Minister Koordynator Służb Specjalnych uważa, że sprawa jest jasna i zasługuje na najwyższą karę.
Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych ujawnia, że akt oskarżenia w sprawie siatki szpiegowskiej do sądu trafił w ubiegły piątek. 16 cudzoziemców oskarżonych zostało o prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskich służb specjalnych oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Śledztwo w tej sprawie jest efektem współpracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z prokuraturą. Minister Koordynator Służb Specjalnych jest zdania, że sprawcy tego przestępstwa zasługują na surową karę.
Policja i służby specjalne ujawniają, że w sprawie siatki szpiegowskiej zatrzymano 16 cudzoziemców. Akt oskarżenia został formalnie przekazany sądowi ubiegłego piątku.
Śledztwo w tej sprawie było możliwe dzięki skutecznej współpracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz prokuratury. Minister Koordynator Służb Specjalnych apeluje o surową karę dla sprawców tego przestępstwa.
Minister Koordynator Służb Specjalnych wyraża przekonanie, że akt oskarżenia w sprawie siatki szpiegowskiej jest jednoznaczny i jest w pełni uzasadniony. Jest zdania, że sprawcy przestępstwa powinni być ukarani w najwyższym możliwym stopniu.
Śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ujawniło, że oskarżeni wykonywali szereg czynności zleconych przez rosyjskie służby specjalne. Prace obejmowały m.in. identyfikację jednostek wojskowych oraz infrastruktury krytycznej, śledzenie i zapisywanie przemieszczeń transportów zbrojnych i humanitarnych do Ukrainy, a także przygotowania do wykolejenia pociągów z pomocą na Ukrainę.
Począwszy od marca 2023 roku, policja aresztowała oskarżonych, którzy mieli zamiar stworzyć antyukraińską propagandę mającą na celu zapobiec Polsce w udzielaniu wsparcia Ukrainie. Przeprowadzone akcje mają na celu zapobieżenie dalszemu eskalowaniu sytuacji.
Sąd Rejonowy w Lublinie zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec wszystkich 16 oskarżonych, który nadal trwa. 15 listopada 2023 roku Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Lublinie wniósł do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko zatrzymanym cudzoziemcom.
Dzięki wysiłkom funkcjonariuszy ABW udało się udaremnić działania szpiegowskie Rosji na terytorium Polski. W związku z tym, wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia czynów i dobrowolnie poddali się karze. Śledztwo ABW było pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, dzięki czemu zneutralizowano poważne zagrożenie, jakie wynikało z działań rosyjskich służb. Niestety, mimo sukcesu polskiego kontrwywiadu, sytuacja bezpieczeństwa wciąż jest napięta, dlatego polskie służby cały czas wykonują zadania ukierunkowane na monitorowanie aktywności rosyjskich i białoruskich służb.
Z przyjemnością informujemy, że Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych udostępnia swoje komunikaty na serwisie PAP. Wszystkie te komunikaty są publikowane bez jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Osoba przekazująca treść ponosi całkowitą odpowiedzialność za jej zawartość, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl