Biznes i finanse

Zapobieganie Wypadkom Drogowym – Międzynarodowe Przedsięwzięcie na Rzecz Bezpieczeństwa

Urząd Transportu Kolejowego dokonał podsumowania projektu „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów”. Jest to bezprecedensowa zmiana w systemie egzaminowania maszynistów, która już teraz ma wymierne korzyści, a w dalszej perspektywie pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo na torach kolejowych.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, a także stowarzyszenia: Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście” i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowały 19 listopada 2023 r. uroczyste obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa.

Pod hasłem „Pamiętaj. Wspieraj. Działaj” uroczystości miały na celu upamiętnienie ofiar wypadków drogowych oraz wsparcie ich rodzin.

Ministerstwo Infrastruktury serdecznie zachęca do włączenia się w obchody oraz do wspierania działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

W Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych oddajemy hołd tym, którzy stracili życie na drodze. Jednocześnie pamiętamy o osobach, którym udało się przeżyć wypadek, ale muszą zmagać się z jego konsekwencjami. Wspieramy także rodziny, które wspierają swoich bliskich w ich trudnej walce o powrót do zdrowia oraz te, które same zmagają się z traumą. Minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk podkreśla, jak ważny jest dzisiejszy dzień.

W niedzielne uroczystości włączyli się wszyscy, którzy zebrali się, aby uczcić ofiary wypadków drogowych. Po odśpiewaniu programu muzycznego „Przejście… Przez Ból” odbyła się Msza Święta, a po jej zakończeniu goście mieli okazję usłyszeć intymne wyznania ofiar, które wywarły silne wrażenie. Następnie, wszyscy udali się pod pomnik „Przejście”, aby posadzić Drzewo Pamięci. Uroczystości zakończyła konferencja prasowa, w której wypowiedzieli się przedstawiciele instytucji, organizacji i rodzin ofiar.

Uroczystości niedzielne były podsumowaniem czterech dni pełnych wydarzeń – warsztatów psychologicznych dla poszkodowanych w wypadkach drogowych, słowno-muzycznego przedstawienia „Tajemnica śmierci” oraz edukacyjnych warsztatów dla młodzieży.

Liczba 21 322 wypadków drogowych zgłoszonych w 2022 roku, wraz z ofiarami śmiertelnymi i rannymi, jest nadal zatrważająca. Dlatego też wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział: „Musimy zrobić wszystko, aby w przyszłości poziom bezpieczeństwa na polskich drogach był coraz wyższy”. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest okazją, aby przypomnieć sobie o tej poważnej kwestii i dążyć do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims) wyraża pamięć o wszystkich, którzy zostali poszkodowani w wypadkach drogowych, jak również ich rodzinach. 26 października 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła trzecią niedzielę listopada jako dzień oficjalnie świętowany przez państwa członkowskie i organizacje międzynarodowe.

W 2016 roku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał Deklarację dotyczącą współpracy w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Niniejsza deklaracja adresowana jest do wszystkich instytucji państwowych, organizacji pozarządowych oraz osób, które pragną wesprzeć działania edukacyjne i pomoc dla ofiar wypadków drogowych.

Serwis PAP nie wprowadza żadnych zmian do treści komunikatów, które są publikowane w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM