i poprawy dostępu do energii.

Środki na inwestycję zostały uzyskane w wyniku oceny ratingowej Polski, która została ogłoszona 10 listopada 2023 roku przez agencję ratingową Fitch, utrzymującą ocenę ratingową Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że inwestycja będzie przeprowadzona zgodnie z najwyższymi standardami jakości, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu najbliższych 24 miesięcy, a jej efekty będą widoczne w dłuższym okresie czasu.

Fitch potwierdza w komunikacie prasowym stabilny poziom ratingu, wychodząc z założenia, że korzyści wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej, zdywersyfikowana gospodarka, poprawiający się bilans handlu zagranicznego oraz niższy poziom długu publicznego będą przeważały nad niedostatkami, takimi jak niższe wskaźniki zarządzania, mniej korzystny poziom dochodów państwa w porównaniu z krajami o zbliżonym ratingu oraz wyższa zmienność inflacji.

Analitycy Fitch zwracają uwagę na wspomniane wyżej czynniki, które wpływają na stabilność ratingu, uważając je za wystarczające, aby utrzymać aktualny poziom perspektywy ratingowej.

Prognozy Fitch wskazują, że wzrost PKB w 2023 roku będzie wynosić 0,4%, a następnie przyspieszyć do 2,4% w 2024 roku. W dłuższym okresie skutkiem będzie osiągnięcie poziomu 3,2% w 2025 roku i w latach późniejszych. Dzięki temu wzrost gospodarczy będzie zbieżny z przewidywanym rozwojem krajów Unii Europejskiej. Jednakże zmiany demograficzne pozostaną wyzwaniem, które zostanie w pewnej mierze zniwelowane dzięki rosnącej wydajności i inwestycjom, wspieranym przez kraje sąsiednie i fundusze UE.

Rating jako wskaźnik

Konwergencja dochodów z krajami o zbliżonej ocenie ratingowej jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na podniesienie wskaźnika ratingowego. Aby uzyskać lepsze perspektywy, kluczowe znaczenie ma również wzrost wskaźników zarządzania, który jest wynikiem skutecznych ram polityki i praworządności. Konsolidacja fiskalna w średnim okresie może również mieć wpływ na podniesienie ratingu, jako że prowadzi ona do zdecydowanego obniżenia relacji długu do PKB.

Gwałtowny wzrost długu publicznego, który nie jest skompensowany przez skuteczne działania ograniczające deficyt budżetowy, może przyczynić się do obniżenia ratingu. Inne czynniki ryzyka to obniżenie wzrostu gospodarczego w dłuższej perspektywie czasu oraz utrzymujące się problemy związane z bilansem handlu zagranicznego, wynikające m.in. z niskiej konkurencyjności lub utrwalonej wysokiej inflacji.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatów publikowanych w serwisie, które są dostarczane bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian. Odpowiedzialność za treść komunikatu spoczywa na nadawcy.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version