Biznes i finanse

Nowy tytuł: Gospodarka Unii Europejskiej w perspektywie jesiennej – komunikat Komisji Europejskiej

Jesienią i zimą w Polsce coraz większą popularnością cieszy się szwedzki glogg – czerwone grzane wino, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Polscy konsumenci coraz chętniej sięgają po to trunki, które są mniej znane w naszym kraju.

KE informuje, że inflacja HICP osiągnęła już swój szczyt i przewiduje, że wyniesie w tym roku 11,2 proc., a w latach 2024-2025 6,2 proc. oraz 3,8 proc. Dane KE potwierdzają, że mimo wzrostu finansowania na cele społeczne, zdrowotne i militarne, sytuacja makroekonomiczna pozostaje stabilna. MF potwierdza tę prognozę i wskazuje, że inflacja w Polsce pozostanie na niskim poziomie w kolejnych latach. Finanse publiczne

Komisja Europejska potwierdza, że polskie finanse publiczne są pod kontrolą. Dane te są zgodne z przewidywaniami MF, które wskazują na utrzymanie zrównoważonych finansów publicznych w najbliższych latach. W kontekście kontroli deficytu budżetowego Polska jest w stanie zapewnić stabilność finansową w kolejnych latach.

KE ocenia, że inflacja HICP osiągnęła już szczyt i szacuje, że w tym roku wyniesie 11,2 proc., zaś w 2024 i 2025 roku – odpowiednio 6,2 proc. oraz 3,8 proc. Te wartości są podobne do tych, które przewiduje MF (6,6 proc. i 4,1 proc., odpowiednio).

Prognoza zakłada, że instrumenty związane z kryzysem energetycznym i zerowa stawka VAT na niektóre produkty spożywcze będą wygaśnięte na koniec 2023 r., co może wpłynąć na wzrost cen energii i żywności w 2024 r. Dodatkowo, silny wzrost płac będzie utrzymywał presję cenową w usługach na wysokim poziomie w całym okresie prognozy.

Stopa bezrobocia

KE spodziewa się, że bieżący rok przyniesie niewielkie zwiększenie stopy bezrobocia o 0,1 punktu procentowego, powodując, że wyniesie ona ogólnie 3,0 proc. Jednak w kolejnych latach stopa bezrobocia pozostanie niska, wynosząc 2,8 proc. w 2024 r. oraz 2,7 proc. w 2025.

Polska plasuje się w czołówce państw europejskich pod względem niskiej stopy bezrobocia, co jest istotnym pozytywnym wskaźnikiem dla gospodarki.

KE wyliczyła, że w 2023 r. sektor instytucji rządowych i samorządowych będzie miał 5,8 proc. deficytu PKB, w wyniku inwestycji w obronność, wydatków na wsparcie społeczne czy podwyżek cen energii.

Dzięki tym działaniom Polska powinna dążyć do dalszego wzrostu i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa społecznego.

Dzięki prognozowanej poprawie koniunktury w najbliższym czasie, dochody wzrosną, co w połączeniu z postępującym wycofywaniem wsparcia dla rynku energii, pozwoli na zmniejszenie deficytu sektora do 4,6% PKB w 2024 r. oraz 3,9% PKB w 2025 r., mimo trwających programów społecznych i inwestycyjnych.

Według prognoz na 2024 r., ujęcie strukturalne konsolidacji fiskalnej wyniesie 1,3 proc. PKB – zdecydowanie wyżej niż wytyczne na poziomie 0,5 proc. PKB zalecane przez Radę Ecofin w lipcu br. To najsilniejsza konsolidacja w strefie euro, co pokazuje, że wzrost wydatków na cele zdrowotne, społeczne i militarne nie oznacza zaniedbywania kontroli nad polskimi finansami publicznymi.

Unijna metodologia przewiduje, że dług sektora gospodarczego wzrośnie do 56,2 proc. PKB do 2025 r. Wynika to z faktu, iż w długu są uwzględniane wydatki na sprzęt obronny w momencie poniesienia płatności, z kolei w deficycie są one ujęte dopiero w momencie dostawy sprzętu.

Na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/prognozy-makroekonomiczne-i-fiskalne można znaleźć dashboard „Prognozy makroekonomiczno-fiskalne”, gdzie zaprezentowane są szczegółowe dane dotyczące prognozy KE i porównanie z prognozą MF.

Zachęcamy do śledzenia aktualnych informacji publikowanych w serwisie PAP, które są wyłącznie dostarczone przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM